Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Rozvíjející se trhy usilují znovu o pozornost investorů

Rozvíjející se trhy usilují znovu o pozornost investorů

12.04.2016 13:50
Autor: Pavel Daniel

Rozvíjející se trhy. Podle názorů některých analytiků investiční příležitost, která je ovšem už dlouho v nemilosti investorů. Podle Toma Stevensona, investičního ředitele Fidelity International, ale historické zkušenosti a poměr výnosů k riziku naznačují, že by se „Emerging markets“ mohly znovu dostat do hledáčku investorů. Pro mnoho z nich jsou rozvíjející se trhy synonymem pro Asii. V regionu se nacházejí dvě nejlidnatější rozvojové země a výhledy jedné z nich – Číny – jsou klíčovou hnací silou pro další rozvíjející se ekonomiky, a to hlavně díky jejich angažovanosti v komoditách.

Investoři mají za rozvíjející se trhy Asii

Podle Fidelity International Čína čelí řadě problémů. Vážným problémem je přeinvestovanost do infrastruktury, která měla podpořit vyšší růst hrubého domácího produktu (HDP). Kvůli tomu se rychle zvedla zadluženost firem. Výrobní recese pak jen zkomplikovala dosavadní potíže země. Z Číny odchází kapitál, což řeší vláda snižováním devizových rezerv na podporu čínské měny. A k tomu všemu se ukázalo, že čínské úřady ne příliš zručně řešily prasknutí akciové bubliny.

„To je ta špatná zpráva, ale je tu i řada dobrých zpráv,“ konstatoval Tom Stevenson. Čínská ekonomika je v procesu transformace, křivka objemu výroby se rychle zvyšuje a podíl služeb nyní dosahuje největších hodnot v ekonomice. A co je podle Stevensona nejdůležitější – čínský akciový trh je levný. (Vyjádřeno očekáváním zisků). Akcie jsou oceněny méně než desetinásobně proti ziskovosti v předstihu před špatnými zprávami, a možná představují také problém.

Indie – dosud nedoceněná investiční příležitost

Druhý velký trh v Asii – Indie – vykazuje mnohem větší preference. Pravdou ale je, že to by mohlo vyvolat u některých ekonomů podle názorů analytiků spíše odmítnutí příležitostí. Přesto – selektivita zůstává podle Toma Stevensona klíčovou strategií. Indický akciový trh je oproti čínskému oceněn mnohem výš. Indie uskutečňuje díky vládě premiéra Modiho strukturální reformy, i když pomalejším tempem, než se doufalo. U HDP země se čeká, že předběhne Čínu, a očekávání počítají s tím, že v roce 2017 dosáhne tempa růstu nad 7 %. Indie tak má nakročeno k tomu, aby se stala hospodářským motorem regionu. „Dobrým výhledům napomáhá demografická podpora a řada vynikajících firem pro investory,“ uvedl Tom Stevenson.

Latinská Amerika se hlásí o slovo

Jenže – rozvíjející se trhy nejsou jen v Asii. Za pozornost podle Toma Stevensona stojí i regiony, které byly v posledních letech mimo pozornost většiny investorů. A mezi ně patří Latinská Amerika, která ustála medvědí trh od vrcholu v roce 2011 a ztratila zhruba 60 % z hodnoty celkového akciového trhu za posledních pět let. Region má velkou závislost na komoditách a vykazuje řadu znehodnocení místních měn. Například jen vloni mexické peso kleslo o 17 % vůči dolaru. A nesmí se zapomínat na politické změny – tradiční faktor v tomto regionu.

Podle Stevensona není ale překvapením, že ocenění kapitálových trhů v regionu jsou nyní zpět na úrovních, které nebyly vidět od roku 2000. Investoři mají možnost vybrat si velmi zajímavé akcie s dobrým příběhem, které jsou skvěle oceněny. „Je tu navíc potenciál pro pozitivní změny – od politických proměn, přes oživení cen komodit – dává lepší poměr mezi rizikem a výnosem, a ten je nejlepší za mnoho posledních let,“ uzavřel Tom Stevenson.

Pět let "bear market" v Latinské Americe

EM 

Zdroj: Thomson Reuters DataStream

Podle Ayeshi Akbara, portfolio manažera Fidelity Internatinonal, zaměřujícího se na rozvíjející se trhy a region Asia Pacific, by příznivé výhledy rozvíjejících se trhů mohl zkomplikovat příchod nějaké větší krize.

Patria Online: Hrozí podle vás nyní rozvíjejícím se trhům nějaká vážná krize? A kdo by jí byl nejvíce zasažen?

Pokud bychom byli svědky další krize na rozvíjejících se trzích, pravděpodobně by byla tažena Čínou a dalším zpomalením její ekonomiky. Tím pádem byste měl přirozeně očekávat, že Čína ponese hlavní nápor krize. Ostatní rozvíjející se trhy by také byly výrazně zasaženy, zejména exportéři komodit, kteří se spoléhali na rostoucí prosperitu Číny. Země jako Brazílie již byly zasaženy, protože růst čínské poptávky po surovinách, jako je železná ruda a měď, se zpomalil. Krize v Číně, nikoli pouze zpomalení jejího růstu, by vážně oslabila producenty komodit.

Patria Online: Jak dlouho mohou komplikace, podle Vás, trvat?

Nezjišťujeme explicitně, kdy vypuknou budoucí krize. Raději uvažujeme o akcích a situacích, jak se postupně vyvíjí. Je zřejmé, že existují náznaky zpomalení čínské ekonomiky, ale prozatím to vypadá, že je vše zvládnutelné, a to zejména s ohledem na množství stimulů a politiku palebné síly, které mají úřady k dispozici.

V delším časovém horizontu však existují obavy kolem Číny a kolem toho, jak se úřadům podaří udržitelným způsobem vyvážit ekonomiku bez krize. Čína má vysoký dluh na úrovni HDP, kdy došlo k nárůstu úvěrů, což pomohlo růstu za posledních pět let. Je obtížné si představit, jak složité je řídit zvyšující se úroveň dluhu a zpomalující ekonomiku, zejména když úřady jsou závislé na rostoucí prosperitě/bohatství, což posiluje i jejich politickou legitimitu.

Patria Online: Jaký dopad to bude mít na zbytek světa?

V konečném důsledku budou dopady krize EM záviset na tom, jak těžká krize to bude/byla. Ale přímý dopad na globální ekonomiku by byl vyšší než v minulosti, s rozvíjejícími se trhy, na něž připadá většina světové ekonomiky a globálního růstu. Rozvinuté trhy by pravděpodobně neunikly dopadům. Regiony, jako jsou Eurozóna a Japonsko, které jsou závislé na globální poptávce, která je hnací silou jejich vlastního hospodářského zotavení, by pravděpodobně trpěly nejvíce.


Čtěte více:

Další IPO v Praze! Infrastruktura EPH jde na burzu
12.04.2016 8:46
Zdá se to téměř nemožné, avšak je to pravda, na pražský burzovní parke...
Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2016 - Ekonomika
12.04.2016 11:00
Včera jsme se v rámci bilancování prvního kvartálu letošního roku zamě...
Terorismus dolehl i na jindy odolný luxusní Moet Hennessy Louis Vuitton
12.04.2016 11:44
Největší světový luxusní holding LVMH se i přes svou několikrát prokáz...
Ceny nemovitostí v EU míří vzhůru
12.04.2016 11:49
Inflaci – ať už spotřebitelskou nebo výrobní – v EU sice vidět stále n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2024
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data