Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Fed čekají tento týden klíčová čísla z trhu práce…

Rozbřesk - Fed čekají tento týden klíčová čísla z trhu práce…

02.11.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

V posledních týdnech centrální bankéři motali trhům hlavy. Zatímco Fed v uplynulém týdnu vrátil do hry růst sazeb v tomto roce, na řadě jiných míst světa si dávají centrální bankéři záležet, aby trhům jasně řekli, že míří stále zcela opačným směrem. Mario Draghi před čtrnácti dny přeladil na silně holubičí strunu a v prosinci čeká eurozónu pravděpodobně další uvolnění měnové politiky. Švédská centrální banka rozšířila přímý tisk peněz již v uplynulém týdnu a na jeho konci si nechala prostor pro měnovou expanzi otevřený i Bank of Japan. Fed tak ve svém tažení za dražšími penězi zatím zůstává osamocen a jeho prosincové rozhodnutí bude nakonec ještě hodně podmíněno příchozími daty.

V tomto týdnu to budou především páteční data z trhu práce. Pokud se payrolls (přírůstek pracovních míst mimo zemědělství) vrátí do blízkosti 200 tisíc (jak očekáváme) a kdyby trhy jako bonus dostaly ještě lehké zrychlení mezd, může tento týden ve finále ještě více otevřít dveře prosincovému růstu sazeb v USA. Svoji roli ale může ještě dnes sehrát i podnikatelská nálada v průmyslu - Fed potřebuje, aby přes slabší zahraniční poptávku a krizi těžařů index nespadl hlouběji pod klíčovou hranicí 50 bodů. Kromě makro-čísel se v tomto týdnu na veřejnosti objeví znovu guvernérka Janet Yellenová i její pravá ruka viceguvernér Stanley Fischer. Trhy jim budou viset na rtech.

V Česku bude tou dobou o pozornost s novou prognózou soupeřit i Česká národní banka. Guvernér Singer pravděpodobně představí nižší inflační výhled pro příští rok a do hry se může dostat otázka dalšího natažení závazku intervenovat proti koruně. Bude také zajímavé sledovat, jak se ČNB popasuje s vidinou silnější měnové expanze v eurozóně a zda se do úvah centrálních bankéřů nevrací i možnost zavedení záporných sazeb.

Region - forex
Zlotý i v pátek poměrně výrazně posiloval a vůči euru se tak dostal na prakticky předvolební úrovně pod EUR/PLN 4,25. Koruna i forint zůstaly spíše v klidu a trhy mohlo zaujmout jen nečekané přeložení termínu zveřejnění prvního odhadu polské inflace za říjen na dnešek. Připomeňme, že očekáváme nepatrně vyšší číslo než trh (-0,6 % y/y), které by však nemělo mít výraznější dopad ani na trhy, ani na centrální banku.

Co se týče širšího regionu, tak pozitivní zprávou z hlediska trhů je volební vítězství politické strany prezidenta Erdogana (AKP), která získala absolutní většinu v parlamentu. Turecká lira proto vůči dolaru výrazně posiluje.

Kromě polské inflace dnes budou zveřejněny i regionální indexy podnikatelských nálad. Hlavními událostmi týdne však budou zasedání polské (NBP) a české (ČNB) centrální banky, které budou mít k dispozici nové prognózy. V případě NBP (středa) žádné změny v politice nečekáme. V případě ČNB je hlavní otázkou, zda tentokrát neoznámí prodloužení kurzového závazku do roku 2017. Prozatím stále platí, že centrální banka opustí režim nejdříve ve druhé polovině roku 2016.

Dluhopisy
Německé dluhopisy po výrazných čtvrtečních ztrátách našly půdu pod nohama a desetiletý výnos spadl o necelé 2 bps. Bylo to do značné míry díky o něco slabší inflaci - ta po vyšším německém čísle lehce zklamala očekávání trhů. Současně lehce za očekáváním zůstal německý maloobchod a pod lehkým tlakem zůstaly také akciové trhy na obou březích Atlantiku.

Komodity
Cena ropy Brent sice v pátek poskočila vzhůru asi o 1,6 %, k čemuž dopomohl i pokles aktivity amerických těžařů v devátém týdnu v řadě. Měsíční kontrakt na Brent se však udržel pod 50 USD/barel, kde se pohybuje i dnes ráno. Index čínské podnikatelské nálady (Caixin PMI) sice nakonec v říjnu dopadl lépe, než se čekalo, ale i tak zůstává hluboko pod hranicí 50 bodů (na 48,3 bodech). Například i ceny základních kovů zůstávají dnes ráno oproti pátku víceméně beze změny.

 


 

Čtěte více:

Ztráty akcií průmyslových firem startují nový týden v Asii
02.11.2015 8:07
Listopad 2015 nezačal pro většinu asijských akciových trhů příliš dobř...
ECB: Řecké banky potřebují méně nového kapitálu, než se čekalo
02.11.2015 8:12
Čtyři hlavní řecké soukromé banky budou pro své přežití potřebovat mén...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2024
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data