Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruka trhu a smrt novodobých dinosaurů

Ruka trhu a smrt novodobých dinosaurů

13.04.2016 17:45

V roce 2007 dosahovala hodnota aktiv pěti největších amerických bank asi 5 bilionů dolarů. Šlo o rok, kdy se najednou zjistilo, že největší banky mohou svým pádem hravě položit celý systém. A hlavně, že jejich aktiva tomuto pádu svou rizikovostí hodně nahrávají. Vše ničící krize byla nakonec zažehnána a ekonomika americká i řada dalších se vší silou snaží vyhrabat z problémů, které napáchala následná recese rozvahového typu.

Ač jsme lidé chybující, dalo by se čekat, že celková aktiva největších bank budou od té doby klesat, aby se zabránilo opakování zmíněného scénáře. Z kontextu mého úvodu je ale asi jasné, že k tomu nedošlo. A to ani zdaleka – z následujícího grafu je patrné, že ke konci roku 2014 se hodnota těchto aktiv pohybovala téměř na 7 bilionech dolarů! K tomu dál postupně roste i koncentrace aktiv u těchto globálních dinosaurů (červená křivka).

graf

Poučení z krizového vývoje

Ohledně poslední krize a pokrizového vývoje panuje poměrně silný konsenzus: Všichni se v podstatě shodneme na tom, že pokud se nepoučíme, projdeme si tím dříve nebo později znovu. Konsenzus se ale rychle rozpadá ve chvíli, kdy se začneme pídit po konkrétních lekcích a poučeních. Pro jeden tábor jsou například relevantním jádrem celé lekce sedmdesátá léta, respektive celkově nezvládnutá a nezodpovědná fiskální a monetární politika. Poučením pak je eliminovat aktivistickou ekonomickou politiku a hlavně různé stimulační programy a nechat kreativní destrukci, ať vše dá do pořádku. Proti tomu stojí argumenty založené na vývoji ve třicátých letech. Ty nás v mnoha (ne všech) ohledech vedou k hodně rozdílným závěrům.

Já se v nastíněném problému kloním spíše k „třicátníkům“. Ale jakkoliv jde o důležité téma, není možná tím nejdůležitějším. Na tuto pozici bych pasoval právě problém nastíněný v úvodu, tedy téma „příliš velké na to, aby padly“ - TBTF. K celé věci se pak po čase vracím kvůli tomu, že došlo k události, která by mohla být přelomová. Vedení jednoho z dinosaurů – banky JPMorgan, totiž před několika dny obhajovalo velikost banky, kterou spravuje. To by nebylo nic nového – s regulátory a politiky už podobných diskusí proběhla řada. Ovšem tentokrát tak nečinilo před nějakým regulace chtivým, ale rozdělení se bojícím subjektem, nýbrž před vlastními akcionáři.

Už i ty, akcionáři?


Proč je uvedená revolta akcionářů vlastně tak překvapivá? Důvod je jednoduchý: Obvykle se předpokládá, že gigantismus velkých bank, jejich nepadnutelnost a téměř i nenapadnutelnost těmto institucím zajišťuje levnější kapitál (implicitní státní záruku). Což mimochodem znamená, že na systému neparazitují jen v dobách, kdy jsou po svých výstřelcích zachraňovány vládou (tudíž námi všemi, včetně finančních institucí, které se chovají zodpovědně a vlastně na to tak doplácí). Parazitismus probíhá i v dobách „mírových“ a to kvůli implicitním, či dokonce explicitním zárukám potenciální záchrany (i když některé studie onen nižší náklad kapitálu rozporují). Z toho všeho samozřejmě těží management i ti, kteří firmě poskytují peníze, včetně akcionářů. Ti by tak neměli proti dinosauří podstatě odvětví protestovat, ale radovat se z ní.

Zdá se ale, že někteří akcionáři nejsou se současným stavem spokojeni a minimálně v případě JPM tlačí na rozdělení. Musí se tak domnívat, že přínosy spojené s gigantismem jsou menší než náklady z něj pramenící. Jaké náklady by to mohly být? V první řadě rizika spojená s tím, že vedení bank pravděpodobně nemá dostatečný přehled o tom, co se v jejich firmách vlastně děje. K tomu možná můžeme přičíst to, čemu já sám říkám „náklady z rozsahu“. V ekonomii se běžně hovoří o tom, že s velikostí klesají jednotkové náklady výroby (existují úspory z rozsahu). Jenže v praxi můžeme někdy pozorovat i to, že s velikostí náklady rostou: Roste míra byrokracie, roste rozdíl mezi tím, co je dobré pro firmu a co je dobré pro kariéru konkrétních lidí, ztrácí se vazba na zákazníka a přehled o tom, proč se věci dělají daným způsobem… A jak jsem uvedl, zdá se, že někteří akcionáři JPM se právě těchto nákladů a rizik hodně obávají.

Ve včerejším příspěvku jsem psal o porcování společnosti Yahoo. Ta svými problémy neohrožuje systém a porcování probíhá čistě v režii trhů a akcionářů. Nemusí být tedy bezchybné, ale jde o nejčistější řešení, které si můžeme přát. Pokud bychom se k něčemu podobnému nakonec dopracovali u globálních bankovních gigantů, byl by to ideál. Možná cesta k němu bude asi trochu paradoxně vést i přes regulaci a co největší snahu o eliminaci výhod plynoucích z TBTF. Spoléhat se ale jen na regulaci je ošemetné, protože černé labutě přilétají vždy nečekaným (tj. neregulovaným směrem). Nejlepší je vůbec je nelákat k příletu.


Čtěte více:

Sázky na dohodu v Daúhá ženou ceny ropy vzhůru
13.04.2016 9:10
Cena ropy láme každý den několikaměsíční rekordy. Tak například včera ...
Ten, který nechal ostatní vydělat miliardy
13.04.2016 16:30
Ano, existuje muž, který přišel s brilantním softwarem, dal ho zdarma ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách