ČR
Pražská burza ztrácela i ve druhé obchodní seanci tohoto týdne, index PX dnes odepsal 1 %.
Elektrárenské společnosti se nedařilo, když titul v úterý odepsal 1,4 % na 641,50 Kč a obchodování zakončil v blízkosti denních minim.
Finanční sektor si vedl smíšeně – bank klesla o 0,5 % na 700,70 Kč a naopak rostla o 0,6 % na 5383 Kč. Propadlíkem dne byl , který odepsal 3,2 % na 1006 Kč.
O2 v den konání valné hromady poprvé od března uzavřelo pod psychologickou úrovní 200 Kč, když ztratilo 3,5 % na 195,30 Kč. Výprodejům neodolaly ani defenzivní tituly – výrobce netkaných textilií klesnul o 0,5 % na 725 Kč a Tabák ztratil 0,4 % na 10420 Kč.
po třídenním poklesu opět zabojoval a přidal 3,5 % na 150 Kč, mediální společnost naopak klesla o 0,2 % na 68,50 Kč.
Evropa
Evropské akciové indexy uzavřely seanci v červených číslech, kdy tak umazaly zisk z posledních dvou dní. Zklamáním jsou výsledky jednotlivých společností, ale i například data ze Spojených států, kde index spotřebitelské důvěry Conference Board v dubnu dosáhl 95,2 b., při očekávání 102,2 b.
Ze sektorů propadly zejména farmaceutické společnosti s průměrnou ztrátou téměř tři procenta. Po zprávě, že firma Mylan odmítla nabídku na převzetí ze strany Tevy se pod tlak dostaly akcie se ztrátou 4,4 %, Fresenuis, které odepsaly 3,8 % nebo , které ukončily obchodování 3,3 % pod včerejším závěrem.
Nepříznivé výsledky se poznamenaly francouzský . Ten ztratil 4,7 % poté, co čtvrtletní zisk i tržby díky rostoucí konkurenci propadly. Podobně se vedlo společnosti Royal , která odepsala 5 % díky poklesu ziskovosti. ztratila 5,7 % po oznámení plánu upsat nové akcie v objemu 1,4 mld. EUR.
Celoevropský Euro Stoxx 50 oslabil o 1,5 %, britský FTSE 100 o 1,2 % a francouzský CAC 40 stejně jako německý DAX o 1,9 %.
USA
Na úvod včerejšího obchodního dne se americké trhy obchodovaly převážně na včerejších uzavíracích hodnotách, ale po výrazně horších datech o spotřebitelské důvěře za měsíc duben indexy prudce oslabily až na denní minima okolo -0,75%. Následně ale došlo k podobně prudkému růstu a vyrovnání propadu, který byl založen na očekávání holubičího přístupu FEDu na právě zahájeném dvoudenním rokování (jejího výkonného orgánu FOMC).
Drahé kovy tak dále zpevnily a USD ztratil vůči dalším měnám, k EUR pak téměř k úrovni 1,10. Ze sektorů se nejlépe dařilo telekomunikacím, zdravotnictví a utilitám, naopak nejhůře si vedly spotřební a materiálové sektory. Po výsledcích oslabily akcie Inc. o 1%, naopak akcie & Co rostly po svých výsledcích přes 5%, po zvýšení Q dividendy o 2% a Whirlpoolu po výsledcích propadly o 7%.
Asie
Asijské akciové indexy dnes zaznamenávají mírné ztráty, výjimkou je japonský index Nikkei 225, který zakončil obchodování na úrovni 20059 bodů, tedy se ziskem 0,4 procenta.
Jihokorejský Kospi odevzdává 0,2 %, Hang Seng je také o 0,2 procenta níže a australský index ASX ztratil necelé procento.
Na trzích se zřejmě projevuje nervozita z dnešního zasedání americké centrální banky, i když zvýšení sazeb je na tomto jednání mimořádně nepravděpodobné.
Odpoledne přijde z USA další důležitý údaj – statistika HDP za 1Q15. Očekává se zpomalení tempa růstu na jedno procento, což by mohl být další signál pro Fed, aby se zvyšováním sazeb nespěchal.