Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropní býci by měli být na pozoru

Ropní býci by měli být na pozoru

21.05.2015 11:12
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Skepse ohledně udržitelnosti cen ropy Brent na dohled od 70 USD/barel poslední dobou narůstá a začínají se množit analýzy, které předpovídají její opětovný pokles. Nejvíce pozornosti se dostává asi prognóze z dílny banky Goldman Sachs. Ta předpovídá, že do října by ropa Brent mohla zlevnit asi na 50 USD/barel a i ve zbytku tohoto desetiletí by se její cena mohla pohybovat kolem 60 USD/barel. Hlavním argumentem je, že se doposud (z řady důvodů) nepodařilo odstranit nesoulad mezi produkcí ropy na jedné straně a její spotřebou na straně druhé. Pravdou je, že indikátory a zprávy z tzv. “fyzického trhu” naznačují, že by býci měli být na pozoru.

Mluví-li se o “ceně ropy”, tak se komentáře zpravidla vztahují k ceně futures kontraktu na některý ze světových benchmarků, jehož splatnost je časově nejbližší. V našich zeměpisných šířkách jde zpravidla o „měsíční kontrakt“ na severomořskou ropu Brent. Tento trh se označuje jako „papírový“. Nicméně většina dlouhodobých kontraktů na dodávky fyzické ropy se oceňuje na základě ceny ropy na trhu „fyzickém“. Ta se může od ceny futures kontraktů lišit a také se zpravidla více či méně liší. Jak zprávy z fyzického trhu, tak i tržní indikátory (cenové spready mezi „papírovou“ a „fyzickou“ ropou), naznačují, že „fyzické“ ropy je dost.

Neméně zajímavý je pohled na strukturu „papírového“ trhu, kterou každý týden zveřejňuje burza ICE (kde se obchodují futures kontrakty na ropu Brent). Ta totiž ukazuje, že tzv. čisté spekulativní pozice ve futures na Brent dosáhly v minulých týdnech na svá historická maxima (viz graf). Vhodných záminek k otevření dlouhé pozice bylo v posledních měsících hned několik. Tou vůbec nejkřiklavější je patrně velmi rychlá reakce amerických těžařů na propad ceny ropy, respektive prudký pokles jejich aktivity v budování nových nalezišť (často citovaná data o počtu aktivních vrtných souprav v USA). Svým dílem mohlo přispět i rostoucí napětí na Blízkém východě. K obratu jistě pomohlo i zavírání ztrátových krátkých pozic. Zatímco platí, že „fyzické“ ropy je dost, tak té „papírové“ by mohlo být i více.

Je pravda, že trhy jsou vpřed hledící. Nicméně v tomto případě je možné, že sentiment se přece jen dostal až příliš daleko před fundamenty. Kromě toho, každý podobný nárůst ceny pomáhá zmírnit tlak na producenty, což rychlejšímu vyrovnání tržní bilance rovněž neprospívá. 

a_sloupek_ropa  

Petr Báča

Pozice: makroekonomický analytik

Makroekonomický analytik v ČSOB, kam nastoupil krátce poté, co dokončil studium na VŠE v Praze. Část studia strávil na Norwegian Business School v Oslu.

Témata: komoditní trhy se zaměřením na ropu a základní, resp. drahé kovy.

 


Čtěte více:

Ropa se posunula výš, ale zdroj růstu vyprchává
18.05.2015 16:43
Ceny ropy se od konce minulého týdne posunuly o něco výš, takže se B...
Fed (fakticky) smetl ze stolu červnovou normalizaci, trhy si z toho moc nedělají
20.05.2015 21:44
Americká centrální banka před pár desítkami minut zveřejnila zápis ze ...

Váš názor
  • :-)))
    23.05.2015 0:21

    Chlapci, tapejte dal.
    Mezernik
  • povedeny clanek
    21.05.2015 11:58

    vubec nechapu jakou ma informacni hodnotu...Autor prepapouskoval nazory investicni banky, ktera nejen ze je absolutne nekompetetni v predpovidani cen oilu (viz treba http://www.nytimes.com/2008/05/21/business/21oil.html), ale ktera sve klienty nazyva muppets, podle toho s nimi jedna. Dale nam sdelil ze mame papirovy a fyzicky trh. Autor nam take rekl ze "Tou vůbec nejkřiklavější je patrně velmi rychlá reakce amerických těžařů na propad ceny ropy, respektive prudký pokles jejich aktivity v budování nových nalezišť (často citovaná data o počtu aktivních vrtných souprav v USA)" Co treba zminku o stoupajici produkci tight oils navzdory 60% propadu v poctu rigu. To treba zminit kolik z tech odstavenejch rigu bylo vertikalnich a kolik pro horizontalni drillink (a treba jakej je rozdil v produkci mezi temito dvema typy). A co treba zminit jakej je podil tightoils vs tradicni v americke tezbe potazmo v celosvetove produkci.Co treba zminit kolik je denni surplus? Co treba zminit na kolik vlastne dni sou ty zasoby v americe ?Predpokladam, ze CSOB Investicni vyzkum take zahledl pri projizdeni vystupu (ja rikam vyblitky) z GS pojem "fraklog". Proc nam o nem autor nic nerekl... Proc nam autor nic nerekl o prumernych nakladech na tezbu treba v bakken,Eagle Ford a Permian ? Protoze k tomu aby si mohl udelat jakys takys obrazek o situaci tak by tomu musel venovat par set hodin.. Ja je venoval, pac v tom mam velkou pozici(ne primo v cene ropy ale z ropnyho prumyslu). Pan analitik ma maximalne svuj mesicni plat..Je pravda ze vetou "mel by se mit na pozoru" toho moc nezkazi :-) No stejne mu preju bohatou investicne analnickou karieru v CSOB :-)
    chytrak
    • Re: povedeny clanek
      22.05.2015 22:53

      Dobrý den, zaujala mě vaše reakce. Je možné si vyměnit pár mailů? Děkuji, Jiří Š., Brno julek.-@email.cz
    • Re: povedeny clanek
      21.05.2015 12:07

      Jojo, jde to tu pěkně z kopce ... pro mě třeba byla velice přínosná včerejší zpráva: "Majitel italského výrobce luxusních brýlí Luxottica Leonardo Del Vecchio se rozhodl oslavit své osmdesátiny odlišným způsobem, než bývá obvyklé. Místo, aby přijímal dárky, rozhodl se obdarovat své zaměstnance. (ČTK)" ... co to tady dop*** dělá?? Už to tady vypadá jak v Blesku!
      Shejk
Aktuální komentáře
08.05.2024
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)