Zatímco během posledních tří obchodních seancí ropa sbírala silné zisky, dnes obrátila a odepisovala i více než 5 procent. Za obnovením propadu černého zlata nestojí nic jiného než obavy o zdraví čínské ekonomiky, které znovu vyplavaly na povrch po dnešních dalších nepříznivých datech tentokrát z čínského průmyslu.
Oficiální i soukromá měřítka průmyslové aktivity v Číně v srpnu spadla na mnohaletá minima, což jen opět poukázalo na pokračování lenivého růstu čínské ekonomiky a protože Čína je druhým největším konzumentem ropy na světě, vedly tyto informace nevyhnutelně k vybírání zisků a potažmo poklesu cen černého zlata. Dnešní slabý index nákupních manažerů investorům jen připomněl čínskou slabost.
Úterní propady nic nemění na tom, že jen v pondělí ropa WTI i Brent vyskočila o více než 8 procent. Během tří předešlých obchodních seancí referenční ropa Brent získala více než 25 procent, WTI dokonce 27 procent a po včerejším uzavření obchodování vstoupila na býčí trh.
Ropa WTI za poslední 3 dny.
Ropu povzbudily pondělní komentáře organizace OPEC, které naznačily, že OPEC zvažuje omezení produkce s cílem podpory růstu cen černého zlata. Většina analytiků je však k tomuto prohlášení skeptická, z řad OPEC již totiž něco podobného zaznívá delší dobu a bez reálného výsledku, je tedy velký rozdíl v tom, co OPEC říká a co posléze udělá. Momentálně OPEC čerpá zhruba o více než 2 miliony barelů ropy denně více než je nutné.
Zároveň se objevily náznaky poklesu americké ropné produkce. Čísla včera zveřejněná americkou EIA ukázala, že americká ropná produkce dosáhla vrcholu v dubnu s více než 9,6 miliony barelů denně a od té doby se v následujících dvou měsících snížila o více než 300000 barelů denně. Globální trh s ropou ovšem i nadále zůstává těžce přezásoben.
Po propadu z počátku minulého týdne a růstu tří posledních uzavřených obchodních seancích dnes ropa Brent ztrácí více než 5 procent a ropa WTI téměř 5 procent. Brent se tak pohybuje nad 51 dolary za barel, WTI pod 47 dolary za barel.
Ropa Brent za poslední měsíc.
Bez ohledu na dnešní slabá data Čína tak či onak bude potřebovat spoustu ropy a v roce 2016 se očekává pokračování rychlého růstu dovozu černého zlata do Číny. Tento nárůst by měl být poháněn například vytvářením zásob pro nouzové rezervy. Právě hromadění čínských zásob se letos blíží rekordním úrovním.
Zdroj: WSJ, RTRS, BBG, CNBC