Lídři hypotečního trhu hlásí meziroční růst přes 20 %
První čtvrtletí letošního roku si hypoteční banky vychutnaly. UniCredit Bank zažila dokonce zhruba 60% meziroční růst. Hypoteční banka, Česká spořitelna i Raiffeisenbank hlásí růst přes 20 %. V dubnu mívají hypoteční banky žně a konkrétní obchodní čísla nechtějí ukazovat do doby, než koncem dubna vyjde statistika Ministerstva pro místní rozvoj. Přesto serveru Kurzy.cz banky vedoucí trh poskytly řadu informací na otázky ohledně prvního čtvrtletí.
Z minulého roku vkročily banky do toho letošního, z hlediska objemu poskytnutých hypoték, v tomto pořadí: jasně na špici Hypoteční banka, následovaná Českou spořitelnou, těsně následovaná Komerční bankou, s odstupem za vedoucí trojicí pak banky Raiffeisenbank a UniCredit Bank.
První 2 měsíce - 22 miliard
Koncem března uveřejnil Libor
Ostatek ze společnosti Golem Finance informaci o celkovém objemu
sjednaných hypoték za první dva měsíce, ten činil téměř 22 miliard korun, tedy o 5 miliard více, než v dosud rekordním
roce 2013. Golem Finance prodává hypotéky
většiny bank.
Růst u jednotlivých bank
Jak se ale dařilo konkrétním (,vybraným) bankám v prvním čtvrtletí 2015? „Objem i počet sjednaných hypoték se oproti loňsku navýšil o více než dvacet procent,“ uvedla Marie Mocková z Hypoteční banky. Česká spořitelna rovněž zaznamenává růst kolem 20 %. „Od ledna letošního roku si u nás vzalo hypotéku zhruba 5,5 tisíce klientů v objemu 9,5 miliardy korun. V meziročním srovnání se začátkem roku 2014 jde o 20 procentní nárůst,“ sdělila Pavla Kozáková. KB banka zůstává uzavřená: „Finanční údaje KB za 1. čtvrtletí 2015 zveřejníme 6. května 2015. Do té doby údaje prvních tří měsíců roku 2015 nekomentujeme,“ uvedl Michal Teubner z tiskového oddělení KB.
Rapidní růst zaznamenala UniCredit Bank, která za první čtvrtletí poskytla hypotéky v celkovém objemu zhruba 3 miliardy korun. „V meziročním srovnání proti prvním čtvrtletí loňského roku evidujeme přibližně 60% růst produkce hypotečních úvěrů,“ napsal Pavel Plocek z UniCredit Bank a doplňuje, že tento „prudký růst může být způsoben slabším prvním čtvrtletím loňského roku, kde byl pomalejší začátek roku ovlivněn zejména obavami ze změn v souvislosti se zavedením Nového občanského zákoníku do praxe.“
Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank napsal, že jeho banka „poskytla v prvním čtvrtletí letošního roku více než 1500 hypoték v celkovém objemu 3,2 miliardy korun (meziročně +22 %)“. Zároveň upozorňuje na zajímavé trendy. Jednak „se oproti 1. čtvrtletí roku 2014 změnilo rozložení úrokových sazeb - plovoucí sazbu si letos sjednává méně klientů než v roce 2014“ a dále „zatímco v roce 2014 převládala sazba s tříletou fixací, letos je to jednoznačně pětiletá fixace“, popisuje zkušenosti Raiffesenbank Zavoral.
Tajné refinancování
Na konkrétní otázku ohledně počtu
nových hypoték pro domácnost banky neodpovídají přesně. Informace, které
poskytly, v sobě zahrnují (byť otázka byla položena přesně) i
refinancované hypotéky, čímž si de facto vylepšují hospodářská čísla. Bez
existence refinancování by totiž klient nic neměnil
a dál splácel, ovšem díky refinancování si banka připíše (refinancovaný) úvěr
jako nový obchod.
Proto nepřekvapí, že na otázku ohledně podílu refinancovaných hypoték většina oslovených bank odpověď neposkytla. „Údaje o objemech a počtech refinancovaných hypotečních úvěrů nejsou veřejné,“ napsal Teubner z KB a obdobně reagovaly i ostatní banky. Výjimkou je Unicredit Bank, která sdělila, že „zájem o refinancování úvěrů k naší bance je poměrně významný. Objem úvěrů poskytnutých na refinancování u nás přesahuje 30 % naší produkce. Díky tomu, že od klienta vyžadujeme minimum podkladů a hypotéky s účelem refinancování poskytujeme bez poplatků, je refinancování hypotečních úvěrů u UniCredit Bank pro klienty velmi zajímavé“.
„Z výsledků ČNB vyplývá, že rok 2014 byl ve znamení nových hypoték a refinancované úvěry zůstávaly spíš v pozadí. Jedná se o velkou změnu oproti roku 2013, kdy refinancování hrálo daleko významnější roli. V roce 2014 tak bylo podle dostupných údajů poskytnuto okolo 20 % úvěrů na refinancování. Vzhledem k extrémně nízkým úrokovým sazbám klienti ve většině případů zůstávali u svých stávajících bank,“ nastínila situaci Mocková z Hypoteční banky.
Padne tento rok rekord?
Hypoteční trh má vhledem k prvnímu čtvrtletí nakročeno na nový rekord. „Loňský rok byl s 86 tisíci uzavřených hypoték v objemu 143,4 miliardkorundruhým nejsilnějším rokem v celé historii hypotečního trhu a po stránce produkce kopíroval historicky nejúspěšnější rok 2013, během kterého bylo všemi bankami na trhu poskytnuto na bydlení rekordních 150 miliard,“ připomíná Mocková.
Čísla z roku 2014
Z dat, která
médiím vydavatelství Economia poskytlo v lednu Ministerstvo pro místní rozvoj, vyplývají
mimo jiné čísla, týkající se objemu sjednaných hypotečních úvěrů v roce
2014. Hypotečnímu trhu jasně vévodila Hypoteční banka s 41,8 miliardami korun, následovaná Českou spořitelnou (35,5 miliardy) a Komerční bankou (34,3 miliardy), s odstupem za nimi se umístily Raiffeisenbank (13,1 miliardy) a UniCredit Bank (9,4 miliardy). Trojice nejúspěšnějších dominovala i v počtu nových smluv: Hypoteční banka (23,5 tisíce), Česká
spořitelna (21,8 tisíce) a Komerční banka (21,2 tisíce).
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Hypotéky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Hypotéky - hypoteční kalkulačka, výpočet hypotéky
- Hypoteční kalkulačka - Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Lídři hypotečního trhu hlásí meziroční růst přes 20 %
- Meziroční růst hypotečních úvěrů v únoru o 54%, sazby mírně rostly
- Meziroční růst cen výrobců v tuzemském průmyslu vykázal letos v lednu nejsilnější meziroční růst za uplynulých 30 let
- Broker Consulting za první pololetí hlásí meziroční růst 13 %
- FLASH: Mediální skupina CETV hlásí meziroční růst OIBDA zisku o třetinu
- Druhé čtvrtletí hlásí meziroční růst všech složek domácí poptávky (30.9.2021)