Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost pod 5 % = téměř 8 % návratnost akcií

Nezaměstnanost pod 5 % = téměř 8 % návratnost akcií

24.06.2016 17:45

Tak to vypadá, že letos žádná okurková sezóna nebude. V Evropě se věci daly do pohybu, je jen na nás, jaký bude jeho konečný směr a výsledek. Dnes ale nehodlám přispívat k záplavě aktuálních brexitových komentářů a naopak bych se rád věnoval tématu nadčasovějšímu: Vztahu mezi trhem práce a trhem akciovým.

Pokud se vede zle ekonomice, automaticky to neznamená, že se povede zle i akciovému trhu. A naopak. Tuto úvahu jsem začal rozvíjet ve svém předchozím příspěvku a nyní bych jí proto rád dotáhl ke vztahu svým způsobem klíčovému – vztahu mezi akciemi a trhem práce. S trochou fantazie a přispěním úvaha pana Marxe a jemu blízkých si můžeme tyto dvě sféry ekonomiky představit jako nesmiřitelné soupeře. Realita je mnohem pestřejší, ale nezastírejme si, že prvek soupeření tu samozřejmě je. A někdy nabude nezdravých rozměrů, čehož jsou bohužel důkazem i pokrizové roky, kdy akciovou rally dlouho doprovázel neradostný vývoj na trzích práce v celé řadě vyspělých zemí.

Jeden nahoru, druhý dolů

S pomocí Wealthofcommonsence a pana Bena Carlsona se můžeme na věc podívat nejdříve systematicky a dlouhodobě. První z následujících tabulek ukazuje vztah mezi různými úrovněmi nezaměstnanosti (první sloupec) a návratností akciového trhu v následujících pěti letech (druhý sloupec – průměr, třetí nejvyšší hodnoty a čtvrtý nejnižší). Druhá tabulka je stejná, pouze návratnost je měřena v rozmezí deseti let.

NEZ 1.png

Z výše uvedených čísel se tedy zdá, že pro akciový trh je nejlepší, když nezaměstnanost překročí 9 %. Nízká nezaměstnanost pod 5 % je naopak z hlediska pětileté návratnosti nejhorší. Desetileté návratnosti pak tento vzorec chování plně potvrzují. I ony totiž nekompromisně ukazují, že čím horší situace na trhu práce, tím lepší je návratnost akciového trhu a naopak.

NEZ 2.png

Z uvedených čísel to tedy nevypadá pouze na občasné třenice mezi trhem akciovým a trhem práce, ale na silný antagonismus. Z fundamentálního hlediska není těžké jej vysvětlit: Čím vyšší nezaměstnanost, tím větší vyjednávací síla firem směrem k pracovní síle (promiňte ten výraz). To znamená vyšší marže. Zároveň se vyšší nezaměstnanost pojí s nižšími sazbami a celkově uvolněnější monetární politikou. Ale ani z fundamentálního hlediska není obrázek černobílý. Vyšší nezaměstnanost doprovázející ekonomický útlum by sebou měly nést i vyšší rizikové prémie. A v neposlední řadě nesmíme zapomínat, že vyšší nezaměstnanost znamená ekonomický útlum a slabší poptávku domácností, která se obratem promítá do výsledků firem.

Co bude dál?

Pokud se podíváme na současnou míru nezaměstnanosti v USA (viz další graf) a spojíme si jí s výše uvedenými čísly, pro akcie to radostná zpráva na první pohled není. Míra nezaměstnanosti klesla pod 5 % a uvedené tabulky by totiž předpovídaly, že dlouhodobější návratnost trhu bude nyní „jen“ mezi 7 – 8 %. To je sice z hlediska dalších tabulkových možností nejníže, ale v současném prostředí by i taková pětiletá i desetiletá návratnost byla podle mne krásná.

nez 3

Zdroj: FRED

Jsem tak na vážkách z toho, jak výše uvedené shrnout. Jednak mi přes uvedená tvrdá data připadá přitažené za vlasy tvrdit, že „čím hůře pro pracovní trh, tím lépe pro akcie“. Budu se asi dál držet svého přesvědčení, že krátkodobě to platit může, ale dlouhodobě určitě ne – jedna významná část ekonomiky nemůže dlouhodobě prosperovat bez toho, aby druhá trpěla.

A co se týče oné predikce dalšího vývoje, je to také nejednoznačné. Jde totiž o velmi dobrou zprávu/možnost maskovanou ve zprávě špatné. Z uvedených možností by se nás sice týkala ta nejhorší, vyjádřená rovnicí v nadpisu. Ale jak jsem uvedl, i ta by byla s ohledem na aktuální situaci hodně dobrá. Snad se nás nebudou místo tabulkových průměrů týkat spíše minimální návratnosti prezentované ve čtvrtých sloupcích tabulek.


Čtěte více:

Amerika měla umírněnější reakci než Evropa; Brexit změnil evropské paradigma
24.06.2016 5:49
Americké trhy po svém startu reagovaly obdobně, jako reagovaly ty Evro...
BREXIT a akcie v CEE - jak se zachovat ve středu Evropy (+komentář analytika)
24.06.2016 10:44
Britské rozhodnutí opustit EU poslalo globální akciové trhy prudce dol...
Výhled pro finanční trhy - Britové mění pravidla hry
24.06.2016 10:48
Prvotní reakce finančních trhů na zprávy z Británie je hodně o nejisto...

Váš názor
  •  
    27.06.2016 22:20

    Uvedené souvislosti mě nepřekvapují, naopak. Podle mě je to zcela zřejmé. Kdy dochází ke zvyšování nezaměstnanosti? No přece v obdobích recese a nebo nějaké krize. A přesně v té době také dochází k dramatickým propadům na akciových trzích. není proto divu, že návratnost akcií je od takové startovní čáry vyšší. Akciové trhy jsou v té době příjemně zkorigované. Jenže řídit se nezaměstnaností moc nejde. Není to žádný předstihový ukazatel.
    klirenc
Aktuální komentáře
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00
11:36Akcie pokračují setrvačností výš i bez nových impulsů  
11:06Týdenní výhled: Udrží výsledková sezóna svou úspěšnost? Sazby v Británii zatím beze změny  
10:22Česká exportní banka, a.s.:Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:38Primoco UAV SE: Výhled na rok 2024 a výsledky hospodaření za první čtvrtletí
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek
8:46Primoco oznámilo výsledky za 1Q, Warren Buffett kupí hotovost a futures jsou zelené  
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
Lucid Group Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Simon Property Group Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)