Duben přináší další zvýšení inflačních čísel v Německu. Harmonizovaný index, který je relevantní pro výpočet inflace za celou eurozónu, vykázal podle předběžných výsledků za duben růst o 0,3 procenta. Březen přitom znamenal růst o 0,1 procenta a v prvních dvou měsících roku byla inflace záporná. Dubnový výsledek je mírně vyšší než očekávaných 0,2 procenta.
Podle národního indexu se inflace zvedla dokonce na 0,4 procenta. Pohled do struktury odhaluje, že růst indexu drží v kladných hodnotách stále zejména služby. Jejich ceny jsou oproti stejnému období minulého roku o 1,2 procenta výš. V cenách zboží zůstává deflace a to hlavně kvůli energiím. Jejich efekt směrem dolů na inflaci ale postupně opadá spolu s tím, jak se ropa stabilizovala, začala postupně růst a skrze pohonné hmoty se promítá do cenového koše. Meziročně jsou ceny energií o 5,7 procenta níž, jenže minulé měsíce ukazovaly ještě výraznější pokles. Také potraviny tlačí inflaci dolů, i když mírněji. Za duben se ceny potravin meziročně snížily o 0,1 procenta.
Meziměsíční změny cen byly v dubnu mírně záporné. Jak podle národního, tak podle harmonizovaného indexu se ceny oproti březnu snížily o 0,1 procenta.
Překvapení z předběžných německých dat není výrazné. Zvyšování inflace odpovídá tlumení efektu levné ropy, což samo o sobě není překvapivé. Také potraviny už táhnou inflaci méně do záporu. V jádrových položkách k žádným velkým změnám v trendech nedochází. Data omezují riziko, že inflace za celou eurozónu překvapí nižším výsledkem. Pro měnovou politiku jde o neutrální zprávu. Postupný růst inflace je příznivý vzhledem k cíli ECB a nebude tedy na banku vyvíjet tlak něco měnit v jejím současném plánu QE. Vzhledem k tomu se německá čísla nestanou ani impulsem pro finanční trhy.