Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černé díry a čínský pokus o sametovou kreativní destrukci

Černé díry a čínský pokus o sametovou kreativní destrukci

15.06.2016 17:45

Během diskusí týkajících se pokrizového monetárního uvolnění lze zaznamenat řadu zjednodušených argumentů. Mezi ty nejčastější patří sugestivní otázka: Je možné řešit problém vysokého zadlužení dalšími dluhy? Naráží se zde na to, že mnoho vyspělých ekonomik trpících utlumeným růstem je zároveň značně zadlužených. Pokud pak má uvolněná monetární politika za cíl stimulaci poptávky dalším zadlužováním, zdá se to být známka naší nepoučitelnosti a neochoty projít si bolestivým obdobím, po kterém by přišly lepší a ekonomicky zdravější časy. Jenže obrázek to ani zdaleka není černobílý a jsou v něm i dluhové černé díry a pokusy o sametové kreativní destrukce.

Více dluhů = méně dluhů? Někdy ano

Pokud se obecně ptáme, zda se dají dluhy řešit dalšími dluhy, odpověď je jednoznačně kladná: Ano, v některých situacích se vysoké dluhy dají řešit dalšími dluhy a je to dokonce řešení nejlepší. Příklad najdeme na mikro i (snad) na makro úrovni. V prvním případě je to skutečně jednoduché. Stačí si představit nějakou společnost, která přišla na trh s velmi dobrým produktem, ale během jeho vývoje se dost zadlužila. Pro konečnou fázi vstupu na trh už nemá zdroje a dokonce čelí potížím s likviditou. Pokud ale tato společnost dostane ještě jeden úvěr, vše se rozjede správným směrem a všechny dluhy budou splaceny. Pokud by poslední úvěr nedostala, ze všech dluhů by se naopak staly dluhy špatné a bylo by zbytečně zmařeno hodně práce i kapitálu.

Na makroekonomické úrovni je příklad složitější. Zde se musíme opřít o víru v to, že zvýšené vládní výdaje a/nebo uvolněná monetární politika vedoucí k vyšším dluhům dovedou také nastartovat poptávku a růst. Ten pak nakonec zjednoduší splácení dluhů nových i starých. Jinak řečeno, na makroekonomické úrovni mohou další dluhy v konečném důsledku snížit celkové zadlužení v případě, že znatelně zvýší celkovou ekonomickou aktivitu. Čímž jsme se dostali hluboko do oblasti názorových rozporů jednotlivých ekonomických škol a jejich „otroků“ (v parafrázi jednoho Keynesova postřehu).

Sám sebe do role otroka nějaké dogmatické teorie pasovat nechci. Pokud bych měl krátce shrnout svůj názor, tak podle mne je potřeba minimálně stejně tolik představivosti na scénář ozdravných kreativních destrukcí, jako na scénář stimulačního snižování dluhů, či jejich stabilizace. Ve prospěch toho druhého pak hovoří i „laboratorní“ pokus z ekonomiky eurozóny a USA posledních let. A z čistě technického hlediska můžeme konstatovat, že někdy lze problém vysokých dluhů skutečně řešit dalšími dluhy. Toto konstatování ovšem přirozeně nic nemění na tom, že pokud je ekonomika, či firma pouze černou dírou, nemá smysl se o takovou strategii pokoušet.

Kde jsou černé díry?

Na praktické dotažení této úvahy do konce tak zbývá už jen jeden detail: Pohovořit o tom, kde jsou nyní ve světové ekonomice skutečné a velké černé díry? Z hlediska rozsahu malou, ale z hlediska symboliky obrovskou dluhovou černou dírou je Řecko. To je navíc v paradoxní situaci, protože iluzechtivý věřitelé jej prostě nechtějí nechat zbankrotovat, zatímco Řekové o to prosí.

Největším kandidátem na dluhovou černou díru je ale země, která ještě před pár lety byla vydávána za vzor dluhové obezřetnosti: Čína. V jejím případě zřejmě probíhá učebnicové házení jednoho špatného úvěru za druhým jen proto, aby se velká část ekonomiky nesesypala. Jinak řečeno, pokud je někde ve světě kandidát na potřebnou kreativní destrukci, pak je to země draka. Čínská vláda se vlastně snaží jí provést, ale po česku – tedy sametovým způsobem. Možná to jde a doufejme, že se jí to nějak podaří. Pokud ale někde slyším, že „vysoké dluhy nejdou řešit špatnými dluhy“, nespojuji si to ani tak s vývojem na Západě, jako na Východě.


Čtěte více:

Majitel Zary válcuje H&M; Může však raketový růst trvat věčně?
15.06.2016 11:39
Majiteli řetězce obchodů s módou nejen značky Zara, španělskému Indite...
Project Syndicate: Nový pohled na Robina Hooda
15.06.2016 17:00
Mezinárodní rozvojová pomoc je založena na principu Robina Hooda: boha...

Váš názor
  • pane Soustružníku
    16.06.2016 12:05

    Myslím si, že objem dluhů musí trvale růst. V opačném případě ekonomika zkolabuje. Rovnováha by (za předpokladu optimální alokace kapitálu) mohla nastat jen v případě, že by ekonomické subjekty všechny své zisky vracely do reálné ekonomiky. Pokud mají některé subjekty takové zisky, že je nedokáží uplatnit v reálné ekonomice, pak je vyvedou na akciový trh, trh s uměleckými předměty apod. Určitá, stále rostoucí část peněz tak na těchto trzích trvale obíhá a je na tyto trhy vázána. Tyto peníze pak chybí v reálné ekonomice a musí se dodat formou úvěrů. Takže i kdyby byly peníze optimálně investovány, objem dluhů by musel růst. Jinak by lidé nemohli koupit vše, co vyrobí.
    Josef
Aktuální komentáře
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)