Minulý měsíc aktuální ekonomická data ukazovala, že aktivita ve světové ekonomice roste stabilním tempem, protože zpomalení v USA a v Číně je vyváženo rychlejším růstem v eurozóně a Japonsku. Tento trend podle nových dat pokračuje i nadále, ale je patrné, že zpomalení v USA je silnější, než se zdálo. K prudkému ochlazení aktivity dochází i v Japonsku, čínská ekonomika naopak vykazuje stabilitu. Celkové tempo růstu globální ekonomiky tak pravděpodobně mírně klesá, čímž se zvyšují obavy, že vývoj v USA začíná být dominantním tématem.
Dobré zprávy naopak přicházejí z eurozóny, kde země na periferii vykazují mnohem lepší tempa růstu. Dobře si vede i Velká Británie, prudce zrychluje Švédsko. Významnou výjimku z tohoto pozitivního obrázku představuje Francie. V současné době nečekáme, že by ve druhém čtvrtletí došlo k dalšímu ochlazení globálního růstu, vývoj ale pozorně sledujeme a obavy určitě rostou. Na počátku dubna dosahovalo podle našich odhadů tempo růstu světové ekonomiky asi 3,6 %, před měsícem to bylo 3,8 %. Jde pouze o malou změnu a toto číslo nezahrnuje data z několika významných ekonomik včetně Brazílie a Ruska.
Jak bylo zmíněno, hlavní brzdou rychlejšímu růstu jsou nyní Spojené státy. Podle našich odhadů dnes jejich ekonomika roste 2% tempem, zatímco před měsícem to bylo 2,5 % a na podzim dokonce 4 %. I v několika posledních letech došlo k tomu, že se v USA v první polovině roku dostavil útlum. V eurozóně se růst naopak zvedl z 1,3 % na současných 1,7 %, v Německu se zvýšil z 1,5 % na 2 %. Největším povzbuzením je ale vývoj na periferii – ve Španělsku se nyní růst pohybuje kolem 3,6 % a v Itálii kolem 1,2 %. Rozdíl v tempech růstu americké a evropské ekonomiky se zmenšil na pouhé 0,3 procentního bodu, zatímco v létě minulého roku dosahoval 3,5 procentního bodu.
V Číně pokračuje ochlazování realitního trhu, ekonomika stále roste o 6,8 %. Série fiskálního a monetárního uvolnění ale toto tempo pravděpodobně zvedne blíže vládnímu cíli na 7 %. V Japonsku se naopak dostavuje ochlazení z 2% růstu na 0,4 %. Spolu s poklesem inflace to znamená, že se pravděpodobně brzy dočkáme dalšího kola monetárního uvolňování v této zemi.
Autorem je Gavyn Davies.
Zdroj: FT, Fulcrum AM