ČR
Pražská burza poslední obchodní seanci týdne ukončila se solidním ziskem, index PX přidal 0,7 %. Elektrárenská společnost na podprůměrném objemu přidala 0,6 % na 657,80 Kč, když většinu dne setrvávala v úzkém pásmu mezi 656 až 658 Kč.
Finanční sektor obchodoval v pátek smíšeně – bank vylétla o 2,7 % výše na 692,60 Kč, rostla o 0,9 % na 5437 Kč a pouze odepsala dalších 1,2 % na 1034 Kč a zaznamenal již šestou ztrátu v řadě.
O2 opět našlo chuť k růstu, když před pondělním ex-datem pro dividendu připsalo 2,2 % na 220 Kč. Tabák zavřel beze změny na ceně 10480 Kč a výrobce netkaných textilií odepsal 0,6 % na 726 Kč.
Mediální skupina přidala 1 % na 69,90 Kč, nedařilo se naopak likérce s poklesem o 1,3 % na 76,25 Kč a výběr zisků proběhl na , který odepsal 1,5 % na 147,80 Kč.
Evropa
Evropské akciové trhy zakončily poslední seanci v zelených číslech, kdy tak navýšily své týdenní zisky. Dvouciferný zisk si připsal švédský , jehož akcie přidaly 10 % poté, co firma vykázala vyšší než očekávaný zisk.
Lepší reportovaná čísla pomohla i Renaultu, který zpevnil o 3,9 % díky o 14 % vyšším tržbám. Telekomunikační společnost zpevnila o 4,9 %, což je reakce na vylepšené doporučení na „koupit“ ze strany analytiků . Sledovaná byla rovněž banka , která na zprávu o možném přesunu své centrály z Británie do Hong Kongu zareagovala posílením o 3 %.
Nedařilo se naopak pojišťovnám, což je reakce na snížené doporučení od na celý sektor. Re tak odepsala 4,8 %, 2,5 % a například Insurance 2,3 %. Německé , které se dnes obchodovalo prvním dnem bez nároku na dividendu propadlo o 4 %.
Celoevropský Euro Stoxx 50 zpevnil o 0,4 %, britský FTSE 100 stejně jako francouzský CAC 40 o 0,3 % a německý DAX o 0,7 %.
USA
Americké akcie na závěr týdne měřeno indexem S&P 500 přidaly mírných 0,23 %. Bluechipový Dow Jones přidal 0,12 %. Výraznější zisky si připsal technologický Nasdaq Composite (+0,71), který byl tažen růstem akcií , Googlu a Amazonu po výsledcích z aftermarketu.
přidal 3,27 %, 10,5 % a vyskočil dokonce o více než 14 %. díky lepším výsledkům vzrostl o 4,8 %. Po výsledcích a zveřejněném výhledu se naopak propadly akcie Xeroxu (-8,75 %). Prozatím 76 % amerických společností, které dosud reportovaly kvartální výsledky, překonalo očekávání trhu na úrovni zisku a 51 % na úrovni tržeb. V pondělí po skončení obchodování budou velmi sledované kvartální výsledky Applu.
V odpoledních hodinách byl rovněž zveřejněn růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby o 4 %. Za růstem stojí velký nárůst objednávek letadel. Bez dopravních prostředků došlo k poklesu o 0,2 %. Klíčový ukazatel podnikových investic tzv. jádrové objednávky očištěné o letadla a armádní objednávky klesly v březnu o 0,5 %. Negativně vyznívá rovněž revize únorového poklesu o 1,4 % ještě níže na 2,2 %. Pokles dodávek jádrových kapitálových statků o 0,4 % značí slabší HDP za první kvartál, jehož předběžný odhad bude zveřejněn ve středu.
Asie
Čínské akcie v pondělí vzlétly do mnohaletých výšin. Zbytek Asie byl pod tlakem nadcházejících jednání centrálních bank. V Číně se po dlouhých 5 až 6 letech obrátil trend medvědího trhu. Peníze menších investorů se vrací zpět do akcií. Kvůli nižším výnosům z vkladů a trhu s nemovitostmi, který se nevrací na původní úroveň, nemají menší investoři jinou možnost investic než právě akcie.
V úterý začíná dvoudenní jednání o měnové politice amerického Fedu, rozhodnutí Japonské centrální banky ohledně měnové politiky se očekává ve čtvrtek. Asii napomohly také zisky z Wall street z minulého týdne. Nejširší asijsko–pacifický index MSCI vzrostl o 0,7 %.
Čínský index Shanghai Composite dnes vyskočil o více než 2 % na další sedmileté maximum. Hongkongský index Hang Seng vzrostl o více než 1 % na nejvyšší úroveň od prosince 2007. Největší zisky okolo 5 % si připsali stavitelé lodí China Shipbuilding, CSSC Holdings a Guangzhou Shipyard International. V Hongkongu se potom dařilo bance HSBC, jejíž akcie po oznámení záměru přestěhovat svou centrálu z Londýna právě do Hongkongu vyskočily o 5 %.