Výnos řeckého desetiletého dluhopisu včera poklesl o 50 bps a akcie v Athénách poskočily vzhůru o více než 2 %. V předvečer dalšího klíčového setkání euroskupiny na téma Řecko tak začíná investorům proudit do krve zpět optimismus. Je na místě?
Pravděpodobně je to ještě předčasné. I když v posledních dnech mohlo dojít v pokroku v jednáních, dnešní dohoda je málo pravděpodobná a květnová splátka Řeků Mezinárodnímu měnovému fondu bude adrenalinovým cvičením.
Ze sedmi požadovaných reformních kroků zatím nová vláda v Athénách souhlasí zatím pouze se třemi. Dohoda s MMF a evropskými institucemi byla v zásadě dosažena na podpoře konkurenčního prostředí, přijetí proti-korupční legislativy a snížení administrativní zátěže. Premiér Tsipras ale zatím nechce připustit další privatizaci řeckých podniků, snížit bariéry vstupu do chráněných odvětví a především uvolnit řeckým podnikatelům ruku v propouštění zaměstnanců. Opravdovým červeným hadrem je pak pro extrémně levicovou Syrizu požadavek na snížení minimální mzdy.
Cesta k dohodě tak pravděpodobně bude ještě chvíli trvat a času stejně tak jako peněz nemají Athény nazbyt. Navíc je třeba mít na paměti, že jedna věc je obecná dohoda a druhá konkrétní reformy. Trojka přitom k uvolnění dalších peněz bude chtít vidět uvádění konkrétních reforem do praxe. Těžko věřit, že se něco takového podaří do květnové splátky Mezinárodnímu měnovému fondu. I když je možné, že na ni Řekové peníze ještě seženou, blížící se splátky ECB budou už pro Athény bez vnější pomoci příliš velkým a nestravitelným soustem.
Region - forex
Forint i zlotý včera odpoledne korigovaly poměrně výrazné dopolední oslabení, které se odvíjelo od slabších PMI z eurozóny. Forint tak nakonec dokonce mírně posílil, zatímco zlotý se vrátil nad hranici EUR/PLN 4,0. Polské měně patrně rovněž neprospěly zmínky o možném nepříznivém vlivu jejího posilování na výkon polské ekonomiky v následujících čtvrtletích. Na druhou stranu, jeden z nejvíce holubičích členů Výboru pro měnovou politiku Osiatynski ve středu uvedl, že pro další snižování sazeb (například ve snaze ovlivnit kurz zlotého) nevidí důvod.
Jedinou zajímavou očekávanou regionální událostí dneška je zveřejnění polské míry nezaměstnanosti za březen. Situace na trhu práce se, soudě dle vývoje mezd v prvním čtvrtletí, nadále zlepšuje a lze proto čekat, že i data o nezaměstnanosti tento obrázek podpoří. Hlasy z NBP o rizicích spojených s posilováním zlotého zůstávají alespoň v tuto chvíli slabé a tak by měla pozitivní data z trhu práce zlotý podpořit. Kromě toho budou regionální měny sledovat i výsledky indexu Ifo v Německu.
Dluhopisy
Na největších dluhopisových trzích panoval včera vcelku klid. Horší data v podobě nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a menších prodejů domů příliš nerozhodila americké výnosy. Stejně tak jistá naděje na vyřešení řecké krize, patrná na klesajících výnosech řeckých vládních dluhopisů, se nijak zvlášť neprojevila na německých Bundech, kterým krátkodobě prospěly horší výsledky podnikatelské nálady PMI.
Dnes si trh zopakuje pohled na náladu v německém průmyslu, tentokrát v podobě indexu Ifo. Index však oproti včerejším PMI může klidně překvapit lepším číslem. Důležitější však asi bude schůzka německé kancléřky Merkelové a řeckého premiéra Tsiprase, která může překvapit v obou směrech.
Investiční disclaimer