Ruské spotřebitelské ceny se týdnu končícím 6. dubna zvýšily t/t o 0,2 % na celkových 7,6 % (t/t index CPI od začátku roku). Růst cen na mezitýdenní bázi se v posledním měsíci stabilizoval a t/t přírůstek inflace se výrazně snížil z úrovní okolo 0,8 % na počátku roku.
V pondělí byly zveřejněny údaje o vývoji spotřebitelských cen za celý měsíc březen. Na meziměsíční bázi se inflace zvýšila o 1,2 % po 2,2procentním růstu v únoru, trh čekal zvýšení indexu CPI o procento. Meziroční míra inflace se v březnu vyšplhala na 16,9 %, o 0,2 p.b. tak překonala únorovou inflaci, tržní konsensus byl nastaven na 16,8% růst cen. Nejvíce v březnu zdražily potraviny, o 23 %, nejnižší růst cen naopak zaznamenal sektor služeb, „pouze“ 12,6 %. Jádrová inflace (bez cen potravin a energií) v březnu dosáhla 17,5 %.
Meziroční růst cen v březnu byl tedy nejvyšší za posledních 13 roků, přičemž se očekává kulminace inflace okolo úrovně 17 % v druhé polovině roku. Jestliže slabý rubl působil jako proinflační faktor, tak přicházející ekonomické zpomalení by mělo mít na inflace přesně opačný vliv.
Prodeje automobilů padají s hospodářskými vyhlídkami
Velmi nepříjemným signálem nadcházející ruské recese jsou dnes zveřejněná data o prodejích osobních automobilů na ruském trhu. Prodeje se v březnu meziročně propadly o 43 % (!) a ještě více prohloubily problémy automobilových dealerů v Rusku. V únoru se prodalo (y/y) o 38 % méně aut, v lednu čísla padla o čtvrtinu.
Největší ztráty zaznamenal v březnu Opel (-78 %), Chevrolet (-74 %), (-73 %), (-57 %), nebo Nissan (-51 %). Škodovka prodala o 41 % méně vozů. Automobilový business je typickým zástupcem procyklického odvětví, které se pohybuje v závislosti na hospodářském cyklu. Zpomalování ruské ekonomiky se tedy citelně promítá do ochoty Rusů utrácet na nová auta.
Za skomírající poptávkou po automobilech může samozřejmě stát také slabý rubl, avšak v březnu jsme byli svědky jeho výrazného posílení na páru s dolarem. Ruská měna si připsala proti USD bezmála 13% zisk, jen během dneška je o 2,3 procenta silnější. Bank Rossii přitom celý měsíc (březen) na devizovém trhu neintervenovala, takže kurz nebyl uměle posílen. Slabá prodejní čísla v sobě navíc obsahují novoroční dozvuky měnové krize, kdy domácnosti kupovaly vše, co dokázalo uchovat hodnotu lépe, než rubl, včetně automobilů. Část poptávky po autech tak byla realizována „předčasně“ vlivem skomírající měny.
Zdroj: BBG