Ropa se na konci tohoto týdne řítí opět střemhlav dolů a propadá se tak již podruhé pod 30 dolarů za barel. V úterý tuto hranici prolomila poprvé po 12 letech WTI, ve středu potom poprvé po 11 letech referenční Brent. Černé zlato tak směřuje ke třetí týdenní ztrátě v řadě. Ztráty černého zlata jen za letošní rok činí již kolem 20 procent. Obavy investorů, které pohání výprodeje černého zlata pramení momentálně ze dvou hlavních faktorů.
Jednak ropě nepomohl dnešní další propad čínského akciového trhu, který klesl oproti vrcholu z prosince loňského roku již o více než 20 procent a vstoupil tak podruhé za sedm měsíců na medvědí trh a rozvířil tak jen další vlnu strachu spojeného se zdravotním stavem čínského hospodářství. Druhým důvodem je nárůst exportu ropy z Íránu, ke kterému by mohlo dojít po pondělním očekávaném zrušení západních sankcí proti jadernému programu Teheránu. Vzhledem k tomu, že ropný trh je již nyní značně přezásoben, není se čemu divit, že je ropa na další zvyšování nabídky na trhu citlivá.
Írán cloumá černým zlatem
Zrušení mezinárodních sankcí proti Íránu je sice očekávané, nicméně v pondělí by se mohlo konečně stát skutečností a uvolnit tak prostor navýšení íránského vývozu ropy. Ta od počátku roku kolísá jako na houpačce a její čím dál nižší ceny, které ne a ne nalézt dno jsou motorem tržního sentimentu posledních dní. S předpokládaným zrušením sankcí proti Teheránu by ropa moha být ve středu pozornosti i příští týden. Otázkou nyní zůstává, jak rychle vlastně bude Írán schopen trh zaplavit dalšími dodávkami. Obecně převládá skepticismus s ohledem na rychlost, s jakou Írán dokáže zvýšeným exportem zaplavit trh.
Cílem Íránu sice není vyvinout další tlak na ceny, které jsou již nyní pod palbou výprodejů a sázek na pokles cen. Nicméně Teherán plánuje získat zpět tržní podíl z doby před uvalením sankcí a pravděpodobně se bude soustředit na bývalé partnery z Evropy nebo na indický trh. Obecně se očekává zvýšení íránské produkce o 100000 barelů denně neboli 3,7 procenta do měsíce po zrušení sankcí. Šest měsíců po jejich ukončení pak dokonce o 400000 barelů denně. I když se jedná o událost předem očekávanou, současný tržní sentiment nahrává s ohledem na íránskou produkci dalšímu poklesu cen ropy a prognózy pro ceny černé komodity tento týden hromadně snižují i velké investiční banky počínaje , která odhaduje propad cen ropy až ke 20 dolarům za barel.
Ropa se po celkově náročném roce 201 5 doslova veze na cenové horské dráze od prosince, kdy OPEC na pravidelném zasedání odmítl navzdory nekončícímu propadu cen změnit svou politiku produkce a nechal i nadále ropný trh dělat, co chce. Pokles cen tak drtí nejen společnosti z ropného sektoru, ale i celé ekonomiky na ropě závislé. Posledním producentem černého zlata, který oznámil škrty v souvislosti s propadem cen je . Těžař na amerických ropných aktivech odepíše 4,9 miliardy dolarů. plánuje zrušit 4000 pracovních míst a Petroleo Brasileiro osekává plány výdajů.
Ropa Brent (žlutě) a WTI od počátku tohoto roku.
Černé zlato uzavřelo loňský rok ztrátou, kterou od počátku roku letošního jen prohlubuje. Kormě faktorů nabídky a poptávky a geopolitického napětí v zemích produkujících černé zlato by ropu mohla letos negativně ovlivňovat i síla dolaru. Americká měna by s hledem na další očekávané zvyšování sazeb v USA mohla totiž sbírat další zisky, což ropu denominovanou v dolarech zdražuje pro zahraniční zájemce. V pátek po poledni ropa Brent odepisovala zhruba 4 procenta na 29,70 dolaru za barel, ropa WTI ztrácela přes 5 procent na 29,61 dolaru za barel.
Zdroj: BBG, RTRS