Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Něco tu nehraje

Něco tu nehraje

27.04.2015 17:45

Prohlížím si kalendář dat a událostí pro nový týden, a přestože je jejich těžiště značně vychýleno směrem k Evropě a USA, nejvíce úvah ve mně budí relativně osamocený PMI ve výrobním sektoru v Číně. Jeho dosavadní srovnání s průmyslovou výrobou (a HSBC PMI) ukazuje graf a obrázek to minimálně z hlediska cyklického vývoje povzbudivý není:

sous1

Jak asi investoři zaznamenali, čínské akcie jsou přes výše uvedené rozžhavené do ruda. Následující obrázek pak vyloženě vybízí ke kvízové otázce typu: Najdi, co sem nepatří – co nesedí. Červeně je vyznačen vývoj indexu MSCI EM, který pokrývá akcie na rozvíjejících se trzích. Modře je vyznačen vývoj cen průmyslových komodit. Až do roku 2012 šlo v podstatě o dvojčata, které spojoval fundamentální vývoj na EM a zejména v Číně. V roce 2012 se ale tato dvojčata trochu poškorpila a zatímco EM trhy si razily cestu výš, komodity začaly znatelně váhat. Další obrat ve vztahu přišel v roce 2014, kdy komodity zamířily prudce dolů, akcie ale po krátkém zaváhání vystřelily nahoru. Vše podtrhuje vývoj v letošním roce, kdy už k sobě obě skupiny aktiv stojů úplně zády, jedna mířící na sever, druhá na jih.

sous2


Často se říká, že to nejjednodušší vysvětlení je obvykle to pravdivé a asi to bude platit i zde. Nejjednodušší vysvětlení tu jsou ale dvě. První: Zatímco komodity táhne dolů fundament (zejména v čínské ekonomice), EM (respektive čínské) akcie táhne nahoru monetární uvolnění (v čínské ekonomice). Což nepříjemně zavání skutečnou bublinou – viz níže. Nabízí se otázka, proč by monetární uvolnění netáhlo nahoru i komodity. Odpovědí může být to, že čínská vláda se aktivně snaží o podporu investic domácností na akciovém trhu, komodity jsou pro „uskladnění“ čínských úspor nevhodné (nemovitosti, které jsou s komoditami úzce spojeny, už více neunesou).

Vysvětlení druhé: Významnou roli hraje dolar – jeho posilování samo o sobě tlačí dolarové ceny komodit dolů, zatímco EM akcií by se tak přímo netýkalo, respektive by je „exportním kanálem“ mohlo podporovat. Toto dolarové vysvětlení by tak vlastně bylo útěchou, která by ukazovala, že vše na sebe sedí, bublina se nekoná. Minimálně do chvíle, kdy si uvědomíme, že posilující dolar je symptomem očekávaného růstu sazeb v USA a jak silný dolar, tak vyšší US sazby mohou na EM a v jejich rozvahách udělat určitou rotyku.

Na obou vysvětleních něco bude. Jinak řečeno, alespoň z větší než bezvýznamné části tu pravděpodobně působí čínská monetární stimulace a snaha někam parkovat úspory domácností, když už to nejde na realitách. Je to a priori špatně? V případě amerického QE se situace otočila celkem jednoznačně ve prospěch monetární stimulace ve chvíli, kdy ceny komodit začaly klesat. Podobně bychom mohli i zde tvrdit, že komodity dávají čínské monetární stimulaci prostor (eliminují nabídkové inflační tlaky) a akcie jako vedoucí indikátor jen diskontují lepší budoucnost taženou stimulací. Takže jsou moje hovory o bublině přehnané?

Je to přirozeně diskuse na dlouhou dobu (po jejímž uplynutí si stejně bude každý stát na svém). Ale já mezi současnou čínskou a tehdejší americkou situací vnímám jeden klíčový rozdíl: V USA byly použity „taktické“ nástroje v jinak celkem fungujícím systému. V Číně se mění celá strategie, měl by se změnit celý systém. Použitý taktický nástroj jde alespoň z části proti nové strategii – proti přechodu na nový model, který sebou nutně nese nižší růst. Takže tu skutečně něco nehraje. Už poměrně dlouhou dobu se tu snažím vyvracet různá varování o bublinách, které k nám proudí jak na běžícím pásu. Pokud bych měl nějakého možného kandidáta na potenciálně hodně škodlivou bublinu zmínit, bude to ten dnešní – čínský. Ale i tak by nešlo o nic akutního – čínské akcie se například zvedaly z mimořádně nízkých valuačních násobků.

Investiční disclaimer


Čtěte více:

Project Syndicate: Problém se sekulární stagnací
27.04.2015 13:30
Jednou z věcí, na které se v nedávné diskusní výměně o přesvědčivosti ...
Zámoří minulý týden se solidním ziskem; Microsoft po výsledcích +15 %
27.04.2015 13:45
Americké akciové trhy minulý týden rostly, když byla horší makrodata p...
Beneš:
27.04.2015 11:59
Současný CEO energetického gigantu ČEZ v rozhovoru pro MF Dnes uvádí, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2025
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu. Jak silnou bude AfD a další?
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony
20.02.2025
22:01Walmart ztratil, ale dařilo se Alibabě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data