Globálním finančním trhům a především těm americkým v posledních obchodních seancích jasně dominovala kvartální výsledková sezóna firem. V následujících hodinách by však informační nadvládu měly převzít makroekonomické události.
Dnes budou totiž v centru pozornost dvě události - americký HDP za první kvartál a výstupy ze zasedání americké centrální banky. V případě HDP očekáváme závan zklamání, neboť se na rozdíl od trhu domníváme, že výkon ekonomiky nepatrně poklesl. Alespoň touto řečí hovoří již zveřejněná čísla za první čtvrtletí, když příspěvek zahraničního obchodu bude záporný a soukromé investice zjevně poklesly. Jediné co ekonomiku táhlo, byla soukromá spotřeba, jež reálně rostla o více než 3 % (meziročně).
Pokud jde o Fed, tak jeho reakce na slabá data (nejen HDP ale i poslední statistiky z trhu práce) nemusí být nakonec tak dramatická, neboť ve FOMC dobře vědí, že kromě silného dolaru na ekonomiku působily i některé přechodné negativní faktory jako např. nepříznivé počasí na konci zimy a také stávka v přístavech na východním pobřeží. Přesto očekávejme, že Fed ve svém večerním komentáři slabší čísla vezme na vědomí a dá také najevo, že zvýšení úroků na příštím (tj. červnovém) zasedání je velmi nepravděpodobné, byť zcela vyloučit tento krok nemusí. Celkově neutrální dojem z výstupů ze zasedání FOMC však může podtrhnout eventuální zmínka o tom, že o přesném načasování prvního růstu nebylo rozhodnuto, přičemž v hodnocení ekonomiky může zaznít i to, že (ve druhém čtvrtletí) americká centrální banka počítá s opětovným oživením hospodářské aktivity.
Region - forex
Forint spolu se zlotým včera vymazaly část svých pondělních zisků. Na trzích se podepsala nervozita z dnešního zasedání americké centrální banky, konkrétně obavy, zda Fed nebude signalizovat růst sazeb. Naopak koruna se opět vydala opačným směrem a posílila o 0,2 %. K situaci okolo české koruny se včera opět vyjádřil guvernér Miroslav Singer. Ten uvedl, že bankovní rada vidí protiinflační tlaky plynoucí z vývoje mezd, nicméně použití alternativních nástrojů měnové politiky, jako jsou záporné sazby, není aktuální a kurz koruny je prvním nástrojem pro případné další uvolnění měnové politiky. Singer se vyjádřil i k formě exitu z intervenčního režimu, který ovšem ČNB neopustí dříve než ve druhé polovině roku 2016. Podle guvernérových slov ČNB nedopustí, aby koruna prudce posílila, a spíše ji pošle do jakéhosi tunelu, který bude postupně rozšiřovat. Zdá se tedy, že zatímco forint se zlotým by mohly těžit ze zlepšujících se fundamentů, koruna se výraznějších zisků jen tak nedočká.
Dluhopisy
Výnos řeckého desetiletého dluhopisu dál klesá poté, co premiér Tsipras obměnil na začátku týdne vyjednávací tým a současně potvrdil, že věří v dohodu s věřiteli do dalšího setkání euroskupiny 11. května. Výnos řeckého dluhopisu je tak v tuto chvíli nejnižší od konce března. I když poslední kroky premiéra Tsiprase dávají jistou naději k prolomení patové situace, velké rozdíly v pohledu na potřebné reformy podle nás zázračně nezmizí a je pravděpodobné, že Syriza bude potřebovat k dosažení kompromisu minimálně podporu voličů v referendu. Je otázkou, zda to do té chvíle Řecko vydrží bez zavedení kapitálových kontrol.
Investiční disclaimer