Proč nevěřit v oživování americké ekonomiky
Slyšíme to ze všech stran: Hospodářství USA posiluje a Severní Amerika je na světové ekonomické mapě jedním z mála světlých míst. Zda tomu věřit, záleží na úhlu pohledu. Existuje spousta důvodů, proč chlácholení o americkém oživování nevěřit.
Kvantitativní uvolňování
Kvantitativní uvolňování americké centrální banky (Fed) možná na vývoj výnosů dluhopisů nemělo až tak velký vliv, jak někteří analytici a investoři tvrdí. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se v sestupném trendu nacházejí de facto od začátku 80. let minulého století, a tak nelze s jistotou tvrdit, že má jejich pokles po roce 2008 na svědomí právě QE.
Tempo tvorby pracovních míst
V lednu americká ekonomika vytvořila již dvanáctý měsíc v řadě více než 200 tisíc pracovních míst, což je nejdelší takto úspěšná série od roku 1994. V poměru k celkovému počtu práceschopných Američanů ale tempo tvorby míst ještě stále nedosahuje předkrizových hodnot
Míra nezaměstnanosti se nachází na pokrizových minimech jen díky nízké míře participace. Pokud by participace vzrostla na 66 %, dosahovala by celková míra nezaměstnanosti v USA více než 10 %.
Růst mezd
Ani s růstem mezd to není tak jednoduché. Od roku 2011 se až do začátku roku 2014 podobným tempem zvyšovaly jak mzdy na nízkopříjmových, tak na vysokopříjmových pracovních pozicích. Loňský rok ale přinesl změnu - zatímco růst mezd u hůře placených pozic zrychlil, tempo růstu platů na lépe placených pozicích se výrazně nezměnilo.
Struktura zadlužení
Největší část dluhu amerických domácností samozřejmě tvoří hypotéky a leasingy. Od začátku loňského roku se ale na celkovém zadlužení Američanů na úkor ostatních typů půjček stále výrazněji podílejí úvěry bez fixního počtu splátek, tedy zejména krátkodobé půjčky z kreditních karet. A ty pro ekonomiku až tak velký přínos nemají.
Posilování dolaru
Druhá polovina loňského roku se nesla v duchu posilování amerického dolaru. Zpevňování americké měny má ale výrazně negativní dopad na hospodářské výsledky některých společností a příznivé není ani pro americké exportéry, jejichž zboží se pro spotřebitele za hranicemi USA stává stále dražším, a tedy ve srovnání s domácí či jinou zahraniční produkcí méně atraktivní.
Začíná evropské QE, takže stojí za připomenutí: Proč "trh", a ne trh? 6 let dopingu pro trhy od centrálních bank
Světové trhy jsou enormně ovlivněny likviditou dodávanou centrálními bankami. Trh jako takový si tak podle řady kritiků zaslouží uvozovky, protože na současném "trhu" nefungují některé zákonitosti vypozorované v dosavadní historii.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Proč nevěřit v oživování americké ekonomiky
- Artus: Proč je nyní americká ekonomika odolnější než ta evropská
- Proč čínské zpomalení nepotopí americkou ekonomiku
- Čtyři grafy o tom, proč se americká ekonomika asi vzpamatuje rychleji než ta evropská
- Inverze výnosové křivky aneb Proč se (ne)bát recese americké ekonomiky / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 28. 3. 2022
- Jak a proč dlouhodobě (ne)poroste americká ekonomika?
- Jak a proč dlouhodobě (ne)poroste americká ekonomika? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…