Akciové trhy rostou a opět se přibližují svým maximům. Podporují je nejen hordy likvidity, které se válejí na účtech bank a hledají jakýkoliv nezáporný výnos, ale právě zveřejňované zisky a konkrétně i zlepšující se fundamenty v Evropě. O posledním jmenovaném faktoru se nakonec budeme moci přesvědčit i dnes a zítra, kdy budou zveřejněny i důležité předstihové ukazatele ze západoevropských podnikatelských nálad - PMI a Ifo.
Další zvýšení těchto indexů bude především důkazem o tom, že konjunktura u našeho největšího obchodního partnera sílí, což by časem mělo implikovat, že budou polevovat deflační tlaky. Dříve tomu tak bývalo, ale v poslední době jakoby tato makroekonomická kauzalita (vyšší růst => časem vyšším inflace) nefungovala. Alfou a omegou této transmise je to, zdali se růst nakonec dostane i do vyšších mezd a to je velká otázka.
Existuje řada argumentů, proč se tak v dnešní době neděje od Pikettyho pohledu, že v souboji práce versus kapitál má druhý jmenovaný výrobní faktor navrch až na názor, že rychlý postup technologické revoluce produkuje permanentní kreativní destrukci řady sektorů a pracovních míst, což trh práce nedokáže absorbovat.
Existuje však i další faktor, kterým jsou konfrontovány ekonomiky západní civilizace a který je v poslední době poměrně dost medializován. Jen jím zrychlující se migrace populace či spíše uprchlíků z jihu na sever. Nejde přitom jen o fenomén jižní Evropy ale především Německa. Pro představu jen za první tři měsíce přišlo do Německa přes 80 000 lidí žádajících zde z různých důvodů o azyl. Pokud by to takto šlo dále i v následujících 9měsících, tak roční přírůstek pracovní síly v Německu bude činit z tohoto důvodu dodatečné 1 %. To je poměrně hodně - neboli zrychlující se migrace do zemí jako je Německo či USA nepochybně přispívá k tomu, že trh práce není dostatečně utažený a pracovníci si tak nedokážou vyjednat skutečně proinflačně působící růst mezd.
Region - forex
Maďarský forint včera oslabil asi o 0,7 % a vrátil se nad hranici EUR/HUF 300. Ve hře při jeho oslabení byly patrně zčásti technické faktory. Koruna i zlotý naopak posilovaly, i když zlotý si v posledních dvou dnech po prudkém posílení na začátku týdne dává pauzu.
Dnešní den není z hlediska regionálních statistik zajímavý a trhy budou sledovat asi hlavně výsledky bleskového odhadu dubnového PMI za eurozónu a čísla z USA. Z regionu budou zajímavější až zítřejší data o polské nezaměstnanosti, a to zejména s ohledem na velmi rychlý růst korporátních mezd. Ten nahrává stabilní politice NBP a je pozitivním faktorem i z pohledu zlotého.
Dluhopisy
Výnos německého desetiletého dluhopisu včera vzrostl nezvykle prudce (o 5,6 bps) s tím, jak agentury přinesly zprávy o pokroku v jednáních nad řeckým reformním balíkem. Současně ECB dál pokračuje v navyšování přístupu k záchranné likviditě. Německým bundům pravděpodobně také nehrála do karet lepší prognóza německého ministra financí pro tento rok a dobré zisky amerických akcií. Těm kromě výsledkové sezóny pomohla včera dobrá data o prodeji existujících domů.
V Česku ministerstvo financí dobře prodalo desetiletý dluhopis za rekordně nízký výnos (0,35 %). Poptávka byla ale tentokrát slabší než v poslední únorové aukci.
Investiční disclaimer