Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prokletí prvních čtvrtletí pokračuje

Prokletí prvních čtvrtletí pokračuje

25.04.2016 17:45

Nejsledovanější údajem zveřejněným tento týden bude asi na čtvrtek naplánovaný růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku. Očekávání nejsou nastavena nijak vysoko a s ohledem na vývoj v posledních letech můžeme dokonce hovořit o jakémsi prokletí prvních čtvrtletí. Pokaždé je sice důvod jiný, ale vždy se to nějak semele, že vstup do nového roku je celkem mizerný. Konsenzus nyní hovoří o růstu ve výši 0,7 %, ale jsou i větší skeptici. Navíc se letos nelze vymluvit na chladnou zimu. Došlo totiž pravděpodobně hlavně k „nesezónnímu“ útlumu spotřeby a propadá se i americký obchodní deficit. Na druhou stranu je tu silný trh práce, který dává naději, že ve zbytku roku se situace začne obracet.

Tentokrát je to jinak


Není třeba připomínat, že celé oživení z poslední recese a krize je charakteristické pomalým tempem růstu a neustálými obavami o to, že ekonomika nedosáhne často skloňované „únikové rychlosti“. Tedy rychlosti, která by už sama o sobě značně snižovala pravděpodobnost recese. Teorií o tom, proč je to „tentokrát jinak“, existuje celá řada. Mně se nejvíce líbí ty o rozvahových recesích, ovšem svou roli pravděpodobně hraje i to, že znatelně klesá i samotný potenciál americké ekonomiky (a nejen jí, jak se můžeme dočíst ve článku „Eurozóna ve skutečnosti roste velmi rychle“).

Potenciál růst si můžeme představit jako takový růst, při kterém ekonomika optimálně využívá své zdroje – ty tedy neleží ladem, ani nejsou nepatřičným a budoucí problémy vytvářejícím způsobem ždímány. Podle některých odhadů klesl potenciální růst v USA znatelně pod 2 % a vystopovat příčinu je na první pohled jednoduché – stárnutí populace a pokles růstu produktivity. Ten je patrný z následujícího grafu:

1Q

Řada ekonomů se ale domnívá, že tento pokles produktivity je jen optický (opticky nízko by pak byl i produkt a naše příjmy). Jinak řečeno, podle těchto názorů se vyrábí a (hlavně) slouží více, než se nám zdá, jen se to neodráží v oficiálních číslech. Příčinou je samozřejmě hlavně internet a moderní zábavově-pracovní technologie (viz „možná jsme mnohem bohatší, než nám statistici tvrdí“.)

Vše je v pořádku?

Podle mne dává ona internetová teorie dost smysl. Teoreticky bychom pak s jejím přijetím mohli tvrdit, že je vše v pořádku: Vesele se přesouváme od tun oceli k surfingu, máme se lépe, jen se to nedozvíme z čísel*. Jenže ono to tak jednoduché nebude. V první řadě je tu otázka, nakolik prezentovaná čísla a řada s nimi spojených komentářů reálně neovlivňují náš pocit blahobytu. Vezměme si následující příklad: Míra zločinnosti v určitém městě, či regionu klesne, ale populární televizní kanál bude do populace tlačit jednu zprávu o vraždách a loupežích za druhou („vytěží“ více i z menšího počtu případů). Budeme se pak celkově cítit bezpečněji, nebo ne? Obávám se, že spíše ne a v podstatě tu hovoříme o velice výživném tématu „co je vlastně naší realitou“.

Když dáme stranou výše uvedené, je tu ještě jeden, možná vážnější problém. Tím jsou dluhy. Dluhy jsou spláceny pouze příjmy, na které si obrazně řečeno lze šáhnout. Naše ekonomika může ve skutečnosti prosperovat díky tomu, že využíváme spoustu nových služeb, nástrojů a zábavy, které jsou v podstatě zadarmo. Na dluhovou službu ovšem tento další posun ekonomiky k měkčím formám lidské aktivity většinou nepřispívá. A hodnotu a ceny akcií také přímo ovlivňuje jen „tvrdší“ část ekonomiky, která protéká skrz oficiální transakce. Doby, kdy nebudeme zase tak pozorně sledovat ekonomické růsty, jsou tedy ještě hodně vzdáleny.


*Tato poznámka úzce souvisí i s právem populární otázkou: Musíme vlastně neustále růst? Moje snahy o co nejkratší reakci na tuto otázku zatím vyústili v konstatování: Určitě nemusíme, ale naší přirozeností je tvořit, něco dál a dál rozvíjet a podobně. Riziko je jen v tom, když se vydáme směrem, který nám v konečném důsledku škodí.


Čtěte více:

FOMC, zasedání BoJ, HDP USA, HDP v EMU, pokračující výsledková sezóna … týdenní výhled
25.04.2016 11:30
V následujícím týdnu upoutají hodně pozornosti centrální banky. Ve stř...
Spekulanti sázejí na růst! Podpoří ceny ropy rekordní poptávka po benzínu v USA?
25.04.2016 12:36
Krach jednání světových producentů v katarském Dauhá na ropu sice minu...

Váš názor
  • Vo tom to je
    25.04.2016 21:12

    dobrá úvaha co je ta 1/3 ekonomiky která materiálně nic nevytváří, je to taková virt.realita např. FB je taková záhada s nadsázkou by se dalo říci že je to naprosto kontraproduktivní společnost odebírající zdroje které by mohly být využity efektivněji než na likování a prohlížení fotek, a přesto má trž.kap. přes 300 mld dolarů ??? :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data