Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčovou podmínkou pro zvyšování hodnoty portfolia. Analytický tým Patria Research proto pravidelně vybírá cenné papíry s atraktivní valuací, slibnými sektorovými vyhlídkami a zajímavým růstovým potenciálem, které následně presentuje jako vhodné investiční příležitosti v rámci dvou základních produktů: Krátkodobých investičních tipů a Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP).
Krátkodobé investiční tipy byly představeny včera v tomto článku, dnes se podívejme na dlouhodobá investiční doporučení, tentokrát z telekomunikačního sektoru.
Evropský telekomunikační sektor se nyní nachází ve fázi strukturální přeměny. Katalyzátorem změn byla nová legislativa z dílny Evropské komise (EK), která je více nakloněna ochraně investic a podpoře konsolidace v rámci sektoru. Dřívější regulace EK a národních regulátorů byla zaměřena na zvýšení konkurence na trhu a nižší ceny volání pro spotřebitele na úkor investic do infrastruktury. To vedlo k výrazné fragmentaci trhu a zaostávání Evropy v investicích do sítí nové generace (next-generation networks – NGN) ve srovnání s Asií a Amerikou.
Nastartování investic do odvětví, především do NGN, spolu se započatou konsolidací sektoru pomohly zvrátit negativní trend hospodaření sektoru. Zatímco výnosy sektoru (měřeno indexem Stoxx Europe 600 Telecommunications) v letech 2011-2013 klesaly průměrně ročně o 4,3 procenta a provozní zisk EBITDA dokonce o 8,1 procenta, v loňském roce výnosy sektoru vzrostly téměř o 10 % (také vlivem nízké srovnávací báze), provozní zisk EBITDA pak o 6,4 %.
Obrat trendu hospodaření telekomunikačních firem ocenil i trh. Akciím v sektoru evropských telekomunikací se v loňském roce dařilo, když index Stoxx Europe 600 Telecommunications posílil o +8,4 %, čímž o 3,3 procentního bodu překonal výkonnost širokého evropského indexu (STOXX Europe 600), který si v roce 2014 připsal +5,1 %. Slušná výkonost akcií ze sektoru pokračuje i letos, když index od začátku roku přidal dalších 15 %, což je však v souladu se širším indexem. Domníváme se však, že by pokračující růst ziskovosti sektoru, slušný dividendový výnos, či pokračující konsolidace sektoru měly dále podpořit valuaci odvětví. Svou výkonosti by tak akcie evropských telekomunikací měly i letos překonat širší index. Naopak, konsolidace odvětví na druhém břehu Atlantiku doznívá, konkurence narůstá, regulatorní riziko je také na vzestupu a trh je do značné míry saturovaný. Proto je výběr akcií v košíku zaměřen více na Evropu.
O růst ziskovosti sektoru v nejbližších letech by se měly postarat dva důležité faktory: nárůst relativně nízké penetrace služeb využívajících NGN a pokračující konsolidace v rámci sektoru. Například LTE penetrace společnosti Vodafone v Evropě činí jen 6 %, zatímco u společnosti ve Spojených Státech dosahuje až 60 %. Vodafone v nejbližších 12 měsících počítá s kvartálním růstem penetrace o 1,5 procentního bodu. Katalyzátorem rychlejšího růstu LTE penetrace by mohl být i nový iPhone 6 s větší obrazovkou a vyšším rozlišením. Rostoucí zájem zejména o dražší a výnosnější datové tarify by tak měl mít za následek nárůst průměrné měsíční útraty (ARPU) a profitability podnikání. Pozitivní korelaci mezi LTE penetrací a růstem výnosů opět potvrzuje příklad firmy Vodafone. Ta při růstu penetrace na německém trhu z 3,4 % ve 3Q 13/14 na 10,8 % ve 3Q 14/15 dokázala snížit tempo poklesu mobilních výnosů z -8,0 % na -1,5 %. Ve stejném období v UK pomohl růst LTE penetrace z 2 % na 11 % otočit trend u mobilních výnosů z -5,2 % na +2,0 %.
M&A aktivita bude mít příznivý dopad na ceny
V novém investičním cyklu (především do NGN) a v podnikání s vysokou provozní pákou je důležité získat co největší tržní podíl, což podle nás povede k další konsolidaci odvětví, o níž by se mohla opřít vyšší valuace sektoru. Poté, co jsme byli svědky několika transakcí v UK, Irsku, Německu či Rakousku, by se M&A aktivita měla přesunout dále do Francie, Itálie či Španělska. Racionálnější trh s méně hráči bude mít příznivý dopad na ceny služeb (slabší konkurence), povede k úsporám z rozsahu, vyšším ziskům a tak i k lepší valuaci sektoru, což je i ústřední myšlenka tohoto akciového koše.
K vyššímu ocenění sektoru přitom není zapotřebí žádný překotný růst výnosů, což je dané vysokou provozní pákou, kterou se sektor telekomunikací vyznačuje. Jinými slovy, vysoký podíl fixních nákladů na celkových nákladech způsobuje, že i malý růst výnosů se promítne do výrazného růstu zisků či cash flow, a následně pak i do vyššího ocenění celého sektoru. To potvrzují i výše zmiňované údaje o vývoji růstu tržeb a provozního zisku sektoru v posledních letech.
Na závěr je důležité zodpovědět otázku, do jaké míry jsou naše očekávání již promítnuta do ocenění sektoru. Aktuálně se sektor obchoduje mírně nad několikaletým průměrem na úrovni 6,84násobku očekáváného provozního zisku EBITDA v roce 2016. Zdá se tedy, že námi očekávaný přínos konsolidace sektoru a investicí do NGN je již zčásti započten v tržním ocenění telekomunikačního sektoru.
Pohledem jiných metrik má sektor ale stále co nabídnout. Telekomunikační firmy nadále nabízí slušný dividendový výnos, a to jak v absolutním měřítku (4,3 procenta), tak především v relativním srovnání s výnosy dluhopisů zemí eurozóny. Za důležitý považujeme rovněž fakt, že dividendy u mnoha telekomunikačních firem se již dostaly na střednědobě udržitelné úrovně poté, co v předchozích letech klesaly. Telekomunikace navíc patří k tzv. „bond-proxies“ sektorům, jsou tedy vhodnou alternativou k dluhopisům, obzvláště pak v prostředí nízkých úrokových sazeb, které by mělo pokračovat alespoň po dobu trvání programu kvantitativního uvolňování ECB (minimálně do září 2016). Například v průběhu uvolněné monetární politiky amerického Fedu, akcie firem z amerického sektoru telekomunikací svou výkonnosti překonaly širší index S&P 500. I když americké QE přišlo v době, kdy byly trhy výrazně níže proti současnému stavu, mohly by tentokrát relativně lepší výkonnost vůči trhu předvést i akcie evropských telekomunikací.
Také ve srovnání s americkými telekomunikačními firmami vyznívá valuace evropských firem příznivě, což dále vysvětluje skladbu našeho výběru s výraznou převahou evropských titulů. „Nadvýnos“ evropských telekomunikací (dividendový výnos – výnos 10letého německého bundu) je vyšší proti „nadvýnosu“ amerických telekomunikací. Kvůli lepším vyhlídkám a příležitostem v Evropě by se měl tento rozdíl ztenčit ve prospěch evropských telekomunikací.
Sázka na francouzskou konsolidaci -
Ze seznamu preferovaných titulů představujeme společnost , zbývající investiční tipy obsahuje kompletní analýza Dlouhodobých investiční příležitosti (DIP). Proč jsou akcie podle nás zajímavou investicí?
Dle analýzy , ve které banka měřila koncentraci na telekomunikačních trzích po celém světě HHI indexem, je francouzský mobilní trh druhým nejfragmentovanějším trhem v Evropě (po Polsku). Se čtyřmi mobilními hráči a silnou konkurencí je tak nyní francouzský telekomunikační trh zralý na konsolidaci. To potvrzuje i nedávna zpráva, že kabelový holding Altice, jenž loni uspěl při snaze o převzetí mobilního operátora SFR, údajně plánuje převzetí francouzské mobilní trojky Bouygues Telecom. Z případné konsolidace bude těžit celý sektor, když racionálnější trh pozitivně ovlivní ceny volání, ARPU, ziskovost a ocenění sektoru, což jsou současně hlavní důvody pro zařazení akcií do DIP.
Výběr akcií mobilní čtyřky na francouzském trhu - společnosti - je primárně sázkou na konsolidaci na francouzském mobilním trhu, z které by měl nejvíce těžit právě . Buď koupí Bouygues Telecom samotný (poté, co firma stáhla nabídku na převzetí 67% podílu v T-Mobile US), nebo ho koupí jiná firma a by mohl získat některá lukrativní aktiva Bouygues Telekom (např. některé částí mobilního spektra), aby se nabývající společnost vyhnula zamítavému stanovisku regulačních orgánů. V obou případech by tak mohl znásobit svou nákladovou výhodu vůči konkurentům, což by se pozitivně promítlo do výsledků firmy a následně pak do ocenění akcií společností. V případě že by Bouygues Telecom získal , banka odhaduje synergie z propojení byznysu na 4 až 7 mld. EUR, nebo 70-120 EUR/akcii při dnešní tržní ceně 216 EUR/akcii.
Kompletní analýzu Dlouhodobé investiční příležitosti, která obsahuje všechny investiční tipy, si mohou klienti Patria Direct stáhnout v obchodní platformě v záložce Research.
Za zmínku také stojí, že ke kompletnímu seznamu mají přístup všichni aktivní klienti (alespoň jeden obchod za kvartál) Patria Finance. Investiční tipy, včetně analytických výstupů, jsou pravidelně zveřejňovány také na webových stránkách Patria v sekci Zápisník analytika.