„Domníváme se, že akciové trhy budou letos volatilní. Naše teorie nového neutrálu implikuje, že akciím by se celkově mělo vést dobře, ale normalizace monetární politiky v USA se na trzích pravděpodobně projeví. Fed už nehovoří o „trpělivosti“ a roste pravděpodobnost brzkého zvýšení sazeb. Pimco očekává, že k němu dojde mezi červnem a prosincem v závislosti na tom, jaká budou z ekonomiky přicházet data,“ říká Virginie Maisonneuve, která má ve společnosti Pimco na starosti globální akciové investice. Poukazuje na to, že cykly zvyšování sazeb mají vždy svá specifika, akciový trh ale během nich vykazuje určité neměnné vzorce chování. Index S&P 500 po prvním zvýšení sazeb v průměru ztratí přibližně 7 %, po šesti měsících ale často končí na vyšších úrovních.
Maisonneuve v posledním investičním výhledu tvrdí, že při posuzování toho, jak se bude trh chovat, musíme brát v úvahu i konkrétní úroveň valuací, ziskové marže korporací, jejich zadlužení či averzi k riziku. Klíčová je i samotná úroveň sazeb na počátku cyklu. Pimco počítá s dlouhodobě nižším růstem americké ekonomiky a sazbami, které budou ve srovnání s předchozími cykly také níže. To by mělo akciím hrát do karet. Zvyšování sazeb je navíc potvrzením uzdravování ekonomiky, což by také mělo působit pozitivně. A do třetice tu je podpora ze strany jiných centrálních bank, které drží svou politiku uvolněnou, nebo ji uvolňují.
„Slabá poptávka z Číny brzdí cyklické sektory včetně materiálů, na které doléhá konec komoditního supercyklu. Nízké sazby naopak pomáhají sektorům, které mají vysokou míru zadlužení. Patří sem třeba reality či veřejné služby, které jsou považovány za defenzivní sektor. K tomu je patrné, že akcie společností se silnou rozvahou si vedou lépe než hodnotové akcie. Vidíme tak několik trendů, které byly pro rostoucí fázi trhu netypické. Během ní je například běžné, že rostoucí chuť na riziko vede investory k intenzivnímu hledání hodnoty. Tentokrát ale investoři podobné akcie vnímali spíš jako hodnotovou past a zaměřovali se na firmy se silným tokem hotovosti a menším rizikem. Tedy na tituly, které více připomínají dluhopisy,“ uvedla Maisonneuve.
Jaká jsou podle investorky dominantní témata pro následujících 6 – 12 měsíců? Jedním z hlavních investičních témat posledních let je podle ní nahrazování dluhopisů akciemi a tento trend by měl pokračovat i nadále. Mimo jiné ho podpoří nový program nákupů dluhopisů ze strany ECB. Investoři by na to mohli reagovat jednoduchým nákupem akcií s nejvyšším dividendovým výnosem, ale s tím může být spojené vysoké riziko. Lepší je hledat společnosti, které jsou schopny platit stabilní dividendy, nebo je u nich pravděpodobné navyšování dividend. Takový přístup je lepší než prostý nákup vysokého dividendového výnosu. Pimco také klade důraz na „kvalitní a udržitelný růst zisků“. Ten je pravděpodobný zejména u společností, které si vybudovaly bariéry vstupu a mají „jasný růstový profil“. Mimo USA mohou hrát také významnější roli odkupy. Například v Evropě se nyní poměr volného toku hotovosti k dividendám a odkupům nachází na hodnotě 2, což je dvakrát více než v USA.
Zdroj: Pimco