Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O (ne)závislosti Fedu na čínských problémech

O (ne)závislosti Fedu na čínských problémech

18.03.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Poslední zasedání Fedu jasně ukázalo, jak nelehké je dnes zbavit se dlouhodobě budovaného návyku na levné peníze a to i ve chvíli, kdy vidíte sílící domácí inflační tlaky a jste v pozici největší světové ekonomiky.

Americká jádrová inflace se podle statistiky národních účtů vyšplhala na 1,7 % (čtyřletá maxima), podle klasických cenových šetření dokonce na 2,3 %. Nezaměstnanost dál míří hlouběji pod 5 % a přírůstky nových pracovních míst v posledních měsících zatím nijak nepolevují. I když všechno rozhodně není růžové a především kvůli klopýtajícímu průmyslu aktuální růst americké ekonomiky není nijak oslnivý, pohled čistě na domácí čísla by v minulosti velel Fedu alespoň opatrně peníze zdražovat.

Problém je, že by se tak Fed vydal v tuto chvíli v zásadě proti všem. Strach z problémů Číny a řady dalších rozvíjejících se trhů vedl ECB, Bank of Japan i čínskou centrální banku v posledních měsících k uvolnění měnových kohoutů. Při minulých krizích na rozvíjejících se trzích Fed přitom nebral na zbytek světa ohledy. Situace se ale za posledních třicet let výrazně změnila. Spojené státy již netvoří třetinu světového HDP, ale jen zhruba pětinu. Váha Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik naopak výrazně narostla. Čínsky podíl na světovém HDP se dnes pohybuje okolo patnácti procent. Její význam pro globální růst byl ale o poznání vyšší - v posledních letech globální ekonomika vděčila Číně za zhruba 40 % růstu. Právě proto čínská nejistota dnes ovlivňuje rozhodování amerického Fedu daleko více než kdykoliv v minulosti. Americká ekonomika již jednoduše není tak velká a uzavřená jako bývala. I proto nemůže mít měnovou politiku, která se soustředí čistě na domácí fundamenty a nad vývojem v zahraničí mávne rukou. Přesto se jedná stále o největší světovou ekonomiku a dobrá kondice amerického spotřebitele má jistou setrvačnost, která by měla postupně vést k vyšším sazbám (v tomto roce očekáváme zvýšení 2x o 25 bps).

Region

Ačkoliv zlotý víceméně ignoroval lepší čísla z průmyslu za únor, která byla navíc podpořena i velmi dobrým výsledkem maloobchodu, tak během dne mírně posiloval. Na frontě s eurem se dařilo i forintu, který se tak vrátil do blízkosti hranice EUR/HUF 310. Koruna zůstává po zasedání Fedu v blízkosti hranice kurzového závazku ČNB.

Dnes je sice kalendář ekonomických událostí prázdný, ale večer bude agentura S&P revidovat maďarský rating. Ačkoliv změna ratingu v tuto chvíli pravděpodobná není, tak zlepšení výhledu na pozitivní lze očekávat. To se nicméně na kurzu forintu bude mít šanci projevit až v pondělí.

Dluhopisy

Výnos desetiletého německého bundu se příliš nezměnil, zatímco dlouhý konec americké křivky mířil lehce vzhůru. Dluhopisy žene do lehké defenzivy pokračující optimismus na akciových a komoditních trzích po středečním zasedání Fedu. Včera jim nepřálo ani další potvrzení zlepšující se nálady v americkém průmyslu (Philly Fed). Dnes se pozornost soustředí na americkou spotřebitelskou náladu, která by neměla trhům dát moc důvodů k návratu do bezpečných dluhopisů.

Komodity

Cena ropy včera dále mírně rostla a vyšplhala se na nová letošní maxima. Sklon forwardové křivky sice nenaznačuje, že by na trhu s ropou panoval extrémní nedostatek volných produkčních kapacit (a nepotvrzuje tak přímo vysokou nadprodukci), nicméně zároveň ani neukazuje, že by se bilance vyrovnávala. Cenu ropy však mohou i nadále podporovat zprávy o omezování produkce v USA, holubičí vyznění zasedání Fedu a zejména zprávy o plánované schůzce producentů v polovině dubna. Nicméně s tím, že by se k dohodě producentů na zmrazení produkce přidal i Írán, však ani nadále nepočítáme. Proto zůstává náš výhled na cenu ropy v následujících měsících v souhrnu negativní a očekáváme pokles cen ropy oproti současným úrovním.

 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2024
15:37NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění výroční zprávy společnosti za rok 2023
15:21Primoco UAV SE: Konsolidovaná výroční finanční zpráva za rok 2023
15:01Musk v Číně odblokoval samořízení Tesly, akcie v reakci posilují
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur
10:31Rohlik.cz Finance a.s.: Výroční zpráva včetně zprávy auditora k 31.12.2023
9:24EDF a KHNP do úterý dají nabídky v jaderném tendru, stát zjistí cenu více bloků

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y