Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nedělní schůzka ropných velikánů v Kataru: Klíčová událost nebo mnoho povyku pro nic?

Nedělní schůzka ropných velikánů v Kataru: Klíčová událost nebo mnoho povyku pro nic?

15.04.2016 13:30
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Globální ropný trh se zatajeným dechem vyhlíží výsledek nedělní schůzky až 18 ropných národů v katarském Dauhá. Za společným setkáním ropných velikánů, kteří představují zhruba polovinu světové produkce, nestojí nic jiného než snaha nejméně stabilizovat ceny černého zlata, které se od úrovní nad 100 dolary za barel v roce 2014 propadly až na více než dvanáctiletá minima. Kolaps cen zapříčinil přebytek ropy na trhu do značné míry způsobený navyšováním produkce členskými státy Organizace zemí vyvážejících ropu s cílem zvyšování tržního podílu a americkým břidlicovým boomem. Klíčové bylo taktéž rozhodnutí OPEC nechat trh a ceny dělat si co chtějí.

Ropa od předběžné dohody Saudské Arábie, Ruska, Venezuely a Kataru v půlce února roste


Brent deal.png

Rusko, Saudská Arábie, Katar a Venezuela se již v únoru předběžně dohodly právě na zafixování produkce na úrovni z letošního ledna a nyní v zájmu dalšího oživování cen ropy hledají podporu dalších producentů. Kromě čtyř prvotních iniciátorů dohody by se nedělních jednání v Dauhá měly zúčastnit Irák, Kuvajt, Nigérie, Omán, Indonésie, Alžírsko, Angola, Kolumbie, Ekvádor, Ázerbájdžán nebo Spojené arabské emiráty. Schůzky se nezúčastní Brazílie, Libye, Norsko nebo Argentina ani zástupci USA, kanady nebo Číny. Mezi národy, které se stále ještě nerozhodly se kromě Kazachstánu nebo Mexika řadí i Írán, který by v jednáních mohl nakonec sehrát klíčovou roli. Nad účastí tamního ministra pro ropu se sice i nadále vznáší velký otazník, postoj Teheránu ke zmrazování produkce je však v době po zrušení západních sankcí proti tamnímu jadernému programu zcela jasně odmítavý.

Pravděpodobnost dosažení dohody je podle čtyřiceti traderů a analytiků oslovených agenturou Bloomberg zhruba padesát na padesát. Zatímco ruský ministr pro energetiku je optimistický a Katar má z dohody pozitivní pocit, nelze opomenout největšího producenta ropy OPEC. Saudská Arábie zmrazí pouze pokud to udělá i Írán, což Teherán označil jako směšné. Poslední vyjádření představitelů největších ropných zemí i analytiků tak vzbuzují s ohledem na možnou dohodu spíše smíšené pocity. Klíčovou otázkou je však potenciální dopad případné dohody na ropný trh.

Lednová produkce ropy účastníky nedělní schůzky v Dauhá v mil. barelů denně

January freeze.png

Pravdou zůstává, že již předběžná dohoda o zmrazení ropy na lednových úrovních silně vylepšila černému zlatu náladu, tržní sentiment se v pozitivním smyslu změnil a jeho cena se od poloviny února zvedla o více než 30 procent nad 40 dolarů za barel. Ačkoliv podle Bank of America Merrill Lynch by konečná dohoda mohla stabilizovat cenu černého zlata na současných úrovních či jí dokonce posunout až blíže 50 dolarům za barel. Přebytek na trhu, hlavního původce kolapsu cen, ale neřeší. Největší světoví producenti surové ropy Saudská Arábie a Rusko totiž čerpají blízko rekordních úrovní.

Dohromady producenti, kteří se zúčastní schůzky v lednu, čerpali 42 milionů barelů ropy denně. Produkce ropy 11 členských států OPEC, které se 17. dubna chystají do Kataru, je nyní v součtu o asi půl milionu barelů nižší než v lednu. Proto kupříkladu Morgan Stanley medvědí výhled pro ceny bez ohledu na výsledek nedělních jednání ponechává beze změny. Stojí za připomínku, že naposledy, když OPEC uzavřel v roce 2001 dohodu s nečlenskými producenty, to nedopadlo příliš slavně. Tenkrát Rusko, Mexiko, Norsko, Omán i Angola slíbily snížit produkci o 500000 barelů denně. V polovině následujícího roku však Rusko produkci zvýšilo a ke snížení přistoupily pouze Norsko a Mexiko. Ani jedna z těchto zemí se ale v Kataru pravděpodobně neukáže.

Vzhledem k tomu, že většina účastníků katarského setkání pravděpodobně spíše udrží produkci na stabilní úrovni, stojí za to sledovat dva státy, které by nyní mohly mít na ropný trh klíčový vliv – USA a Írán. Klesající břidlicová produkce by podle Mezinárodní energetické agentury měla mít v letošním roce na snižování čerpání mimo OPEC o 710000 barelů denně lví podíl. Írán zase plánuje produkci z březnových 3,3 milionu barelů denně v roce 2016 zvýšit o zhruba 700000 barelů denně. Teoretické oživení cen ale může znamenat zvýšení produkční aktivity ve Spojených státech, které by opět ohrozilo navrácení ropného trhu do rovnovážného stavu. Podle Goldman Sachs mohou americké vrty obnovit aktivitu, pokud cena ropy dosáhne na 55 dolarů za barel.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Čína roste nejpomaleji od roku 2009, v březnu ale zabral stimulační balík
15.04.2016 9:10
Čínská ekonomika v prvním kvartále rostla nejpomaleji od roku 2009 (o ...
Soros pro Project Syndicate: Jak dostat evropskou migrační krizi pod kontrolu
15.04.2016 11:00
Azylová politika, která vyplynula z březnových jednání Evropské unie s...
Komentář analytika k výsledkům Alcoa v 1Q16
15.04.2016 11:17
Hospodaření prvního čtvrtletí negativně ovlivnil zejména další meziroč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data