Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejhorší místo pro infarkt

Nejhorší místo pro infarkt

27.03.2015 17:30

Víte, kde je nejhorší místo, kde se nám může přihodit infarkt? V nemocnici. Tedy alespoň v USA. Modře jsou v následujícím schématu vyznačeny časy v případě, že pacient utrpí infarkt mimo nemocnici. V průměru pak trvá pět minut, než se dostane na EKG. Pak hodinu, než se mu dostane další péče. A úmrtnost je v takovém případě 4 %. Druhý řádek popisuje typickou situaci, kdy někdo dostane infarkt v nemocnici. Než se dostane na EKG, trvá to v průměru 41 minut. Další péče se mu pak dostane v průměru až za 129 minut. A míra úmrtnosti je v tomto scénáři na neuvěřitelných 40 %. Čtyři lidé z deseti postižených infarktem v nemocnici zemřou, zatímco pokud se jim tak stane mimo nemocnici, jsou to čtyři ze sta!


Infarkt 1.png

Je tu samozřejmě možnost, že americké nemocnice jsou nějakou záhadnou výjimkou. I tak by ale uvedené ukazovalo, jak moc záleží na procesech. Zatímco v prvním případě je vše optimálně nastaveno a připraveno na mimořádnou situaci, infarkt v nemocnici je oproti tomu vlastně mimořádná událost a podle toho to vypadá. Pokud o tom pak v této logice chvíli uvažujeme, už nám celá věc nepřipadá tak neuvěřitelná a vlastně to celé zní pravděpodobně.

Co má uvedené společného s ekonomikou, či financemi? Pokud se zaměřím na ony procesy, nemusím tvořit žádný velký oslí můstek, naopak. Napadá mě více věcí, většina se týká schopnosti reagovat na mimořádné situace. V nemocnici je hodně schopných lidí a přesto nejsou na mimořádné situace „uvnitř“ schopni reagovat. Pro konkrétní ekonomické paralely nemusíme chodit k ničemu exotickému. Nabízí se třeba bankroty bank, či celých zemí. Kdo jiný by měl být schopen bránit vlastnímu bankrotu a vypořádat se s ním bez problémů, než bankéři, kteří mají v popisu práce rozumět hlavně tomu, jak vypadá zdravá firma? A přesto (velké) banky byly a jsou stále tím nejslabším článkem celého globálního finančního systému. Ten by měl alokovat kapitál a vlastně i eliminovat neefektivní součásti ekonomiky. Jeho vlastní vnitřní „infarkt“ ale bývá pohromou.

Při pohledu na modrá a červená data v obrázku vlastně nechápu, proč pacienty s infarktem v nemocnici prostě okamžitě nepřevezou na ambulantní příjem, kam jezdí záchranka. Asi to není tak jednoduché. Myslím ale, že ekonomiku, respektive finanční systém lépe nastavit lze. Nemá cenu zdůrazňovat, že to by vyžadovalo rozhodnost dosud nevídanou. V epicentru finanční krize jsem zde psal, že americké banky budou znárodněny. Bylo to spíše utopické přání než predikce. Nešlo ale o přání levičáka hříčkou osudu zavátého do centra kapitalistického dění – na trhy. Ideální plán měl podle mne vypadat následovně: Znárodnit, kapitalizovat, rozdělit, zamezit vzniku nových gigantů, prodat, nechat trhy, ať úřadují.

Co máme místo toho? Problém „příliš velké na to, aby padly“ se v podstatě ještě zhoršil. Pravidelnější čtenáři mých příspěvků si jistě všimli, že nepatřím mezi ty, kteří na současné módní vlně intenzivně varují před bublinami, monetární uvolňováním a podobně. Trhy dnes nejsou bez rizika, ale toto podle mne není tou největší hrozbou. Pokud bych si měl „zavarovat“, udělal bych tak s nedořešeným problémem finančních gigantů, kde jejich vedení neví (nemá šanci vědět), co se v jeho firmě děje. Pokud by se pak čtenář dožadoval konkrétních návrhů, nedovedl bych přednést nic lepšího, než myšlenky N. N. Taleba. Ale o tom někdy příště. Svět už lepší je (viz předchozí článek), prostor pro další pokrok tu ale je také stále velký.

Nyní, když jsme u „infarktů“ ekonomických systémů, si dovolím už jen jednoduchý kvíz na víkend – kde by se v budoucnu mohlo platit touto bankovkou, pokud se v eurozóně nebude odpouštět?

Infarkt 2.png 


Čtěte více:

Týden technicky - Dolar vstává z popela a může ukončit dlouhou růstovou sérii na zlatě
27.03.2015 14:50
EURUSDDůležitá technická úroveň při 1,1000 EURUSD odolala, dolaru v ob...
USA - Spotřebitelská důvěra se v březnu snížila
27.03.2015 15:05
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu mírně klesla kvůli...

Váš názor
  • Bankovka
    30.03.2015 23:39

    Já nevím... za těma nulama na bankovce podle mne není moc velký prostor pro inflaci a další nuly... :D
    Berounskej
  • Nejhorší místo pro infarkt na světě
    29.03.2015 6:31

    To je kdekoliv někde na veřejném prostoru v rusku, kde je hodně lidí. Tam se vám dostane pozornosti až druhý den, protože vás lidi nechávají vystřízlivět. Myslí si totiž že jste jen ožralý jako většina těch co se tam válí.
    Gregorij
  • Nejhorší místo pro infarkt na světě
    29.03.2015 6:31

    To je kdekoliv někde na veřejném prostoru v rusku, kde je hodně lidí. Tam se vám dostane pozornosti až druhý den, protože vás lidi nechávají vystřízlivět. Myslí si totiž že jste jen ožralý jako většina těch co se tam válí.
    Gregorij
  •  
    27.03.2015 22:19

    Obě čísla jsou zcela mimo. Vzorek WSJ je příliš malý na jakékoli závěry. Většina statistik uvádí mnohem vyšší úmrtnost pro obě kategorie a úmrtnost dvou kategorií se příliš neliší. Desetinásobek je nesmysl stejně jako 4% úmrtnost.
    Dan
    •  
      28.03.2015 6:04

      Obavam se, ze se pletou jablka s hruskami. Autor by mel zvazit porovnatelnost dvou skupin pacientu s infarkty. Nemocnicni skupina je vzdy mnohem tezsi a infarkt je zpravidla indukovan jinou procedurou, napr. chirurgickym vykonem u polymorbudniho, stareho pacienta. Naopak do skupiny infarktu vzniklych mimo nemocnici nejsou zarazeni ti, kteri zemrou pred prijezdem sanitky a pricina umrti se tak nezna. Jedna se proste o medialni zkratku, nikoliv popis reality. Vzdy, kdyz neco podobneho ctu, pak se obavam, jaka je kvalita jinych predkladanych informaci, ktere neumim kriticky zhodnozit.
      JV
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách