Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémy nám dělá Německo a Japonsko

Problémy nám dělá Německo a Japonsko

19.02.2016 17:45

Ve svých posledních příspěvcích jsem se několikrát dotknul tématu nadbytečných úspor ve světové ekonomice. Jde mimo jiné o centrum teorie dlouhodobé stagnace, kterou již před časem oživil Larry Summers (viz i „Místo monetárních experimentů jsou lepší vládní investice“). Nadbytečné úspory se v podstatě už staly chronickým jevem, který dlouhá řada investorů vlastně ani nevnímá. Ono je bez něj ale těžké a problematické interpretovat jakýkoliv významnější děj v globální ekonomice, včetně vysokých vládních dluhů, či netradiční monetární stimulace.

Je ale vlastně nadměrné spoření v globální ekonomice plošným jevem, nebo tu máme jen pár problematických ekonomik? Otázka nadměrných úspor nenechává v klidu ani ekonomy z Natixis a ti se v jedné ze svých posledních analýz zaměřili na to, jak vypadají běžné účty hlavních vyspělých ekonomik. Spojitost s nadměrnými úsporami a jejich možné koncentraci v několika „slabých“ bodech je prostá:

Pokud se v nějaké zemi méně spotřebuje, než se vyrobí, tato země bude dosahovat přebytku běžného účtu. To znamená, že je čistým střadatelem (příjmy převyšují výdaje) a zbytku světa půjčuje na to, aby si mohl koupit část její výroby. Pokud naopak spotřeba v dané zemi převyšuje výrobu, země musí část spotřeby pokrývat zahraniční výrobou a její běžný účet bude v záporu. Tato země si od zbytku světa půjčuje na to, aby mohla spotřebovat více, než vyrobí (termín spotřeba zde používám jako synonymum pro veškerou poptávku).

Kde jsou ti výtečníci?

Pokud bychom použili popsané jednoduché měřítko, spořící výtečníky bychom detekovali velmi rychle: Hodně spoří Němci a Japonci, pokud bychom přidali i rozvíjející se ekonomiky, přibude Čína. Natixis ale nabyl přesvědčení, že bilanci běžného účtu je dobré korigovat v závislosti na tom, jak nyní vypadají soukromé a vládní investice (relativně k historickému standardu). Logika by měla být taková, že současný stav investic může být ovlivněn krátkodobými výkyvy a nás zajímá dlouhodobý – strukturální stav.

Výsledek celého cvičení nalezneme v následující tabulce, o kterou se s námi Natixis štědře podělil. V prvním sloupci nalezneme deficit, či přebytek běžného účtu v roce 2015, v dalších třech sloupcích je úprava tohoto deficitu podle toho, jak by vypadal při „standardních“ investicích firem, domácností a vlády. V posledním sloupci pak je bilance běžného účtu odpovídající oněm standardním investicím:

tab

Spojené státy jsou po zmíněné standardizaci v ještě větším deficitu. Jinak řečeno, pokud by se jejich investice dostaly na pomyslný standard, byly by USA ještě větším poptávkovým záchranářem globální ekonomiky, než jsou nyní. Podobně funguje Velká Británie. Zajímavý je případ Itálie a Španělska – tyto země jsou sice na počátku v plusu, ale pokud se jejich běžný účet upraví podle investičního standardu, patří mezi ty, které se na globální poptávce nepřiživují, ale zvyšují ji. A celkový závěr ukazuje, že Japonsko a Německo jsou poptávkovými „výtečníky“ bez úprav i s nimi.

Podle mne jsou popsané úpravy na standardní investice trochu sporné, protože je těžké určit, co je standard a co je pověstný nový normál. Konec konců, dlouhodobou stagnace je zrovna tak vyvolávána nadbytečnými úsporami, jako nedostatečnými investicemi. Výsledky se ale v principu neliší, takže toto téma nemá na této úrovni déle rozebírat.

Naopak je dobré připomenout, že Japonsko i Německo jsou zároveň dvěma zeměmi, které výrazně využívají oslabování měnového kurzu. Japonsko tak činí monetárními intervencemi. Německo v tomto smyslu také těží z politiky ECB (kterou mohutně kritizuje). Ale hlavně mu prospívají masivní „intervence“, které za něj na měnových trzích dělá slabší část eurozóny (kterou také mohutně kritizuje): Kurz eura jako společné měny je totiž bezesporu mnohem slabší, než by byla marka, která by odrážela pouze německý fundament.


Čtěte více:

Čím vlastně Čína ohrožuje celou globální ekonomiku?
19.02.2016 11:00
Čína ztrácí svou nákladovou konkurenceschopnost a to se projevuje pokl...
Evropa hledá směr, Allianz po výsledcích -2 %
19.02.2016 11:12
Evropské akciové trhy se na konci týdne pohybují nerozhodně poblíž vče...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data