Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpětné odkupy akcií: Ztráta nebo zisk pro odkupující firmy?

Zpětné odkupy akcií: Ztráta nebo zisk pro odkupující firmy?

29.03.2016 14:29
Autor: Pavel Daniel

Akciové společnosti ztrácejí doslova miliardy amerických dolarů při vykupování vlastních akcií. Říká to alespoň studie, vypracovaná agenturou FactSet pro Associated Press. Studie si vzala na mušku 476 společností z indexu S&P 500 a zjistila, že téměř jedna třetina z nich, tedy 153 firem, ztratila během posledních tří let při zpětných odkupech 100 milionů amerických dolarů a více. Čtyři z deseti největších dolarových ztrát při zpětných odkupech přitom zaznamenaly energetické společnosti, ovšem velké ztráty při „buybacku“ se nevyhnuly ani pojišťovnám a bankám, technologickým společnostem, aerolinkám a firmám ze zábavního průmyslu. A kdo prodělal při zpětném odkupu nejvíc? Společnost IBM "ztratila" 9,8 miliardy amerických dolarů.

Studie ukázala, že mezi společnostmi s největšími ztrátami při zpětných odkupech akcií jsou ty, které nakupovaly akcie, když ztratily hodnotu, jenom aby přihlížely tomu, jak cena titulu spadne ještě níž. Příklad? Retailový obchodník Macy, zaznamenal při zpětném odkupu ztrátu ve výši 1,5 miliardy dolarů, tedy 26% ztrátu. American Express ztratila při „buybacku“ 4,1 miliardy dolarů, tedy 34 procentní propad. A Chevron kvůli oslabení ceny ropy odepsal při zpětných odkupech 2,8 miliardy dolarů, tedy 28 procent.

Sečteno a podtrženo, firmy z indexu S&P 500 ztratily za poslední tři roky při zpětných odkupech akcií celkem 126 miliard dolarů, což je 15% ztráta. „Mnoho korporací by proto udělalo lépe, kdyby všechny peníze na zpětné odkupy raději investovalo do nějakého indexového fondu, než aby si kupovaly zpět vlastní akcie,“ konstatuje analýza pro Associated Press. Navíc - odkupování vlastních akcií může firmy zbavit likvidity, kterou by mohly použít v budoucnosti na další růst, bez ohledu na další vývoj ceny akcie, dodává zpráva. Burzovní statistiky závěrům studie dávají za pravdu - za ten samý čas, po který analýza sledovala vývoj zpětných odkupů totiž trh vzrostl o 39 %.

Firmy mohly také vyplatit utracené peníze za zpětné odkupy jako dividendy akcionářům. Závěry studie AP naznačují, že vyčíslené ztráty by se mohly přečíst také tak, že například firmy, které umí najít a začít těžit ropu, nejsou vždy zručné v investování na trhu. Mezi dotčenými společnostmi jsou i takové, které nakupovaly akcie po trojnásobném navýšení z minim po finanční krizi a to i přesto, že trh byl nadhodnocený. Ztráty ze zpětných odkupů se ale objevily i v segmentech, kde by to podle AP nikdo nečekal. Například u společností, které dokázaly vygenerovat slušný zisk v období „býčího“ trhu. Mezi ně patří například Starwood Hotels & Resorts Worldwide a Ford Motor, které ale ztratily stovky milionů dolarů při zpětných odkupech, což je více, než pětina sumy, kterou na odkupy utratily.

Obhájci zpětných odkupů ale tvrdí, že to je chytré použití hotovosti v nestabilních časech globální ekonomiky. Nejde si totiž moc vybírat, co s hotovostí udělat. Výhody to má i pro akcionáře - na rozdíl od dividend totiž nemusí při zpětném odkupu držitelé akcií platit daně. Kritici ovšem namítají, že zpětné odkupy stojí firmy investice do výzkumu a vývoje, vzdělávání a najímání lidí, včetně dalších aktivit, které pomáhají byznysům růst v delším časovém horizontu. „Firma, která nejvíce využívá zpětné odkupy obvykle dostatečně neinvestuje do svého byznysu," řekl k závěrům studie Gregory Milano, CEO Fortuna Advisors, poradenské společnosti, která vytvořila několik studií kritizující zpětné odkupy akcií. „Většina zpětných odkupů je totiž pouhé finanční inženýrství a znamená plýtvání penězi,“ uzavřel Milano.


Čtěte více:

Philip Morris CR - Výsledky mírně pod odhady, dividenda 920 CZK (komentář analytika)
29.03.2016 8:15
Philip Morris dnes ráno zveřejnil své výsledky za minulý rok. Tržby v ...
O jednom alternativním způsobu měření nejistoty a předvídání recese
29.03.2016 12:27
Nošením dříví do lesa by bylo opakování postřehu, že jedním z nejvidit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2024
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  
16:55WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
16:53Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba