Aktualizováno Osobní příjmy amerických spotřebitelů se za březen zvedly o 0,4 procenta a mírně překonaly odhady. Slušně rostly mzdy, hlavně ve službách, ke kterým se přidaly zvyšující se výnosy z aktiv po oživení finančních trhů. Únorový údaj o příjmech byl revidován mírně dolů.
Osobní výdaje svým 0,1 procentním růstem za konsensem těsně zaostaly. Spotřebitelé osekali výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby a jen mírně zvýšili výdaje za služby. V případě zboží běžné spotřeby však sledujeme celkem slušný růst. Osobní výdaje za únor byly revizí mírně vylepšeny. Díky tomu, že se Američané drželi v březnu s výdaji zpátky, zatímco příjmy jim slušně rostly, se míra úspor zvýšila na 5,4 procenta.
Meziročně jsou příjmy reálně o 3,1 procenta vyšší, výdaje vykazují meziroční růst o 2,6 procenta. Ceny v březnu nepřekvapily; deflátor osobní spotřeby stoupl meziročně o 0,8 procenta, jádrový index pak o 1,6 procenta. V obou případech jde o zpomalení oproti předchozímu měsíci.
I vzhledem k revizím února můžeme hovořit o neutrálním reportu, který nemění pohled na spotřebitelskou poptávku v 1Q. Ta citelně ztratila na tempu, ale stále zůstává klíčová pro hospodářský růst. Vývoj cenového indexu vyšel podle odhadů, ale potvrzuje slabší inflaci, kterou už ukázaly CPI a PPI. Dál tím podpoří očekávání, že Fed bude s dalším zvyšováním sazeb postupovat opatrně.