Nedávné zisky železné rudy pravděpodobně nevydrží. Podle cena železné rudy opět poklesne zpět pod hranici 50 dolarů za tunu a to z důvodu expanze dodavatelů z Austrálie a Brazílie a zároveň propadu cen oceli, který se odráží na zisku zpracovatelů. Data o nákladní dopravě z terminálů dvou největších zasílatelů ukazují na nárůst objemu dodávek oproti průměrné hodnotě z posledních pěti měsíců v první polovině tohoto měsíce o 10 procent. Nárůst pravděpodobně vydrží, čímž dostanou čínské zásoby možnost k oživení a ceny se posunou opět níže. Banka počítá s cenou železné rudy ve třetím čtvrtletí kolem 49 dolarů za tunu, ve čtvrtém kvartále dokonce okolo 48 dolarů za tunu.
Cena železné rudy kolísala v poslední době jako na houpačce. V dubnu se propadla na nejnižší úroveň za poslední dekádu poté, co vzrůstající laciná produkce od těžařů včetně jen posílila přesycení trhu. Klesající zásoby největšího spotřebitele, poté, co dovozy neodpovídaly očekáváním, dopomohly této komoditě v dubnu, květnu a první polovině června k ziskům. se netají tím, že neplánuje omezení produkce ani v případě oslabení růst poptávky.
Vývoj ceny železné rudy od počátku tohoto roku.
Slabší poptávka
Náklady dodávek železné rudy do Číny od začátku tohoto měsíce vzrostly o 10 procent na 20 procent, což značí zvýšení dodávek. Ceny železné rudy, která je hlavní surovinou pro výrobu oceli a oceli samotné se značně rozcházely, Zisky zpracovatelů oceli tak v květnu spadly na pětileté minimum, navíc negativní marže některých zpracovatelů by mohli vést ke snížení produkce.
Podle informací Shanghai Steelhome Information Technology držení železné rudy v čínských přístavech kleslo minulý týden o 2,1 procenta na 80,3 milionů tun, což je dokonce nejméně od roku 2013. Co se týče zásob, ty se propadly minulý měsíc o rekordních 13 procent. Předpovídaný nárůst dodávek pomůže podpořit zásoby, které byly v dubnu a květnu ovlivněny klesajícím vývozem. V momentě, kdy se zásoby dostanou zpět do normálu, budou opět ve hře nižší ceny v zájmu obnovení rovnováhy na trhu.
Australská a novozélandská bankovní skupina ANZ předpokládá, že cena železné rudy klesne na 53 dolarů za tunu. z důvodu růstu dodávek a omezování produkce oceli očekává, že se cena rudy dostane v posledním kvartále tohoto roku na 38 dolarů za tunu. Cena železné rudy s 62procentním obsahem dodávaná do Qingdao ztratila během minulého týdne podle Metal Bulletinu 5,8 procenta na 61,36 dolarů, jednalo se o první propad za poslední čtyři týdny. Ceny jsou v letošním roce o 14 procent nižší.
Vývoj ceny železné rudy za poslední měsíc.
Zdroj: BBG