Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České firmy mohou z EU získat až 149 miliard korun (rozhovor 2. díl)

České firmy mohou z EU získat až 149 miliard korun (rozhovor 2. díl)

10.04.2015 15:54
Autor: Pavel Daniel

Dnešním druhým dílem navazujeme na rozhovor s Jakubem Tomaštíkem, ředitelem ČSOB EU Centra. První část rozhovoru je dostupná ZDE.

Nedávný průzkum ČSOB ukázal, že z českých firem si téměř polovina dosud nesáhla na žádnou evropskou dotaci. „V nadcházejícím období bude českým firmám v rámci podpory EU poskytnuto až 149 miliard korun,“ řekl Patria Online Jakub Tomaštík, ředitel ČSOB EU Centra.

Patria Online: Kolik budou moci české firmy vyčerpat v programovacím období od roku 2015?

V nadcházejícím programovacím období bude moci Česká republika vyčerpat 23,8 miliardy euro, tedy zhruba 650 miliard korun. Pro české podniky je v hlavním operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vyčleněno 4,3 miliardy euro plus státní financování, což je dohromady 4,9 miliardy euro, tedy 149 miliard korun. Další dotační prostředky pro environmentální investice firem nabízí Operační program Životní prostředí, který má rozpočet 2,5 mld. euro.

Patria Online: Co mají firmy udělat proto, aby na peníze mohly dosáhnout?


Pro firmy bude dost důležité, aby zachytily první vlnu podávání žádostí o dotace. Máme nyní od začátku programovacího období, které začalo 1. 1. 2014 rok a půl skluz a je téměř jisté, že do prvních výzev dají řídící orgány mimořádně velký objem prostředků, aby se během zbývajících 5 let podařilo celou alokaci vyčerpat. Pro firmy je tedy důležité, aby byly připraveny a zachytily start výzev.

Patria Online: V čem dělají české firmy největší chyby při žádostech o podporu z EU?

Hlavně v tom, že nejdříve do něčeho investují a pak teprve chtějí žádat o podporu. S takovou situací již bohužel nelze nic dělat. Pokud však již má firma dotaci schválenou, chybuje se nejčastěji při výběru dodavatelů. Na to existují velmi složitá a přísná pravidla, která se navíc často mění. A chybou v tomto procesu se klient může o velkou část dotace, dokonce i celou dotaci, připravit. Mezi další rizika patří nesplnění závazných ukazatelů stanovených v Podmínkách poskytnutí dotace, např. chybnou predikcí energetického auditu, který počítal s nějakými úsporami po realizaci projektu, a ty se nedostavily, protože audit byl příliš ambiciózní, případně firma neprovedla všechny plánované investice. Firmy by si měly hlídat i časové hledisko, tedy zvládnutí projektu v čase.

Patria Online: Pokud byste měl ale jmenovat skutečně jen jedno největší riziko v procesu čerpání dotací EU, jaké by to bylo?

Rozhodně proces výběrových řízení. Většina podnikatelů totiž nejsou odborníci na jejich pravidla a je proto nutná odborná pomoc od dotačních poradců či právníků. Po zrealizovaném výběrovém řízení a dodávce zařízení už můžete těžko nějakou chybu napravovat. Tohle je velmi podceňovaná záležitost

Patria Online: Jak funguje financování před udělením dotace?

Systém dotací z EU funguje u projektů podpory podnikání standardně tak, že dotace jsou vypláceny ex post. Jednoduše řečeno, peníze se vyplácejí po realizaci projektu, nebo etapově. Díky tomu, že jsme součástí bankovní skupiny, dokážeme našim klientům zajistit předfinancování samotné dotace, tak i spolufinancování projektu, pokud firma nemá dostatek vlastních zdrojů. Profinancování projektu řešíme jedním úvěrem. Inkasované dotace mohou firmy použít na mimořádné splátky úvěru a to bez jakýchkoliv sankcí. Na financování rozvojových projektů malých a středních firem a tzv. mid-Caps (firmy do 3000 zaměstnanců) využíváme zvýhodněné zdroje od Evropské investiční banky. V loňském roce jsme firmy takto podpořili úvěry ve výši 100 milionů eur a tento rok plánujeme využít dalších 100 mil eur.

Patria Online: Dá se čekat, že statistika vyčerpanosti dotací z EU bude v dalším programovacím období lepší?

Větší objem EU fondů pro podniky znamená, že při nové nižší míře podpory se bude muset podpořit mnohem více projektů. A absorpční kapacita země je daná. Matematicky vzato, pravděpodobnost úspěchu každé předložené žádosti v novém programovacím období tak bude nepochybně vyšší než v minulosti. Jsem přesvědčený o tom, že bude méně zklamaných podnikatelů. A pevně věřím také v to, že sliby Ministerstva pro místní rozvoj o podstatném zjednodušení administrativní náročnosti dojdou naplnění.

Patria Online: Co to znamená?

Žádosti ve všech operačních programech se budou podávat přes jednu platformu, čerpání dotací by měl primárně provádět řídící orgán, z kontrolního systému by měly být vyloučeny finanční úřady. Dalším plánovaným vylepšením systému je kontrola zadávací dokumentace a výsledku výběrového řízení ze strany implementační agentury ještě předtím než firma podepíše smlouvu s dodavatelem.

BOX Patero rad pro úspěšné získání dotace z EU

1. Mít jasnou koncepci rozvoje firmy na dva až tři roky dopředu.
2. Prověřit si svoje úvěrové možnosti, jaký objem investic je žadatel v daném časovém horizontu schopen dosáhnout. Tím, že výzvy k projektům pro dotace z EU budou vyhlášeny v druhé polovině dubna, je nejvyšší čas potkat se s poradcem, který prověří dotační možnosti a postupně začít připravovat podklady. Příjem žádostí bude pravděpodobně zahájen 3 měsíce od vyhlášení výzev.
3. Vybrat si konzultanta a prodiskutovat s ním plánované investice. Podnikatelé tak nemusí studovat labyrinty předpisů, směrnic a metodik, kterých je v operačních programech celá řada. Výsledkem konzultace s klientem by mělo být kvalifikované rozhodnutí, zda příležitost využije nebo ne.
4. Pokud je firma součástí nějaké mezinárodní korporace, měla by dohodnout s centrálou, že bude žádat o veřejnou finanční podporu. Firma totiž může potřebovat řadu dokumentů a podpisů nadřízených, které jsou pro podání žádosti o dotaci z EU nutné.
5. Být dobře připraven na nejen na pravidelné, ale i na mimořádné dotační výzvy.


Čtěte více:

Polovina českých firem ještě nevyužila žádnou dotaci z EU (rozhovor)
09.04.2015 14:02
Zkušenosti firem i českých úřadů jsou při čerpání dotací z EU díky něk...

Aktuální komentáře
23.02.2025
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu. Jak silnou bude AfD a další?
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony
20.02.2025
22:01Walmart ztratil, ale dařilo se Alibabě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data