Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak rozbít řecko-německá pouta

Jak rozbít řecko-německá pouta

15.07.2015 17:45

Anglický výraz pro dluhopis zní „bond“. V jádru toto slovo znamená „pouto“ a tím přesně vystihuje podstatu dluhu (ať už má formu dluhopisu, či formu jinou). Dluh je poutem mezi dvěma subjekty, poutem, které vzniká jejich společnou aktivitou a pouze společnou aktivitou může také zaniknout. Zánik tohoto pouta může mít dvě formy. První z nich je splacení dluhu a společná aktivita zde vypadá tak, že dlužník peníze vrací a věřitel je přijímá. Což zejména u věřitele může znít jako samozřejmost, ale na makroekonomické úrovni to sebou nese jeden „detail“: Poskytování úspor (půjčování) znamená přijímání poptávky (a zaměstnanosti) od druhých. Jejich čerpání zpět (přijímání splátek) znamená poskytování poptávky dlužníkovi. Takto podáno už to jako samozřejmost nezní ani zdaleka. Kdo je dnes ochoten vzdát se (byť kvůli splátkám svých pohledávek) své poptávky a zaměstnanosti?

Druhou formou zániku „pouta“ (někdy spíše „pout“) je pak samozřejmě odpuštění dluhů. Pokud bych měl vypíchnout jednu podmínku úspěchu u tohoto řešení, řekl bych, že jde o sebereflexi na obou stranách oněch pout. Jak to je se sebereflexí na straně Řeků i jejich věřitelů máme možnost sledovat v podstatě dennodenně. Mírně řečeno, nic moc. Přece jen bych ale k tomu ještě rád poukázal na hodně říkající průzkum od Pew Research z roku 2013. Ukazuje jednoduchou věc: Jak vybrané evropské země hledí na jiné a také samy na sebe. Nejdříve obecnější shrnutí (viz tabulka).

Nejdůvěryhodnější zemí je ve všech zemích, ve kterých průzkum probíhal, Německo (první sloupec). Tedy až na jednu tak trochu překvapivou výjimku – Řekové se domnívají, že nejdůvěryhodnější jsou oni sami! Jsou tak na tom vlastně stejně jako Němci – ti v této oblasti také nejvíce věří sami sobě.

Druhý sloupec ukazuje nejméně důvěryhodnou zemi, zde trpí určitou schizofrenií Polsko (pro něj jsou nejvíce i nejméně důvěryhodní Němci). Obecně se ale podle tohoto sloupce nedá věřit Řekům a Italům. Třetí sloupec ukazuje asi hlavně to, že pro řadu Evropanů jde důvěryhodnost perfektně slučitelná s arogancí – tedy alespoň u Němců. Další sloupec ukazuje, že nejmenší arogance už je v Evropě vnímána značně pestře, od Slovenska (podle nás) až po Německo (hádejte podle koho).

tabp157


Poslední dva sloupce ukazují nejvíce a nejméně soucitnou zemi. V první kategorii se všechny „dotazované“ země v podstatě úplně shodnou – na první místo řadí vždy samy sebe. V poslední kategorii je také poměrně jasno: Nejhůře na tom je Německo, jen pro samotné Němce jsou nejméně soucitní Britové a i Francouzi dali v tomto ohledu přednost Britům.

A nyní se podívejme, zda-li nám uvedené informace mohou něco říci o oné sebereflexi. U Řecka je situace naprosto jasná: Co je dobré, tam Řecko hraje prim. Co je špatné, tam dominují Němci. No a u Němců platí něco podobného – co je dobré, to je německé. Jen u těch špatných nejsou Němci posedlí jednou zemí a snaží se dát každému něco. Na základě tohoto velmi zjednodušeného pohledu by se tedy zdálo, že řecká krize nám tu (asi náhodou) postavila proti sobě dvě země, které mají se sebereflexí určitý problém.

Možná, že v Řecku i Německu po roce 2013 už nějaká vlna sebereflexe proběhla a nyní by výsledky průzkumu vypadaly jinak. Kdo ale četl knihu Mandolína kapitána Corelliho, dozvěděl se v této sondě do řecké duše mimo jiné i to, že vyhýbání se daním bylo považováno za jakýsi národní sport už dlouho před druhou světovou válkou. O německé sebereflexi zase něco vypovídá například to, jak málo z německých úst zaznívá, že odpuštění dluhů nemusí nutně vést k tolikrát zmiňovanému morálnímu hazardu, ale může nakonec všem pomoci (viz „Německo při jednáních s Aténami zapomnělo na vlastní poválečné lekce“).

Asi největší paradox bych v popsané situaci viděl v tom, že kdyby si Řekové skutečně tak moc věřili, už dávno by měli zpět drachmu a jejich ekonomika už by měla nejhorší za sebou. Jenže oni se „své“ měny podle všeho bojí a s ohledem na ekonomickou historii není divu. Ohledně vývoje v celé eurozóně se po vývoji v posledních týdnech ještě více držím svého názoru, že dokud se nebude odpouštět, v jádru se nic nezmění. Dnes bych to mohl rozšířit na tezi, že dokud nepřijde masivní sebereflexe, na poutech mezi jádrem a periferií se nic moc nezmění. Přijde?

 


Čtěte více:

Ekonomická poučení z Izraele
13.07.2015 17:45
Tento týden bude bohatý na data ze všech významných ekonomik. Dejme si...
Akciové sázky na slabé euro: Linde
14.07.2015 17:45
Slabé euro je významným investičním příběhem i na akciových trzích. B...

Váš názor
  •  
    16.07.2015 11:51

    Moc bych si přál, ve prospěch Řecka aby konečně provedlo reformy, které z něj udělají rostoucí ekonomiku. Škrty jsou potřeba pro dosažení makrorovnováhy ale s nižšími důchody nebo platy ekonomika neporoste. Jenže - slyšel jsem já od kterékoli řecké vlády za posledních 6 let, včetně Syrizy, nápad jak vybudovat normální katastr nemovitostí? jak zjednodušit a zlepšit podnikatelské prostředí? jak přitáhnout zahraniční investory? vybudovat průmysl?
    Vlado
    •  
      16.07.2015 12:07

      Ale o tom to vubec neni, nejakej katastr v globalnim boji o moc nehraje roli. Je to velke divadlo, Tsipras je bilym konem, predstiral ze kope za lidi a nakonec po odehranem predstaveni poslouzil mile rad svym panum. 
      Mezernik
Aktuální komentáře
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)