Údaje o amerických zásobách ropy minulý týden překvapily dalším z výrazných nárůstů. Ten byl dokonce největší za 14 let. Krom toho překvapivě rostly i zásoby benzínu a zpráva se tak stala pro ceny negativním impulsem. Podobně působila data o rekordní produkci v Saúdské Arábii za březen a zásobách neprodané ropy z Nigérie.
Poslední dny přinesly předběžnou dohodu s Íránem. Jednání byla na ropném trhu zdrojem nervozity, neboť úspěch jednání teoreticky otevírá Íránu cestu zpět na trh a navýšení nabídky. Nakonec se ale ukázalo, že tak rychlé to nebude a zvýraznění převisu nabídky z této strany není akutní hrozbou. Odstraňování sankcí bude postupným procesem stejně jako cesta k finální dohodě. Právě to ropě v minulém týdnu částečně zlepšilo náladu.
Příznivě za poslední dny vyzněla také měsíční zpráva EIA, která předpokládá vyšší růst poptávky v USA i globální ekonomice a naopak menší růst americké produkce.
V celkové týdenní bilanci se ropa posunula znatelně vzhůru, denní volatilita ale zůstává vysoká. Také dnes se ropě daří růst, když bezpečnostní obavy přiživilo Rusko zrušením zákazu na vývoz protileteckých systémů S-300 do Íránu. Velmi slabá data o čínském zahraničním obchodě ropu pod tlak nedostávají, když konkrétně dovoz ropy si stále drží velmi solidní růst. Brent se obchoduje na 58,75 a WTI na 52,65 dolarech za barel. Ropa se nachází výš, přestože dolar v posledních dnech vytrvale posiluje.
U českých čerpacích stanic se pozvolna zdražuje. Natural se podle nejnovějších dat CCS prodává v průměru za 31,66 korun a motorová nafta za 31,54 korun za litr. Fluktuace na ropném trhu nacházejí odezvu v obchodování s benzínem, který na ARA za poslední týden mírně zlevnil. Maloobchodní ceny v ČR tedy vzhůru krátkodobě táhnout nebude. Vzhledem k podprůměrným maržím ale ceny budou podle nás mít dál tendenci lehce stoupat.