Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O dvou řeckých paradoxech

O dvou řeckých paradoxech

22.06.2015 14:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Řecké téma je v poslední době v médiích natolik frekventované, že jednomu přijde až stydno na kupu již řečeného přihazovat další kvanta slov. Ale možná zdání klame. Než jsem se pustil do psaní této glosy, pokusil jsem se odhadnout „koeficient národní mediální provařenosti“, porovnáním počtu nalezených „googlovských“ odkazů na různé evropské země s počtem jejích obyvatel. A ejhle, Řecko se ocitlo až na 16. místě z 26, celých sedm míst za Českem...

Přeci jen budu tedy psát o Řecku. Náměty mám dva, jeden i u nás diskutovaný často, druhý spíše okrajově. Námět první – penze. Statisticky dokladovaná nenasytnost řeckého penzijního systému je nejen trnem v oku obyvatel věřitelských zemí, ale i jednou z hlavních překážek dosažení dohody řecké vlády s Trojkou (EK, ECB, IMF). Podle údajů z posledního Aging Reportu Evropské komise dosahoval objem vyplacených penzí v poměru k HDP v roce 2013 v Řecku 16,2 % HDP, zatímco v eurozóně v průměru 12,3 %, v EU 11,3 % a v Německu jen 10,0 %. Z uvedeného plyne na první pohled těžko zpochybnitelný závěr: potřebujete-li Řekové rychle a hodně ušetřit, snižte si penze. (Alternativně by bylo možné získat chybějící zdroje důkladnou reformou správy veřejného sektoru, to je však evidentně běh na dlouhou trať a do ještě strmějšího kopce). Proč se řecká vláda přiškrcení penzijních výdajů zatvrzele brání?

Jedním z důvodů je bezpochyby fakt, že SYRIZA vyhrála parlamentní volby mimo jiné díky slibu, že na penze důchodců už nesáhne. I kdyby snad premiér Tsipras v tomto bodě zakolísal a nějaké ústupky učinit chtěl, dohoda by následně zřejmě neprošla parlamentem. Vedle ryze politických existují ovšem pro zdrženlivost při dalším snižování penzí i jiné, věcnější důvody. Za prvé je třeba vzít v úvahu, že řadě řeckých penzistů se dávky v minulých letech již snižovaly, v některých případech až na polovinu, nezřídka o třetinu. Za druhé, podíl penzí na HDP je nejvyšší v EU i proto, že Řecko zaznamenalo v uplynulých letech strmý propad ekonomického výkonu: čitatel ve zlomku nebylo možné snižovat tak rychle jako se umenšoval jmenovatel. Za třetí, Řecko má v EU po Itálii a Německu třetí nejvyšší podíl obyvatelstva ve věku nad 65 let, tzn. v důchodovém věku. A za čtvrté je třeba vzít v úvahu i to, že řečtí důchodci dnes ze svých penzí nezřídka živí nejen sebe, ale i své dlouhodobě nezaměstnané děti a vnuky, jichž je v evropském srovnání relativně nejvíce.

Námět druhý – náklady naordinovaného ozdravného programu a prodlužujícího se období nejistoty. Ani v této věci se Řekové s věřiteli zpravidla nedokáží shodnout, když dlužníci poukazují především na masivní kumulativní propad ekonomické aktivity a nárůst nezaměstnanosti, zatímco věřitelé argumentují nutností co nejdříve obnovit soulad mezi životní úrovní obyvatel a skutečnou ekonomickou výkonnosti země. Obě strany pak společně s nevolí sledují sílící odliv soukromého kapitálu z Řecka do zahraničí, slibujícího lepší ochranu před turbulencemi, vyvolanými případnou státní insolvencí, a pohrávají si s možnosti zavedení kapitálových kontrol.

Na rozdíl od úprku finančního kapitálu se o odlivu lidského kapitálu z Řecka hovoří v médiích jen sporadicky. V dlouhodobější perspektivě se přitom jedná o proces významem zcela souměřitelný. Během uplynulých pěti let (2009-14) opustilo rodnou zemi více než 20 tisíc nadprůměrně kvalifikovaných Řeků, tj. osmkrát více než v předchozím pětiletí a o 20 % více, než kolik ve stejném období odešlo Španělů z nezaměstnaností podobně sužovaného, přitom však mnohem lidnatějšího, Iberského poloostrova. A protože zkušenost ukazuje, že nadaní řečtí emigranti disponují nadprůměrnou schopností se v cizině úspěšně uchytit, šance na rychlý návrat je v jejich případě ještě mnohem slabší než šance na rychlý návrat vyvezených úspor. Znamená to, že mnozí kvalifikovaní Řekové nebudou pomáhat obnově prosperity ve vlastní zemi v době, kdy by jich bylo nejvíce potřeba, a namísto toho budou rozvíjet ekonomiky věřitelů, jimž dnes nejen v Athénách tak často nemohou přijít na jméno. Není to hezký?

Martin Kupka

Pozice: hlavní ekonom ČSOB

Martin Kupka je od roku 2002 ředitelem investičního výzkumu a hlavním ekonomem ČSOB. Vystudoval obor ekonomicko-matematické výpočty na pražské VŠE, postgraduální studium absolvoval na PgÚ ČSAV v Praze a GIIS v Ženevě. V první polovině 90. let přednášel makroekonomii na Fakultě sociálních věd UK, byl ekonomickým poradcem ministra na MHPR ČR a působil jako makroekonomický analytik pro středoevropský region v NRI ve Vídni. Od roku 1995 do roku 2002 pracoval Martin Kupka jako vedoucí ekonomického výzkumu ve skupině Patria Finance, s výjimkou období 1999-2001, kdy řídil strategii a výzkum v pražské Raiffeisenbank.

Témata: přijetí eura, ekonomická transformace, hospodářská politika ČR a EU.









Čtěte více:

Stanou se dlouhodobě nezaměstnaní v Německu ekonomickým problémem?
10.06.2015 12:30
Summit G7, proběhnuvší v Bavorsku měsíc po oslavách výročí konce 2. sv...

Váš názor
  •  
    22.06.2015 15:29

    Pane Kupka, řecký HDP je asi o 10% nominálně vyšší než ten český. Takže suma ke spotřebě je vyšší než v Česku. Jestliže v Česku není krize a hlad, a to se snad shodneme, že není, pak nemůže být ani v Řecku. Je jenom na jeho obyvatelstvu aby se zamyslelo, pokud to svede, jak je ten HDP distribuovaný. Kdyby Česko, ze svého nižšího HDP, dávalo stejnou částku na důchody, byl by průmerný český důchod 22 000 Kč. Tak prostá aritmetika to je.
    Vlado
Aktuální komentáře
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data