Burza cenných papírů Praha zahájí dne 12. května 2015 obchodování s novou emisí společnosti Slovak Telekom, pod zkráceným názvem STX (ISIN SK1110017722). Cena za akcii bude oznámena bezprostředně po jejím stanovení v rámci úpisu. Na pražské burze budou akcie obchodovány na trhu Free Market v českých korunách. Pokud emise splní všechny podmínky pro zařazení do báze indexu PX , počítá burza s tímto krokem v rámci nejbližší možné aktualizace báze indexu, která bude platná od 22. 6. 2015.
"Slovenský Telekom je přesně ten typ duálního listingu, který pro nás a naše investory dává smysl. Je zajištěna distribuce emise na lokální úrovni a likvidita bude podporována tvůrci trhu. Pokud vše půjde tak jak předpokládáme, bude emise zařazena do indexu PX , což bude dalším impulsem pro posílení likvidity. Na základě doposud známých informací o cenovém rozpětí emise a její velikosti, předpokládáme její zařazení do indexu PX s váhou mezi 6 % a 9 %“, říká Petr Koblic, generální ředitel skupiny CEE Exchange Group a BCPP.
Akcie společnosti Slovak Telekom prodává slovenský stát prostřednictvím Fondu národního majetku. V rámci privatizace 49% podílu státu, který reprezentuje celkem 42 341 537 kusů akcií, je až 10% podílu určeno k nabídce drobným investorům z České a Slovenské republiky. Obchodování s emisí bude současně probíhat na burzách v Praze, Londýně a Bratislavě. Rozpětí pro cenu IPO bylo stanoveno na 17,7 euro až 23,6 euro za jednu akcii.
Názor Patria
Slovenská vláda již 8. dubna oznámila záměr nabídnout 49% podíl ve společnosti Slovak Telekom (51% vlastní Deutsche Telekom) formou primárního úpisu akcií. Vláda SR si dříve od prodeje podílu slibovala zhruba 1 mld. EUR. Dnes je však situace na slovenském telekomunikačním trhu odlišná. Na rozdíl od západní Evropy, kde probíhá konsolidace sektoru, vstoupil nedávno na slovenský trh čtvrtý hráč, což na malém trhu, jakým je Slovensko, bude tlačit na další pokles marží. K stabilizaci zisků tak zřejmě dojde se zpožděním proti západní Evropě. Na druhé straně však Slovak Telekom disponuje cennými aktivy (např. fixní infrastruktura), z čehož by mohla společnost v budoucnu těžit.
Na základě našich odhadů by se hodnota 49% podílu v Slovak Telekomu mohla pohybovat v rozmezí 700 -750 mil. EUR, což je na spodní hranici indikovaného pásma IPO ceny v rozmezí 17,7 až 23,6 EUR/akcie. Tržní kapitalizace celé firmy by tak mohla činit, dle našeho odhadu, až 1,5 mld. EUR, což by velikostí (ve srovnání s PX tituly) řadilo společnost někde mezi CR a současné O2 CR. V rámci regionu by tak akcie Slovak Telekomu mohly být pro investory zajímavé, také s ohledem na chystané dělení O2 CR, kdy akcie odštěpené části firmy nebudou obchodované na burze. Zůstatková hodnota „staré“ O2 se tak dle našich odhadů propadne pod 20 mld. Kč (ze současných 65 mld. Kč).
Hodnota Slovak Telekomu pro budoucí minoritní akcionáře spočívá především v silné rozvaze. Společnost nemá žádný dluh a disponuje slušným přebytkem hotovosti, který nyní firma ukládá na termínované účty nebo část také půjčuje mateřské . Zároveň společnost generuje solidní cash-flow a společnost by tak mohla vyplácet zajímavé dividendy, potenciálně výrazně nad 100% zisku. Navíc, na vyplácení slušných dividend má firma dostatek kapitálu (resp. zadržených zisků z minulých období), který může pro účely vyplácení dividend rozpouštět. Otázkou zůstává, jak se firma k dividendové politice postaví. V posledních letech mateřská blokovala výplaty dividend. Memorandový dokument tuto situaci už do budoucna řeší – německá strana přislíbila, že pokud dojde k prodeji akcií přes burzu, ze zisku bude ročně vyplácaný podíl ve výši aspoň od 50 až 80 %. To by podle nás však bylo stále pod dividendovým potenciálem firmy, a dividendový výnos by při našem odhadu ceny činil jen 2,5 %.