Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Padne Schengen? Pokud ano, stejně se nic nevyřeší.

Padne Schengen? Pokud ano, stejně se nic nevyřeší.

12.09.2015 8:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Jedním z největších úspěchů Evropské unie je vytvoření největšího jednotného trhu na světě. Ten čítá 508 milionů lidí a rozkládá se od Irska až k hranicím Ruska. Od devadesátých let je fungování tohoto trhu podporováno odstraňováním vnitřních hranic EU a překážek, které brání pohybu zboží a lidí uvnitř této unie. Dosažený úspěch ale nyní ohrožuje uprchlická krize. Kvůli ní se objevují hlasy volající po obnovení vnitřních hranic. Přicházejí ze zemí, jako je Velká Británie či Maďarsko i přesto, že vedle omezení pohybu lidí by tento krok negativně dopadl na pohyb zboží a služeb.

Astrid Ziebarth z The German Marshall Fund, který sídlí v Berlíně, tvrdí, že „Schengen je v současné době hodně křehký a nacházíme se v rozhodujícím bodě“. Jen v červenci vstoupilo do EU 100 000 lidí a řada zemí se s touto vlnou uprchlíků vyrovnává jen těžce. Jedná se zejména o Itálii, Řecko a Maďarsko, ale i populární destinace jako Německo a Švédsko. Jen Německo letos očekává 800 000 uprchlíků. Schengenské dohody se týkají většiny zemí EU (mimo Británii, Irsko, Dánsko) a zahrnují i Švýcarsko, Norsko a Island. Nyní čelí útokům ze všech koutů Evropy a jejich kritici tvrdí, že Evropa bez hranic uprchlickou krizi pouze zhoršuje. Podle jejich názoru motivuje uprchlíky ke vstupu do EU, protože ti věří, že se do cílové země dostanou bez větších problémů.

Na reformu Schengenu hodně tlačí Velká Británie. Ale například i bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt před několika dny uvedl, že „uprchlická krize ukázala na nedostatky současného systému podobně, jako finanční krize ukázala na nedostatky eura“. Podle něj nyní neexistují „adekvátní instituce“ a „Evropa je mistrem ve vytváření politik, ke kterým ale už nejsou vytvořena potřebná pravidla a instituce“. Zastánci otevřených hranic nicméně varují před unáhlenou reakcí. Schengen je podle nich viněn neprávem, problém tkví ve skutečnosti v tom, že země EU nejsou schopny vytvořit jednotný systém, který by nakládal s uprchlíky a poskytoval azyl.

Bývalý francouzský velvyslanec v USA Pierre Vimont se domnívá, že řešení by mělo spočívat v rozšíření Schengenských dohod tak, aby bylo současnou krizi možné řešit. „Pokud se Schengenu zbavíme, znamená to, že každá země bude problém řešit po svém a všichni se shodnou na tom, že to by věci jen zhoršilo,“ uvedl Vimont. EU by namísto toho měla vytvořit „koordinovanou a jednotnou správu svých hranic“. K tomu je nutné si uvědomit, že Schengen problémy nevytvořil, v jejich jádru stojí válka a chudoba.

I přes uvedené argumenty je ale jasné, že Schengen se nachází pod rostoucím tlakem. Například Rakousko začalo provádět kontroly na hranicích s Maďarskem. Bavorsko zase požaduje obnovení kontrol po Rakousku a Itálii a kontroly už jsou běžné na hranicích Itálie a Francie. Problém s přílivem uprchlíků měla řešit dohoda z Dublinu, ale například Řecko, které je pod velkým tlakem, ji už začalo ignorovat a pouští uprchlíky dál bez registrací. I Angela Merkelová dnes uznává, že tyto dohody nefungují, protože „nelze chtít po Itálii a Řecku, aby se s problémem vypořádaly samy“. K tomu ale dodala, že to také nelze čekat od Německa, Švédska a Rakouska.

V souvislosti s krizí je často kritizováno Maďarsko, které zase z krize začalo vinit Německo. Jak uvedl maďarský premiér Viktor Orbán: „Nejde o evropský problém, jde o problém německý. Do Maďarska nikdo nechce, všichni chtějí do Německa.“ EU chce problém řešit, ale mezi členskými zeměmi panuje jen malá shoda na tom, jak to učinit. Angela Merkelová přitom varovala, že pokud se řešení nenajde, budou tlaky na obnovení vnitřních hranic dále růst. „Chceme dosáhnout férového rozdělení uprchlíků a pak se nebudeme muset bavit o Schengenu. Nemá smysl se navzájem obviňovat, musíme prostě jasně říci, že současná situace není přijatelná,“ dodala německá kancléřka.

Pokud by Schengen skutečně padl, mělo by to vážné ekonomické důsledky pro země jako Německo, které těží z intenzivního obchodu s jinými evropskými státy. Celá řada evropských ekonomik se spoléhá na volný pohyb zboží a služeb a změn se obávají například dopravní společnosti, kterým by vzrostly náklady. Vysoké náklady by si také vyžádalo i samotné obnovení hranic. Navíc by jejich zavedení samotnou krizi neřešilo a podle některých názorů je tlak tak velký, že uprchlíci by se dovnitř EU nakonec stejně dostali. Amnesty International hovoří o tom, že v Evropě nyní probíhá „nejhorší uprchlická krize od druhé světové války“. Evropa podle ní nepotřebuje ploty, ale musí vytvořit bezpečné oblasti pro uprchlíky a způsob, jak s nimi zacházet s důstojností.

Autorem je Siobhán Dowling.

Zdroj: Handelsblatt


Čtěte více:

Dlouhodobé partnerství ceny a zisku
15.09.2015 15:00
Je všeobecně známo, že pro cenu akcie je v dlouhodobém horizontu důlež...
TopFiveTech - Apple představil nové produkty, Google rozjíždí Android Pay a Dell věstí PC trhu tvrdou budoucnost
11.09.2015 17:06
Apple představil vylepšené produkty. Apple představil na svém eventu a...

Váš názor
  • PRoblem
    14.09.2015 15:09

    Samo, ze hlavny problem je Recko. Tam se hlavne na to vsechno vy..., stejne jako Madarsko. Bez ochrany vnejsich hranic asi tezko muze fungovat neco. To je jako rikat, ze se Praha uzavre, protoze to nekdo na Morave nezvlada. Problem je potreba resit adresne. Je potreba udelat uklid v Recku, nejlepe ten stat zrusit, Turecku zakazat co delaji a adresne posilat pomoc do Syrie. Mam pocit, ze Recko tohle bere jako pomstu. Resenim je i nevracet lode, proste je nepustit na pevninu, ale soucasne udelat poradek v Syrii, Egypte atd. Bez toho se to nikdy nezastavi. To pochopilo i USA a tak Mexiku pomaha aby rostlo.
    sazkar
    • Re: PRoblem
      14.09.2015 15:53

      Taky si myslím, že bez invaze do Sýrie a zřízení protektorátu to nepůjde. Jsem zvědav kolik uprchlíků sem bude muset přijít než po tom bude mezi lidmi poptávka.
      ..
      •  
        14.09.2015 16:33

        Protektorat znas tak max z hodiny dejepisu. Tu jde o to se snazit udelat poradek. Stejne jako to dela USA hlave ve stredni americe a i dale na juhu. Svet je ted hozne male misto aby si clovek myslel, ze se to problem nekoho jineho. Zacit ale musime tu, politici nech reknou jak chranit schengen a ne ho rusit. Co se budovalo tak dlouho a ted za mesic zrusime. Nechapu.
        sazkar
        •  
          14.09.2015 17:59

          Protektorát ve smyslu jako je dnes Bosna a Hercegovina. Co je na tom špatného?
          ..
  • Aktuální stav v DE
    14.09.2015 12:39

    Minulý týden jsem se stavil v Německu na předvánoční nákup (ano, i za 27kč/1Eur se to stále vyplatí). Inu a viděl jsem (oproti loňsku) hodně, ale opravdu hodně zahalených žen a černovlasých výrostků ve sportovních botách, spokojeně se procházející po nákupních centrech, popíjejících kávu, pokuřujících, prostě odpočatí a spokojení lidé. Také využili všechny pohovky/sedačky v obchodním centru, zatímco jejich ženy nakupovaly. Ovšem, hlavní rozdíl mezi multikulti Londýnem a tady je ten, že v Londýně prodávali Pákistánci, Indové atd. - ti stáli za kasou, vytírali podlahy atd. V Německu podlahu vytírala Němka a za pokladnou stáli taky Němci. A to je super, ne?
    sgt.Mike
    • Re: Aktuální stav v DE
      14.09.2015 12:50

      Zas jeden věrohodný příspěvek. Od kdy se smí v německých obchodních centrech kouřit?
      ..
      •  
        14.09.2015 14:44

        I ty jeden věrohodný "gp "- bez ověřeného nicku... Pokuřovali samozřejmě venku, nevím ale co. Jestli chceš, zaplatím ti lístek vlakem, aby se tam jel podívat :-D
        sgt.Mike
      • bez komentáře
        14.09.2015 13:13

        https://www.youtube.com/watch?v=dxfyjKqq-n8 možná to brzy smažou
        mize
  • Kráva angela
    14.09.2015 12:38

    kdyby držela hubu nebo ještě lépe kdyby oznámila, že se do Německa vejde max.10 000 uprchlíků a ostatní budou deportováni tak by zůstali v Jordánsku. Navíc ten problém je v Sýrii a ne v EU
    Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    14.09.2015 9:43

    Nepracuješ Karle v Bruselu? Tvůj návod nemá chybu. Čas ale pokročil , běženci také , tak si Anželína zavřela hranice , co ty na to? Má to z Bruselu povolený ? Není mě známo, že má Brusel komisi pro uzavírání hranic. Jestli si to holka německá nepopletla s hranicemi Schengenu . No není to v tým EU trochu pomatené? Nicméně dobrej podnikatelskej záměr. Kdo otevře rychle fabriku na výrobu " vostnáče " ten rychle zbohatne. Jdu do toho .
    Kníže
  • Pád Schengenu
    12.09.2015 17:50

    Jak by mohl schengen padnout, když je Administrativa EU tak mimořádně pružná a akce schopná . Doporučuji následující postup. 1) Poslanci se sejdou v Bruselu , kdyby tam náhodou nikdo nebyl tak příští měsíc ve Strasburku. 2) tam vytvoří komisi pro zamezení pádu Schengenu. 3) do půl roku tato komise zvolí svého předsedu ( doporučuji povolat do služby pana e e e Filu , kdyby to nechtěl tak pana Randorfa CSc. 4) předseda navrhne a v příslušných orgánech projedná zvýšení platů členů komise . 5) za odstoupivšiho člena komise kooptují našeho soudruha Špidlíka . 6) toho pošlou do Sýrie s úkolem , aby zajistil stabilitu u Asáda . Špidlík po návratu navrhne přijmout Sýrii do EU a problém je vyřešen.
    Karel IV
    • Re: Pád Schengenu
      14.09.2015 10:12

      Já myslím, že by si to zasloužilo přijmout tak 5000 nových úředníků a rozhodně jim zvýšit platy. Náročná práce si to přímo vyžaduje.Jo a ještě by to chtělo zřídit pár komisí pro příchozí, uprchnuvší, zabloudivši atd. Bude nutno rozšířit počet nezávislých iniciativ pro "začleňování" ,přičleňování,a podobných užitečných činností. Určitě jsou to jen střípky toho co by mohla EU v nejbližší době učinit.
      Homo
Aktuální komentáře
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00
11:36Akcie pokračují setrvačností výš i bez nových impulsů  
11:06Týdenní výhled: Udrží výsledková sezóna svou úspěšnost? Sazby v Británii zatím beze změny  
10:22Česká exportní banka, a.s.:Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:38Primoco UAV SE: Výhled na rok 2024 a výsledky hospodaření za první čtvrtletí
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek
8:46Primoco oznámilo výsledky za 1Q, Warren Buffett kupí hotovost a futures jsou zelené  
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
Lucid Group Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Simon Property Group Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)