Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Lepší je se Číně postavit, než jí uhýbat

Víkendář: Lepší je se Číně postavit, než jí uhýbat

19.09.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Často se říká, že Čína vysílá smíšené signály. Potvrdilo se to i před několika dny, kdy čínský prezident Si Ťin-pching ohlásil, že počet vojáků v lidové armádě klesne o 300 000. Toto rozhodnutí by mělo zčásti naznačovat, že Čína nemá žádné agresivní plány vůči zbytku světa. Současně ale tato země vyslala pět lodí k Aljašce, což jsou ovšem doposud nevídané vojenské manévry. Podobný krok se všeobecně považuje za učebnicovou definici toho, jak demonstrovat svou sílu. Má tedy čínská vláda za cíl ukazovat svou mírumilovnost, nebo naopak nepřátelství?

Odpověď na položenou otázku je komplikovaná, ale známky studené války mezi Čínou a USA patrné jsou. Čínská vláda chce směrem ke svému lidu ukázat, že má armádu plně pod kontrolou a že probíhají potřebné reformy. Zároveň dává najevo, že nehodlá vyhazovat peníze za pozemní síly, které pro ni ze strategického hlediska nejsou tak významné. Nejde o vyloženě pacifistické kroky, ale aspoň to není volání po válce. Zároveň se však čínská vláda snaží ukázat jak domácímu, tak zahraničnímu publiku, že se snaží o získání strategické výhody nad Spojenými státy tím, že se soustředí na oblasti, kde se Američanům nepodařilo se prosadit.

Příkladem těchto snah je Arktida, kde americké námořnictvo nemá své lodě a pobřežní stráž nepředstavuje významnou sílu. Čína tam navíc vyslala své lodě těsně před návštěvou čínského prezidenta v USA, čímž se snažila Obamovi ukázat, jak je odhodlaná dosáhnout svých geopolitických cílů. Pokud by se proti tomu Američané ohradili, mohla reagovat s tím, že se její lodě pohybovaly v mezinárodních vodách. Podobné hry pak mají pro čínského prezidenta ještě jednu výhodu – ukazují vrcholným představitelům armády, že snížení počtu vojáků není na škodu snahám o dosažení vojenské dominance. Obecně se přitom ví, že Si Ťin-pching má k vedení armády blíže než kterýkoliv z jeho předchůdců.

Co to vše znamená pro vývoj vztahů mezi USA a Čínou? Růst čínské ekonomické moci sebou nese i postupný růst její moci vojenské. Její armádní rozpočet roste podle oficiálních čísel o 10 % ročně, ve skutečnosti možná ještě rychleji. Čína už provedla řadu provokací ve vodách, které jsou blízko jejího pobřeží, a to vyvolává vážné obavy v zemích, které s ní sousedí. Téměř všechny z nich se přitom spoléhají na dvojstranné vojenské dohody uzavřené s USA. Pokud by Američané reagovali agresivně, znamenalo by to přijetí strategie, která by měla Čínu zatlačit zpět. V praxi by to znamenalo posílení již uzavřených dvojstranných dohod a vojenské spolupráce.

Zastánci popsané strategie budou tvrdit, že poslední vývoj v Arktidě je důkazem nutnosti reagovat razantně. Umírněnější reakce by znamenala, že Spojené státy neskočí na podstrčenou návnadu a budou se držet jejich dosavadní strategie bez toho, aby do Pacifiku směřovalo více amerických vojenských sil. Zastánci tohoto hrdliččího postoje mají pravdu v tom, že prudká reakce ze strany USA by přinesla nepřátelskou reakci ze strany čínské veřejnosti a posílila by pozici čínských vojenských jestřábů. Výsledkem by mohla být spirála neustále se zostřujících konfliktů a stále rostoucích nákladů na zbrojení.

Spojené státy mají důvod, proč se zatím příliš nezaměřovaly na Arktidu. V jejich zájmu je hlavně udržení volného obchodu a pohybu lodí. Doposud tyto zájmy nikdo neohrožoval, dokonce ani Rusové. Pokud by tak Rusové či dokonce Číňané učinili, Spojené státy by využily své dominance v oblasti válečného loďstva a poslaly by své lodě na sever. Obama doposud vůči Číně zastával poměrně umírněné postoje. Američané také podporují své spojence v tom, aby sami zvyšovali své obranné schopnosti, což je patrné například v případě Japonska. Částečně jde o postup namířený proti Číně, ale také o známku toho, že Spojené státy nemusí být vždy připraveny spojence bránit.

Obama se vůči Číně chová v souladu s jeho celkovou strategií zahraniční politiky. Ta si je vědoma toho, že možnosti USA nejsou neomezené. Je ale pravděpodobné, že s novou vládou se tento přístup částečně změní. K tomu dojde, ať už bude novým prezidentem demokrat, či republikán. Pravděpodobně půjde o změnu pozitivní, protože Čína na Obamovu strategii reaguje neustále větší rozpínavostí. Větší rezistence ze strany USA by jí vytyčila hranice, v delším období by se tak dokonce snížilo riziko konfrontace místo toho, aby se zvyšovalo.

Autorem je Noah Feldman.


Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Jak si zatím stojí Microsoft Windows 10?
17.09.2015 13:54
Windows 10 jsou na světě teprve krátce, ale už stihly udělat rozruch. ...
Fed zvolil holubičí minci, normalizace se odkládá a zpomalí
17.09.2015 21:38
Americká centrální banka dnes po dvoudenním zasedání seznámila investo...
Uprchlíci a postkomunistické země rozdělují Evropu
18.09.2015 11:16
Po bývalých komunistických zemích z východní Evropy je požadováno, aby...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data