Většinu roku 2014 jsem hovořil o tragickém nedostatku diverzifikace. Investoři se mě každý den ptali, proč by měli vlastnit něco jiného než americké akcie. To samé neustále opakovala média. Dnes už je vše jinak. Index S&P 500 si v letošním roce připisuje méně než 3 %, ale index MSCI Japan posílil o 13 % a akcie na rozvíjejících se trzích si připsaly 8 %. Řada evropských trhů dosahuje dvojciferných zisků. Peníze se tedy nyní vydělávají jinde než na velkých amerických společnostech, což je v podstatě pravý opak toho, co jsme viděli po většinu pokrizových let.
Jeffrey Gundlach jednou řekl, že když se v investičních kruzích použije slovo „nikdy“, znamená to, že něco je na spadnutí. Gundlach to zmiňoval v souvislosti s vírou, že výnosy vládních dluhopisů už nemohou klesnout níže. Avšak jeho tvrzení se týká stoprocentně i akcií a možnosti, že zahraniční akcie si povedou lépe než akcie americké. I zde loňské „nikdy“ znamenalo, že se blíží změna.
Investoři ignorovali evropské trhy i přesto, že se blížilo QE. Jasně patrné bylo i přicházející posílení trhu v Šanghaji. Alokace ale probíhala na základě pohledu do zpětného zrcadla, což je pravděpodobně jedna z nejvážnějších investičních chyb. Vezměme si příklad čínského trhu. Možná, že za jeho současným prudkým růstem stojí to, že akcie čínských společností nejsou výrazně korelovány s dolarem. Možná je to historická vazba na Hong Kong, nebo je příčinou informační šum kolem stimulace ze strany čínské centrální banky. Nebo jde pouze o přelévání peněz mezi jednotlivými regiony tažené módními investičními vlnami. Princip ale spočívá v tom, že na konkrétních příčinách nezáleží, lze je stejně určit jen zpětně. Namísto toho bychom měli uvažovat o možnostech, které máme, a o jejich pravděpodobnostech.
Neznám nikoho, kdo by byl soustavně schopen časovat obraty na významných světových trzích. Nákup evropských, japonských a dalších asijských akcií byl pro investory zaměřené na americké trhy nesmyslným obchodem. Příčinou byla řada negativních komentářů týkajících se těchto regionů. Všichni tak kupovali S&P 500, zatímco globální PMI se propadaly níž a níž. „Nesmyslný“ je ale slovo, které do slovníku zkušeného investora nepatří. A když slyšíme slovo „nikdy“, mělo by to v nás okamžitě spouštět reflex přemýšlení o možnostech, které se vymykají současnému konsenzu.
Autorem je Joshua M. Brown z Ritholtz Wealth Management.
Zdroj: TheReformedBroker