Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecké volby za dveřmi ... Syriza, Pasok, Potami ? ... aneb kdo je kdo (aktualizace)

Řecké volby za dveřmi ... Syriza, Pasok, Potami ? ... aneb kdo je kdo (aktualizace)

15.09.2015 9:10
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Před časem jsme vám přinesli článek “Syriza, Pasok, Potami ? ... aneb kdo je kdo v řeckých volbách”. Následující neděli již reálně dojde na osudnou volbu. Přinášíme vám aktualizovaný pohled do posledních volebních dotazování jak se celá situace vyvijí. Vstupujeme do posledního a tedy i nejostřejšího týdne, ten začal televizní soubojem dvou nejsilnější lídrů tedy Alexise Tsiprase za stranu Syriza a také Evangelosem Meimarakisem ze strany Nová demokracie.

Při diskuzi prohlásil Tsipras, že velká koalice s jeho úhlavními nepřáteli z čistě “zdravého rozumu” by byla nepřirozené. Nepřímo tak naznačil, že by raději našel možnost jak vládnout sám, anebo s někým kdo mu bude politicky příjemnějším partnerem (tedy politicky bližší).

Dále diskuze ukázala, že šéf Syrizy Tsipras opravdu věří, že byl při vyjednávání s věřiteli úspěšný. To mu samozřejmě nezapomněl vyvrátit jeho sok Meimarakis, který ho nazval “60-eurovým premiérem” (60 EUR byl limit pro výběr z bankomatu na den během kapitálových kontrol.). Celkově Tsipras předvedl solidní obratnost v obhajování a bránění zběsilého vládního konání za posledních osm měsíců. Svou strategii během debaty zvolil formou neutralizace kritiky.

Během poslední doby bylo provedeno velmi mnoho předběžných průzkumů, kdo by mohl vyhrát nadcházející volby. Agentura Bloomberg si dala práci a všechny zjišťování napříč velikostí, metodologií a společností, která průzkum provedla sestavila jakousi agregovanou formu ze které zatím vychází, že jasným favoritem by měla být Syriza (27 %) a jediný, kdo se jí reálně může postavit je strana Nové demokracie (26,1 %) - viz graf níže. Přesto je třeba brát s rezervou právě kvůli zanedbaným rozdílům v metodologie a velikosti vzorku na kterém byl proveden.

recko
Už jen předběžné výsledky dávají poměrně jasnou zprávu o tom, že pokud se nestane něco neočekávané, bude pro každého vítěze poměrně těžké sestavit vládu, která bude mít dostatečně velký mandát, aby mohla vést zemi. Na druhou stranou je zde řada ještě nerozhodnutých voličů, což je třetí největší skupina ve všech dotazováních. Poslední dobou se stává ještě nerozhodnutá skupina voličů pověstným jazýčkem na vahách a také fenoménem, který jsme si mohli vyzkoušet i u nás doma v České republice.

Původní text z 25.8.2015 - Premiér Tsipras rezignoval 21. srpna a uvedl, že bude chtít pořádat nové volby 20. září. Volební kampaň se rozjede pravděpodobně již v příštím týdnu. Řekové si zavolí již podruhé v posledních osmi měsících a popáté v posledních třech letech.

Tsipras, předseda strany, která se ještě v lednu prezentovala jako tvrdě proti opatřením nastoleným minulou vládou nakonec musela prohlasovat nepopulární reformy se stranou, kterou vystřídala ve vedení země. Jinak by Řecko muselo čelit rozkladu finančního systému.

Z koho si budou ovšem voliči vybírat? Ze Syrizy se oddělila část nejtvrdšího levého jádra, která tak vytvořila svou vlastní stranu čítající 25 členů. Ti ta formují další alternativu, která bude nadále vystupovat proti opatřením a úsporám a penězům poskytnutým od Evropy. Její název je “Lidová jednota” (ang. orignál Popular Unity). Uskupení se soustředí kolem vůdce bývalého ministra pro energetiku Panagiotis Lafazanis. Jsou ochotni podstoupit moratorium spojené s výstupem země z eurozóny a návratem k vlastní měně. Tato strana je doslova “blackbox”, nikdo si přesně není jistý jak si ve volbách povede, kvůli tak krátkému času na přípravu kampaně. Pokud získají kolem 10 % ve volbách, bude s Tsiprasovi sestavovat vláda o dost složitěji než kdyby propadli.

Volební vítězství přisuzuje aktuální volební průzkum prováděný agenturou Metron Analysis straně Syriza, pro jistotu ji můžeme nazývat Syriza 2.0 předsedy Tspirase po oddělení 25 členého tábory rebelů. Volební zisk vítěze se odhaduje na 34 %. Alexis Tsipras chce znovuzvolením potvrdit svojí oprávněnost vést Řecko nadále a implementovat dohodnuté reformy. Po odchodu rebelů se snaží relativně hodně levicově orientovanou stranu transformovat spíše do středo-levé síly. Samozřejmě tento krok přichází po tvrdém nárazu o evropský val podmínek a požadavků, kdy byl ještě tehdy premiér přinucen akceptovat implementaci reforem, aby zachránil zemi před bankrotem.

Nová demokracie (New Democracy) patří mezi nejstarší strany v Řecku, byla založena po pádu diktatury v roce 1974. Strana se rychle stala pravicově orientovanou a stala se jednou z tradičních stran v Řecku v posledních několika dekádách. Současný provizorní šéf Evangelos Meimarakis převzal vedení strany po bývalém premiérovi a předsedovi strany Antonisovi Samarasovi, který odstoupil minulý měsíc. Vedení strany vezme pevně do otěží až nově zvolený lídr tento podzim.

Strana Potami by měla v hlasování získat 6,1 %. Současně má v parlamentu 17 křesel. Jedná se o stranu euroskeptických liberálů, která prosazuje otevřený trh. Strana je mladá, byla založena teprve v roce 2014 Stavrosem Theodorakisem. V minulých volbách si strana dělala velké naděje, ale kompletně ji zastínila Syriza, která získala podporu Nezávislých Řeků. A tak strana čeká dál na svou příležitost stát se v něčí vládě pověstným jazýčkem na vahách. Strana podporovala 3. záchranný program a šéf strany již vyjádřil zájem podílet se na další vládě.

Strana Zlatý úsvit (Golden Dawn) je na politickém spektru extrémně vpravo, proto si také v posledním průzkumu došla jen pro 5,3 % hlasů. Strana používá svastiku, volá po vyhoštění nelegálních migrantů a chce osadit hranice Řecka minovými poli. Strana byla založena Nikolaosem Michaloliakosem, který čelí obvinění z vedení kriminální organizace.

Komunistická strana Řecka (Communist Party of Greece), se ziskem 4,2 % ve výsledku dotazování, je nejstarší stranou v zemi vůbec. Založena byla roku 1918. Stranu vede šedesátiletý Dimitris Koutsoumpas, který zůstává věrný tvrdě levicovému přístupu antikapitalistické síly v politickém spektru země. Strana získala v závislosti na období 4 až 14 % a proto se může stát u této strany cokoliv. Strana má aktuálně 15 zástupců v parlamentu a během hlasování hlasovala jako rebelové ze Syrizy proti usporným opatřením a proti balíku pomoci. Přesto odmítá jakoukoliv spolupráci s jakoukouliv jinou protievropskou stranou nebo formací.

Strana Pasok (3,6 % v průzkumu) zastává funkci tradičních socialistů, kteří zemi vedli 21 let od roku 1981, tedy do roku 2002, odkdy měli problém s přežitím do doby než si je jako koaliční spojence vybral George Papandreou, který vedl Řecko do prvního záchranného balíku.

Nezávislí Řekové (Independent Greeks) získali v posledním zveřejněném výzkumu 2,8 % podíl na hlasech. Nezávislí Řekové sdílejí skepsi se Syrizou 2.0 k programu pomoci, který ušilo Německo. Šéfem strany je Panos Kammenos, který sloužil jako ministr obrany ve vládě Tsiprase. Strana vznikla v roce 2012 členy Nové demokracie, kteří byli rozčarovaní z prvních dvou balíků pomoci Řecku.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, FT


Čtěte více:

Asijské kapitálové trhy ovládlo čekání na rozhodnutí centrálních bank v USA a Japonsku
15.09.2015 8:26
Dění na asijských akciových trzích ovlivnilo čekání investorů na rozho...
Souhrn včerejšího dění na světových burzách
15.09.2015 8:30
ČRPražská burza ukončila pondělní obchodování na červené nule, konkrét...
Klidné úterý na pražské burze
15.09.2015 8:38
Pražská burza ukončila pondělní obchodování na červené nule, konkrétně...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách