Ropa se obchoduje opět o něco výš než před týdnem. Na ceně stouply oba hlavní typy: Brent na 65,30 dolaru a WTI na 57,40 dolaru za barel. Ropa tak pozvolna oživuje, podporována bezpečnostními riziky a zprávami o produkci. Svou roli zřejmě sehrál i dolar slábnoucí vůči hlavním měnám.
Zpráva o zásobách v USA byla minulý týden smíšená a na ceny nedolehla. Zásoby ropy stouply výrazně a překonaly odhady, zatímco ale došlo také k výraznějšímu poklesu zásob benzínu. Data související s těžbou jsou pro ropu příznivá. Série snižování počtu aktivních vrtů pokračuje a krom toho dál mírně klesla i vykazovaná těžba v zámoří. Její dosavadní vzestupný trend tak ztrácí na síle. V případě Brentu jsou stále podporou pokračující boje v Jemenu.
Nová data ze západních ekonomik nesvědčí o dvakrát dobré dynamice ekonomik, a tedy i poptávky. To samé platí pro Čínu, kde ovšem převládá faktor očekávané podpory. S horšími čísly je čím dál aktuálnější otázka nového stimulu. Dokonce se už spekuluje konkrétně o obdobě QE zaměřené na dluhopisy místních vlád.
U českých čerpacích stanic došlo za uplynulý týden k výraznějšímu nárůstu cen. Natural 95 se podle údajů CCS přehoupl přes hranici 32 korun na 32,12, motorová nafta pak zdražila na 31,89 korun za litr. Vývoj ropy a potažmo benzínu na ARA naznačuje, že růst cen bude ještě pokračovat. Podprůměrná úroveň marží bude zvyšování cen nahrávat. Podle nás by se ale mělo v nejbližším období zdražovat přece jen o něco méně, o 10-20 halířů na litr.