Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční trhy opět připomínají, jak umějí kolísat

Finanční trhy opět připomínají, jak umějí kolísat

05.02.2016 14:05
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Když jsem na konci minulého roku psal, že letošek bude asi trochu jízda na divokém drakovi, nepředpokládal jsem, že se tak stane hned první lednové dny. Hluboký pád cen ropy, který má na svědomí jak přebytek kapacit a vysoké zásoby, tak obavy o zdraví „polykače“ surovin, tedy Číny, zarazil i otrlé investory.

Přestože nízké ceny ropy mají na hospodářství vyspělých zemí obecně příznivý vliv, šokové změny, které zažíváme přibližně poslední rok a půl, nejsou vůbec dobré. Ropný sektor krvácí rychle a vůbec se nestíhá přizpůsobit rychle se měnící situaci na trhu. Ceny ropy, ale i ceny akcií tak od počátku roku skáčou jako šílené, což je jen expresivnější výraz pro suché konstatování, že trhy trpí zvýšenou volatilitou.

Nesledujte ceny denně!

Vliv emocí, strachu a euforie na ceny aktiv, je stinnou stránkou principu kontinuálního oceňování finančních aktiv. Je fajn znát v každý okamžik tržní cenu majetku. Nicméně reakce cen na každou dílčí zprávu či událost umocňuje jejich kolísavost, čímž znervózňují ty investory, kteří sledují jejich vývoj nepřetržitě. „Nesledujte ceny denně!“ se lehce řekne, ale špatně dodržuje. To ví každý, kdo k investicím přičichl. Akcie, stejně jako třeba nemovitosti, jsou pro běžného občana během na dlouhou trať a denní oceňování rozhodně není signálem, že musím denně obchodovat. Ale známe to, když se kurzy výrazně pohnou, člověku se na mysl vkrádá, že by měl konat. Vždyť se toho na trhu tolik děje!

Investice jsou o psychice

Důkaz o tom, že je investování více o psychice než o čemkoli jiném, můžeme předvést na následujícím příkladu. Před pár lety akcie klesly z výšin o zhruba 50 procent a já slýchával něco na způsob: „Ještěže jsem neinvestoval do akcií, to bych na tom byl špatně. Já si naštěstí koupil byt na hypotéku, to je trvalá hodnota.“ Ano, ceny bytů nikde na burze nesvítí, takže si nikdo nemůže ověřit, jaká je aktuální hodnota realitní investice. Stejně tak není zvykem prodávat a kupovat byty z měsíce na měsíc už kvůli časové a administrativní náročnosti.

Pokud se ale podíváme na různé indexy a analýzy realitních kanceláří, vidíme, že v krizových letech spadly ceny bytů minimálně o 15 procent, leckde i více. Co to udělalo s hodnotou bytu, koupeného na klasickou 75procentní hypotéku? Hodnota jmění v tomto ještě relativně optimistickém případě sletěla o rovných 60 procent! Tedy ještě o více než akciové trhy! Dnes je tato hodnota zase výše, podobně jako u akcií. A stejně jako u nich je ten, kdo nemusel v krizi prodávat, v zásadě spokojen. Oba se dnes mohou pohybovat někde kolem počáteční hodnoty investice, jen investor do realit byl během těch osmi let o poznání klidnější. Budiž pochválena sladká nevědomost!

Aleš 

Pokud vám výše uvedený příklad něco připomíná, jste na správné stopě: ze stejného problému vznikla hypoteční krize v USA. Na rozdíl od našince však tenkrát Američané měli často 100% hypotéku a navíc z finančních důvodů museli prodávat. Chyběl dostatečný polštář a průšvih byl na světě. Je jasné, že pokud se hodnota nemovitosti dostane pod hodnotu dluhu, investor musí dodat další krytí. Taková hypotéka je už totiž spekulací a vzdaluje se od podstaty investování jako takového.

Ne nadarmo je v angličtině název pro čistou hodnotu jmění a akcie stejný – equity. A toto jmění, ať již je v akciích nebo nemovitostech, sice v čase kolísá, ale pokud dobře finančně plánujeme a nepouštíme se do nerozvážných dobrodružství, tak přináší budoucí bohatství.

Dejme proto pozor na skrytá rizika, a naopak nemějme zbytečně nervy tam, kde nemusíme.

Aleš Prandstetter

Pozice: hlavní investiční stratég 

Aleš Prandstetter vystudoval fakultu Financí a účetnictví, obor finance, na Vysoké škole ekonomické a MBA na Prague International Business School. V letech 1993 až 2008 pracoval na seniorních pozicích v oblasti finančních analýz ve finančních skupinách IPB, ČSOB, PPF a Sitronics TS. V roce 2008 nastoupil do ČSOB Asset Management jako hlavní analytik a vedl tým analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB zaměřené na střední a východní Evropu se specializací na Turecko. Od srpna 2011 zastává pozici investičního stratéga ČSOB AM.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE


Čtěte více:

ČNB posunuje kurzový závazek do roku 2017
04.02.2016 14:04
Úrokové sazby centrální banky zůstávají na stávající úrovni, kurzový z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách