Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úplně nejlepší ekonomika na světě

Úplně nejlepší ekonomika na světě

23.11.2015 17:45

Tento týden by se mělo potvrdit, že Japonsko je úplně nejlepší ekonomikou na světě. Základem tohoto mého tvrzení je takzvaný index utrpení, který v sobě ve své nejpoužívanější verzi spojuje míru inflace a nezaměstnanosti. Jeho logika je jednoduchá: Čím vyšší inflace a nezaměstnanost, tím se lidem v dané ekonomice žije hůře. A naopak. Pokud dosadíme konkrétní čísla za Japonsko, musíme dojít k závěru, že jde skutečně o ekonomický ráj na zemi. Nezaměstnanost v této zemi se totiž pohybuje na pouhých 3,4 % (ve čtvrtek by se pravděpodobně mělo potvrdit, že se stále drží na této úrovni). A inflace byla v září na 0 % a očekává se, že v říjnu se zvedla na 0,2 % (nová čísla také ve čtvrtek).

Japonská ekonomika na tom není zase tak špatně, jak bychom se mohli domnívat z dlouhé řady analýz týkajících se ztracených dekád (konec konců to je z části patrné o na oné nezaměstnanosti ve výši 3,4 %). Nicméně situace určitě není tak růžová, jak ji vykresluje výše uvedená nadsázka založená na indexu utrpení. Ten totiž v pokrizovém novém normálu/neutrálu značně ztrácí na své vypovídací síle. Zejména proto, že optimální inflace není inflace nulová, či dokonce záporná a index implicitně počítá s tím, že čím nižší inflace, tím lepší. Jinak řečeno, utrpení už není, co bývalo.

Japonizace, likvidita a úspory

Japonsko je také synonymem dlouhodobě nízkých sazeb a možná v tomto směru ukazuje směr vývoje v celé globální ekonomice. Proč by tomu tak mělo být? První z vysvětlujících teorií tvrdí, že globálně nízké sazby jsou už léta (tj., už dlouho před krizí) v podstatě uměle snižovány neadekvátní politikou centrálních bank. Jinak řečeno, na trzích je dlouhodobě příliš mnoho likvidity, protože se všechny problémy snažíme řešit tím, že „tiskneme peníze“ (promiňte ten hodně nepřesný výraz).

Ve světle řady krizí, jejichž základem byl příliš vysoký dluh a šílenství finančního sektoru, je poměrně těžké této interpretaci odolat a přiklonit se k druhé alternativě. Ta tvrdí, že ve světě je příliš mnoho úspor (tj., příliš málo investic a spotřeby). Asi není překvapením, že k této teorii se kloní zejména centrální bankéři. Možných příčin převisu úspor nad (zamýšlenými) investicemi a spotřebou můžeme nalézt několik*: Příjmy se mohou kvůli demografickému a ekonomickému vývoji stále více přesouvat směrem ke vrstvám, které mají menší sklon ke spotřebě. A investice mohou slábnout kvůli jejich nižší očekávané návratnosti, přesunu „výroby“ směrem k měkkým činnostem, kde je třeba spíše lidský kapitál, či kvůli klesajícím cenám investičního kapitálu.

Skutečná japonizace globální ekonomiky by probíhala jen přes onen přebytek úspor. Jaká teorie má tedy navrch? Commerzbank v jedné ze svých posledních analýz v podstatě dochází k závěru, že relevantní jsou obě. Či přesněji řečeno, že „role centrálních bank by se neměla podceňovat“. Podle mne je namístě spíše opačné varování: Neměli bychom se neustále zaobírat populárními úvahami nad tím, že za vše mohou centrální banky a měli bychom více uvažovat o fundamentálních nerovnováhách v globální ekonomice. Tedy o nerovnováhách, které dostávají Japonsko tam, kde je. A navíc určitě nemůžeme sázet na to, že s nízkými sazbami a inflací přijde v globální ekonomice, či její vyspělé části i ona atypicky nízká nezaměstnanost. Z globální ekonomiky se tak „úplně nejlepší“ nestane.


*Já sám v této souvislosti uvažuji nad tím, nakolik se s rostoucími příjmy nestávají úspory vlastně určitým produktem, který je tím posledním, co ještě má cenu si „kupovat“. Jenže tento druh „nákupu“ finančního zajištění, pocitu bezpečí a podobných pocitů negeneruje žádnou poptávku a tudíž ani investice potřebné k jejich naplnění. Je to v jádru samozřejmě jen jinak popsaná (a z hlediska fungování ekonomiky problematická) funkce peněz jako uchovatele bohatství. Tedy funkce, která dělá ze Sayova zákona pouze Sayovo přání, které je v současné globální ekonomice naplňováno jen s obtížemi.

 


Čtěte více:

Periferie eurozóny – jiný je pohled trhů, jiná realita
23.11.2015 14:28
Finanční trhy začaly hodnotit země na periferii eurozóny mnohem lépe. ...
Project Syndicate: Jak se vloudit k SDR
23.11.2015 14:30
Zdá se, že kampaň čínské vlády za zařazení jüanu mezi rezervní aktiva ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2024
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Ferrari NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
Fresenius Medical Care AG (03/24 Q1)
Leonardo SpA (03/24 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
Reddit Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rivian Automotive Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)
Snap One Holdings Corp (03/24 Q1, Aft-mkt)
UniCredit SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Upstart Holdings Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Walt Disney Co/The (03/24 Q2, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (03/24 Q1, Aft-mkt)
Zalando SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
6:45UBS Group AG (03/24 Q1)
7:00Siemens Healthineers AG (03/24 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (03/24 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00BP PLC (03/24 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/24 Q1)
14:00WK Kellogg Co (03/24 Q1)
22:00Luminar Technologies Inc (03/24 Q1)