Švýcarská národní banka vykázala ztrátu ve výši 1,2 bilionu Kč
Je tomu již devět měsíců, co Švýcarská národní banka zrušila svůj závazek a nechala kurz švýcarského franku skokově posílit. Tento krok byl první ukázkou toho, jak by mohly exity z obdobných režimů měnové politiky v budoucnu vypadat.
Následkem skokového posílení kurzu se banka dostala do rekordně velké ztráty, která za první polovinu roku 2015 činila 50,1 miliardy franků, tedy přes 1,2 bilionu českých korun. Pro ilustraci, plánovaná výše státního rozpočtu České republiky pro rok 2015 je vyšší pouze o 18 miliard českých korun! Co však tato ztráta značí a měla by se centrální banka o výsledek svého hospodaření zajímat?
Hospodaření centrálních bank
Většinový názor ekonomické obce zní, že nikoliv. Centrální banky jsou zde hlavně za účelem provádění měnové politiky, tudíž by se výsledkem svého hospodaření neměly příliš zaobírat.
Kumulované ztráty ovšem mohou v extrémních případech dosáhnout takové výše, že se banka ocitne v situaci tzv. negativního vlastního kapitálu (účetní závazky převyšují účetní aktiva). V takovém případě například IMF (Mezinárodní měnový fond) doporučuje bankám využít finanční pomoci vlád a dožadovat se od nich dodatečných kapitálových injekcí.
Na druhou stranu Evropská centrální banka žádné požadavky na výši kapitálu nemá. Teoreticky tedy není problém vstoupit do eurozóny, ani v případě že centrální banka disponuje negativním vlastním kapitálem. Argumentace ECB je taková, že centrální banka je specifickou institucí, která jednoduše nemůže mít problémy s likviditou či solventností. Ztráty tedy nemohou ovlivnit její činnost ani fungování bankovního sektoru.
Další vývoj švýcarského případu
Případ SNB je ovšem velmi specifický, zejména kvůli své vlastnické struktuře a faktu, že jsou její akcie volně obchodovány na burze. Jakýkoliv investor si tyto akcie může koupit a očekávat pravidelnou výplatu dividendy plynoucí z výnosů banky z operací na dluhopisovém a akciovém trhu. To je však vzhledem k současné situaci SNB téměř vyloučeno. Zajímavostí také je, že sama Švýcarská národní banka je velice aktivním hráčem na akciovém trhu. Například do akcií Apple již investovala přes jednu miliardu dolarů.
Lze očekávat, že pokud bude Švýcarsko i nadále viděno jako „bezpečný přístav“ a kapitálové toky do něj budou neustále proudit, švýcarský frank bude posilovat a SNB bude realizovat ztráty i v následujících letech. Nelze také vyloučit, že v případě opravdu velkých ztrát SNB využije emise akcií k vyrovnání výše vlastního kapitálu zpět na nulu.
Autor: Jakub Mašek
Zdroj dat: qz.com, investing.com
Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.
Aura Invest Group je vázaným zástupcem obchodníka s cennými papíry
Colosseum, a.s. Na českém trhu nabízí profesionální služby obhospodařování
majetku na individuálních investičních účtech AURA INVEST Aktivní správa a AURA
INVEST Chytré portfolio. Spojte své síly se silnými partnery a svěřte své
finance pokročilému obhospodařování majetku.
Více informací či nezávaznou schůzku si sjednejte na www.aurainvest.cz
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Nejbližší banka, banky v ČR
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- SWIFT kódy bank - BIC kód Banky k IBAN číslu účtu