Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozvinuté trhy mají být v roce 2016 motorem ekonomického růstu ve světě

Rozvinuté trhy mají být v roce 2016 motorem ekonomického růstu ve světě

09.12.2015 15:26
Autor: Pavel Daniel

Motorem růstu v roce 2016 budou, podle Anny Stupnytské, globální ekonomky Fidelity International, spotřebitelé na rozvinutých trzích. „Rozvíjející se trhy budou i nadále čelit výrazným negativním faktorům,“ doplnila Stupnytska. Divergence měnových politik budou podle ní pro tento výhled představovat jen malé riziko, neboť oficiální úrokové sazby budou růst jen velmi pomalu v důsledku omezených inflačních tlaků.

Celosvětový hospodářský růst bude zřejmě v roce 2016 dost utlumen, ale na rozvinutých trzích, kde se daří ekonomický růst udržet, bude riziko recese i nadále nízké. „Přestože negativní faktor v podobě obecně slabé globální poptávky bude mít v roce 2016 zřejmě dopad na obchod i výrobu, spotřebitelé na rozvinutých trzích přispějí k růstu trhu,“ řekla Anna Stupnytska. Kombinace všeobecného zlepšení na trhu práce a nízká inflace totiž zvýší kupní sílu. USA a Velká Británie budou patrně růst podobným tempem jako v roce 2015, respektive mírně překročí svůj dosavadní růstový trend, a určité akcelerace růstu se můžeme dočkat také v Evropě a v Japonsku.

Rizika nezmizí, hlavním z nich bude Čína

V roce 2016 je nutné podle Anny Stupnytské, sledovat řadu rizik. Prudké zpomalení růstu v USA by podle ní vedlo ke zhoršenému očekávání u úrokových sazeb a oslabení tržního sentimentu, zatímco „tvrdý dopad“ v Číně by měl negativní důsledky nejen pro rozvíjející se trhy, ale také obecněji pro globální ekonomiku. Naopak rychlejší než očekávané zrychlení inflace na celém světě, především pak v USA, by si vyžádalo přehodnocení současné měnové politiky a vedlo by ke vzniku agresivnější měnové politiky. Krize na rozvíjejících se trzích – bez ohledu na to, který z uvedených negativních faktorů by ji vyvolal – by pak oproti očekávanému vývoji vedla k dalšímu poklesu globálního růstu.

Na druhou stranu, jakýkoli nárůst cen komodit nebo delší než očekávaná stabilizace (či dokonce opětovné zvýšení) ekonomického růstu v Číně by mohlo nakonec vést ke zlepšení základů ekonomik rozvíjející se trhů, a ukončit tak dlouhé období neuspokojivého růstu v těchto zemích.

Divergence měnových politik

Pokračující měnová konvergence v Evropě a v Japonsku v průběhu roku 2016 má podle ekonomky Fidelity International kontrastovat se zavedením přísnějších pravidel v USA a ve Velké Británii. To bude mít za následek divergenci měnových politik. Posedlost trhů ohledně načasování prvního zvýšení sazeb v USA v roce 2015 odrážela obavy z toho, jaký dopad bude tato divergence mít a zda je globální ekonomika na přísnější finanční podmínky připravena. „Nejdůležitějším aspektem současné politiky je však skutečnost, že v průběhu roku 2016 bude tempo zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně pomalé a daná trajektorie pak velmi nevýrazná,“ říká Anna Stupnytska. To by mělo podle ní ekonomikám umožnit i nadále růst a udržovat pod kontrolou inflaci. „U Inflace ostatně očekávám po celý rok utlumování,“ doplnila Stupnytska.

Odhad ekonomky říká, že podmínky na rozvíjejících se trzích zůstanou náročné v důsledku stejných negativních faktorů, které měly dopad na růst v roce 2015. Zpomalující poptávka Číny bude mít stále negativní vliv na vývozce, zejména pak na ty, kteří dodávají zboží nebo služby odvětvím spadajícím do tzv. „staré ekonomiky“ Číny. Strukturálně nižší ceny komodit jsou pak příčinou zhoršující se vnější i fiskální bilance v zemích vyvážejících komodity, přičemž situaci často dále zhoršuje znehodnocování měny. Na rozvíjející se trhy má navíc nepříznivý dopad snižování zadluženosti a obecně přísnější finanční podmínky na celém světě. Přístup těchto trhů k mezinárodnímu financování je proto od roku 2015 nákladnější. V tomto prostředí je obzvláště důležité rozlišovat mezi zeměmi, na něž měly tyto negativní faktory největší dopad, a zeměmi, které se mohou opřít o silnější ekonomické a finanční základy.

Anna Stupnytska je globální ekonomka společnosti Fidelity International. Před nástupem do Fidelity (červenec 2014) působila jako makroekonomka ve společnosti Goldman Sachs Asset Management. Vystudovala ekonomii na univerzitě v Cambridge a získala titul Master of Philosophy v oboru ekonomie na univerzitě v Oxfordu.

 

Čtěte více:

Dow Chemical a DuPont jednají o sloučení
09.12.2015 8:08
Americký výrobce chemikálií Dow Chemical a jeho konkurent DuPont vedou...
Čínská inflace v listopadu oživila, výrobní ceny i nadále drtí levná ropa
09.12.2015 9:07
Dnes brzo ráno byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských a výrobn...
A v ČR je zase po inflaci…
09.12.2015 9:29
Ačkoliv trh očekával, že se inflace začíná po letech konečně vzpamato...
Putin se podíval domů a lekl se toho, co viděl
09.12.2015 11:00
Ruský prezident Vladimir Putin pronesl před několika dny svůj dvanáctý...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách