Téměř přesně před rokem se Jiří Vyskočil stal ředitelem společnosti Patria Finance. Dvanáct měsíců je již poměrně dlouhá doba a tak jsme se Jiřího Vyskočila zeptali, co se v posledním roce podařilo, jaké novinky Patria Finance chystá a jaký je jeho názor na poslední vývoj v oblasti poskytovatelů finančních a makléřských služeb.
Patria Online: Nově nastupující politici se vždy zaklínají „90 dny hájení“. Měl jste něco takového i Vy po nástupu do Patrie?
Ani náhodou. Museli jsme se s kolegy dát velmi rychle do práce a začít neprodleně měnit strukturu firmy a interní procesy tak, aby odpovídaly nové situaci na trhu finančních služeb. Svět burzovních makléřů se v posledních pěti letech hodně změnil – v českém prostředí poklesl podíl obchodů pro některé segmenty institucionálních klientů a naopak významně posiluje retail. Pokračující „digitalizace“ dává zákazníkům do ruky obrovské množství informací a možností, jak realizovat své investiční záměry a nápady. Sílí regulace a dohled a tento trend bude kulminovat za necelé dva roky s přijetím regulatoriky MiFID II.
Patria Online: Jaké konkrétní věci jste tedy za poslední rok v Patrii změnili?
Změnili jsme v podstatě celou strategii společnosti a do budoucna máme zájem posilovat zejména služby pro investory-jednotlivce, v těsné spolupráci s naším novým akcionářem – ČSOB. Cílem je v maximální míře vytěžit to, co na českém trhu nemá nikdo jiný – unikátní kombinaci stabilního týmu seniorních makléřů, týmu zkušených analytiků produkujících úspěšné tipy a doporučení, finančně-zpravodajského portálu Patria.cz a komplexní klientské podpory,. Zmínit samozřejmě musím i výbornou webovou obchodní platformu Patria Direct, která je páteří našeho „digitálního světa“. Obrovskou výhodou je interní tým programátorů a vývojářů, kteří jsou v denním kontaktu s našimi obchodníky, a cesta od nápadu k jeho implementaci je tak výrazně kratší a rychlejší, než v jiných firmách.
Patria Online: Jaké nové produkty nebo služby jste již představili a co chystáte do budoucna?
Již na konci loňského roku jsme rozšířili nabídku otevřených podílových fondů v naší on-line aplikaci Patria Direct o fondy správců KBC/ČSOB Asset Management a Franklin Templeton. Jsme ve finální fázi jednání o spolupráci se dvěma dalšími velkými správcovskými společnostmi, a jakmile se jejich fondy v aplikaci Patria Direct objeví, dáme všem vědět. Aktivní obchodníci mají nově možnost zadávat stop-loss a stop-limit pokyny na burzy v Německu, včetně burz obchodujících certifikáty. A 1. června jsme oficálně spustili možnost pravidelných investic do podílových fondů KBC/ČSOB AM prostřednictvím on-line platformy Patria Direct. Na podzim chystáme ještě několik novinek, ale prozatím si detaily musíme nechat pro sebe.
Patria Online: Jaká je pozice Patria Finance v rámci finanční skupiny ČSOB?
Neskromně tvrdím, že vynikající. Máme exkluzivitu na služby spojené s obchodováním cenných papírů zejména „akciového typu“ a dlouhodobým cílem je, aby Patria Finance fungovala jako centrální místo pro on-line investiční služby v rámci celé skupiny ČSOB – jak z pohledu exekuce, tak z pohledu informační podpory prostřednictvím portálu Patria.cz. Zcela jasně se v tomto ohledu vyjádřil člen představenstva ČSOB Marek Ditz v rozhovoru, který Patria.cz poskytl ZDE.
Patria Online: Konkurenční společnost brokerjet České spořitelny oznámila ukončení své činnosti. Může jít o další stupeň v konsolidaci českého trhu burzovních makléřů?
Osobně mě tato zpráva příliš nepotěšila, protože větší konkurence je vždy tou nejlepší motivací ke zlepšování vlastních služeb, na druhou stranu je to pro Patria Finance obrovská příležitost. Jsme součástí jedné z nejsilnějších bankovních skupin v zemi, která nás jednoznačně podporuje v dalším růstu a naše plány do budoucna jsou více než ambiciozní. Konsolidace na trhu brokerských služeb bude nepochybně pokračovat i dále – některé subjekty možná zjistí, že kombinace rostoucích nároků na dohled a compliance výrazně podvazují výnosy z běžné činnosti a z trhu úplně odejdou, někteří možná omezí své služby nebo změní své strategické směřování.
Patria Finance má výhodu, že v tomto ohledu čerpá zdroje a know-how nejenom skupiny ČSOB, ale celé skupiny . Z pohledu bezpečí klientských prostředků a ochrany majetku našich zákazníků máme nastaveny ty nejvyšší standardy.
Patria Online: Česká Národní Banka jako nejvyšší orgán dohledu nad kapitálovým trhem v posledních týdnech rozdala několik nemalých finančních sankcí. Znamená to, že se na sektor burzovních makléřů upírá její pozornost více, než dříve?
Nemyslím si. ČNB je dozorový orgán a jako takový má povinnost konat, pokud dojde k názoru, že ze strany poskytovatele finančních služeb došlo k porušení předpisů. Dívám se na to pozitivně – klienti makléřů se nebojí ozvat, pokud mají pocit, že jim poskytnutá služba nesplňuje profesní či zákonné standardy a kontrolní orgán koná rychle, jasně a profesionálně. Český trh se v tomto ohledu dostal na dohled standardům vyspělých kapitálových trhů a mě to velmi těší.
Děkujeme za rozhovor.