Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Evropě se začínají rýsovat ekonomičtí vítězové a poražení

V Evropě se začínají rýsovat ekonomičtí vítězové a poražení

10.08.2015 17:05

Nouriel Roubini hovoří o tom, že rozdělení eurozóny na jádro a periferii už nemá smysl. Zmiňuje například Francii, která by měla tradičně patřit do jádra, její ekonomika se ale podle toho už delší dobu nehodlá chovat. O problematičnosti škatulkování Francie se ale ví už hodně dlouho a je to mimo jiné patrné i z pohledu na vývoj rizikových spreadů jejích vládních dluhopisů. Ty měly v posledních letech někdy vážné problémy s rozhodnutím, zda se vydat směrem, kterým mířila periferie, či směrem, kterým mířilo jádro. Osobně si myslím, že o budoucnosti eurozóny se bude nakonec rozhodovat v Itálii, Francii bych ale v tomto smyslu také nepodceňoval.

V pátek se dozvíme, jak vypadají poslední dostupná čísla týkající se růstu HDP eurozóny. Meziročně se čeká 1,3 % růst, tento agregát bude ale pravděpodobně maskovat velmi rozdílný vývoj v hlavních členských zemích. Jak je zřejmé z prvního grafu, budeme tu v Q2 mít pravděpodobně dvě jasně definované dvojice: Na jedné straně Německo se Španělskem, na druhé výše zmíněnou dvojku Itálie, Francie:

Wvropa vitez 1.png

Hledíme tu na počátek dlouhodobějšího vzorce? Jedním ze způsobů jak přistoupit k odpovědi na tuto otázku je podívat se na konkurenceschopnost jednotlivých zemí. Z hlediska nákladové konkurenceschopnosti nám může posloužit následující obrázek od Natixis. Ten ukazuje vývoj jednotkových nákladů práce ULC ve zmíněných čtyřech zemích, k tomu přidává USA a UK. V současné době by podle něho mělo být nejhbitějším ekonomickým tygrem Španělsko. Jeho ULC v posledních měsících jen mírně rostou, od roku 2009 klesly. Po Španělsku následuje Itálie, u níž je růst ULC už delší dobu prudší a pokud to tak půjde dál, její problémy se budou jen prohlubovat. Německo a Francie na tom jsou zhruba stejně a obě země lépe než USA, o UK nemluvě:

Evropa vitez2.png

Náklady včetně ULC nejsou vše – nákladově vysoce efektivní produkce trabantů pro úspěch na trzích určitě nestačí. Uchopit kvalitativní (v širokém slova smyslu) stránku konkurenceschopnosti ale není jednoduché. Natixis to v jedné z jeho posledních analýz řešil tím, že posuzoval míru sofistikace exportů (měřenou jejich cenovou elasticitou), míru automatizace výroby, či význam technologického sektoru v dané ekonomice. Jeho závěry? Nejhůře je na tom UK, někde ve středu jsou Francie, Itálie a USA. A Německo se Španělskem jsou z hlediska konkurenceschopnosti „nejnebezpečnější“.

Posuzovat konkurenceschopnost je věc ošidná, protože zabíhá od vyloženě tvrdých faktorů (náklad na vyrobenou tunu oceli) až po ty velmi měkké, včetně preference domácího zboží. Je ale minimálně pozoruhodné, že podle Natixisu jsou na tom s konkurenceschopností nejlépe ty země, které by pomalu mohly začít představovat „nové jádro“ eurozóny (viz první graf). Rád bych ale poznamenal, že u Německa, na kterém nám z evidentních důvodů asi záleží nejvíce, je to pravděpodobně hodně na vážkách.

V neposlední řadě bude v následujících čtvrtletích zajímavé sledovat, nakolik se v eurozóně hraje hra s (téměř) nulovým součtem. Tedy hra, kde úspěch není zhruba rozprostřen po celé eurozóně, ale kde ti silní těží ze slabosti těch ostatních (např. Španělsko vs. Itálie). V extrému by nakonec i Německo mohlo zalitovat toho, co z této hry, kterou do značné míry rozehrálo právě ono samo, nakonec vzejde.


Čtěte více:

Berkshire Hathaway kupuje Precision Castparts Corp. za 235 USD za akcii
10.08.2015 13:29
Společnost Berkshire Hathaway legendárdního investora a filantropa War...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.