Jaké je „zdravé“ množství úvěrů??
Spotřebitelský úvěr je jako cukr, v malém množství chutná a nemusí nám způsobit vážné potíže, v tom velkém nás však již může ohrožovat na životě. Pojďte se s námi dnes podívat, jaké je „zdravé“ množství úvěrů.
Každý spotřebitelský úvěr je ze své podstaty špatný, pokud jej nepoužijeme na nákup věci, která nám následně bude vydělávat peníze, např. spotřebitelský úvěr na nákup počítače pro copywritera či koupi automobilu pro obchodního zástupce. Jenže, i psychologové vědí, že na miskách našich preferencí mají větší váhu věci, které chceme dělat než věci, které bychom měli dělat.
Někdy to prostě nejde, nepůjčit si…
Jinak už by dávno zbankrotovala většina fast foodů, likérek či výrobců cigaret. Pojďme se tedy bavit o tom, jak je to s úvěry v reálném životě.
Ne, pokud si čas od času půjčíte pár tisíc na nějaký „výstřelek“ velmi pravděpodobně vás to nezruinuje, stejně, jako když se několikrát do roka dostanete do kontokorentu. Jenže, s úvěry je to jako s ohněm, velmi snadno a rychle se nám může vymknout z kontroly. Žái amerických středních škol se v tomto směru učí, že maximální „neškodná“ výše spotřebitelských úvěrů činí 20 % ročních příjmů. To znamená, že pokud za rok vyděláme 200 000 Kč, maximální „neškodná“ výše úvěru činí 40 000 Kč.
Stejným pravidlem bychom se měli řídit i my, spotřebitelé v srdci Evropy. Dluhy, jejichž výše výrazně převyšuje náš roční příjem, nám mohou začít působit vážné komplikace v době, kdy nás z nějakého důvodu potká nečekaný výdaj či pokles příjmů (např. z důvodu nemoci). Úvěr na drahou televizi, kolo či motorku nás tak v extrémním případě může přivést i o střechu nad hlavou.
Co dělat v případě, kdy naše úvěry převyšují náš roční příjem?
V tomto případě je určitě vhodné si co možná nejdříve zjisti, jestli nemůžeme úvěry konsolidovat a dosáhnout tak tomu, že na úvěrech přeplatíme méně. Pokud ne, nezbývá než „zatnout“ a pokusit se úvěry splatit co možná nejdříve. V úvahu přichází i možnost sjednání si úvěrového pojištění, které nám pomůže se splátkami úvěrů v době pracovní neschopnosti, nezaměs anosti apod. Toto pojištění nás přijde na pár desítek či stovek korun a pojistí nám úvěry v řádu desítek či stovek tisíc korun. To je slušný poměr cena/výkon.
Do budoucna je samozřejmě nejlepší nepokoušet štěstí a půjčovat si co možná nejméně, případně se již od začátku chránit minimálně úvěrovým pojištění, v lepším případě klasickým životním pojištěním, které nás chrání proti širšímu spektru rizik, plus nám vystačí jedno, tj. nemusíme si s každým úvěrem brát nové životní pojištění.
Poslední zprávy z rubriky Úvěry, půjčky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jaké je „zdravé“ množství úvěrů?
- Jaké je „zdravé“ množství úvěrů??
- Předhypoteční úvěr – co to je, jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
- Jaké je maximální množství bitcoinů, je nějak omezené?
- Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr: Kdy a za jakých podmínek je lze předčasně splatit?
- Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr: Kdy a za jakých podmínek je lze předčasně splatit?