Smršť kurzotvorných informací z amerického hospodářství před pár desítkami minut zakončila zpráva z dvoudenního jednání americké centrální banky. K samotné a zcela nejzásadnější otázce normalizace měnové politiky Fed zopakoval svůj postoj – na trhu práce vyhlíží další zlepšení, u inflace pak dostatečné přesvědčení o postupném posunu k vytyčenému cíli (2 %).
Dnešní série dat však zavdává důvod k pochybnostem ohledně tempa dosažení Fedem požadovaného zlepšení. Největší světové hospodářství vzrostlo v prvním čtvrtletí o pouhého 0,2 % (vs kons. 1 %), a to si ještě muselo vypomoci nárůstem v zásobách, bez nějž by HDP dokonce propadl. Dynamika expanze ekonomiky pak, jakkoliv není součástí mandátu centrální banky, neodmyslitelně vstupuje do řízení měnové politiky. Bez hospodářského rozmachu totiž míra nezaměstnanosti postrádá oporu v tvorbě nových pracovních míst a nemá tak potřebný příspěvek k posunu pod přirozenou úroveň. Ostatně decelerace tvorby nových pracovních míst (v březnu 126 tis. proti 264 tis. v únoru) vztah jenom potvrzuje. Samotný Fed však z obtíží nedělá velkou vědu. Kvartální ochlazení dynamiky růstu hospodářství dle dnešního vyjádření považuje za přechodné. Stejnou optikou nahlíží také na pomalejší růstu zaměstnanosti. Jinými slovy tak sice reflektuje slabší přicházející data, budoucí trajektorii vývoje kvůli tomu nicméně nepřepisuje a nadále počítá s oživením hospodářství (reálné HDP má letost dle projekce Fedu růst o 2,3 - 2,7 %).
Útlum inflace Fed nadále přičítá zejména tranzitivnímu vlivu nižších cen ropy (patrný například s propadu investic do struktur v prvním kvartále) a nižším importním cenám. Přesto i nadále vyhlíží možnou oporu ve vývoji spotřeby domácností. Rostoucí disponibilní důchod spjatý s nižšími náklady na pohonné hmoty se totiž v prvním čtvrtletí plně neprojevil ve výdajích domácností. Rozpouštění „nadbytečných“ peněz skrze spotřební aktivitu by však mělo postupně vylepšit celkový obrázek inflačního trendu. Nahrává tomu také stále silný sentiment spotřebitelů, který Fed v dnešní zprávě zmínil.
Eurodolar na zveřejněná data reagoval pohybem zpět k úrovni okolo 1,11. Vyjádření Fedu totiž uklidnilo průvodní napětí spojené s výrazným ochlazením růstového dynamiky hospodářství. Měnový výbor navíc ve svém (nutno podotknout velice krátkém) komentáři nezmínil dolar jako protiinflační hrozbu. Výnosy na amerických dluhopisech, stejně tak jako akcie na zprávu výrazněji nereagovaly.
Celkově tak dnešní slova Fedu nepřináší převratné novinky. A přesně to je to, co trh potřeboval. Obavy o sílu americké ekonomiky po datech za první čtvrtletí narostly, i proto prohlášení centrální banky slouží jako ujištění, že k panice není důvod, neboť klíčovou roli hraje budoucí vývoj. Jeho projekce se pak prozatím nemění. Oživění hospodářství může rychle přinést zlepšení na trhu práce a posloužit zároveň jako podpůrný lék pro inflaci. Na druhou stranu se sluší dodat, že se bez jasných signálů v podobě přicházejících dat pravděpodobnost průtahů a především pomalejší trajektorie zvyšování sazeb stupňuje.