Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie a Německo musí najít novou evropskou rovnováhu

Francie a Německo musí najít novou evropskou rovnováhu

03.07.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud Británie z EU skutečně odejde, bude to mít dopad zejména v geopolitické oblasti. Bude otřesena rovnováha sil v samotné Evropě a EU bude muset přemýšlet i o tom, jaká bude její role ve světě. Evropská dynastie moci má svůj základ ve spojenectví Německa a Francie. Konflikt mezi těmito dvěma zeměmi vyvolal všechny tři kontinentální války, které proběhly mezi roky 1870 a 1945. Ukončení těchto konfliktů pak vedlo k míru, který nastal po druhé světové válce. Ten pak představoval hlavní stavební kámen následné integrace a vzniku EU. Francie a Německo ale nejsou jedinými zeměmi, která dávají Evropě směr. Role Velké Británie spočívala v tom, že fungovala jako prostředník mezi zmíněnými dvěma mocnostmi a tím stabilizovala jejich vztah a následně celou situaci v Evropě.

Když Francie a západní Německo založily Evropské hospodářské společenství, které se stalo základem EU, sledovaly dva cíle. Prvním bylo vytvoření politické a ekonomické struktury, která by tyto dvě země připoutala k sobě a zabránila by vypuknutí další evropské války. Druhým cílem bylo rozproudění obchodu, který by zvedl válkou poničenou evropskou ekonomiku. Obě země byly potěšeny dosaženým úspěchem. Francie se radovala z toho, že její soused byl neutralizován a ona si udržela vliv na evropskou politiku. Německo zase těšilo úspěšné obnovení vztahů se Západem.

Postoj Velké Británie k evropskému projektu nebyl jednoznačný. Coby ostrovní země byla uchráněna řady negativních událostí, které postihly kontinentální Evropu. Když došlo k tomu, že Británie na kontinentu nějak intervenovala, bylo jejím cílem obvykle jen udržení rovnováhy sil a udržení její bezpečnosti. Když vzniklo EHS, Londýn byl zpočátku skeptický a obával se každého plánu, který měl přesunout jeho suverenitu směrem do Bruselu. Francie se navíc snažila držet Británii mimo vzniklý ekonomický blok. Nechtěla nabídnout členství zemi, kterou Charles de Gaulle nazval „trojským koněm Američanů“. Francie také nechtěla soutěžit se zemí, která se stejně jako ona sama mohla v EHS ucházet o vedoucí pozici. Nebylo tak překvapením, když v šedesátých letech dvakrát vetovala členství Británie v tomto
bloku.

Na počátku sedmdesátých let se ale vývoj změnil, protože Němci a Francouzi pochopili, že je důležité rozšířit počet členů EHS. Londýn zase ztratil své kolonie a měnil své mezinárodní priority a obchodní vztahy. Na prvním místě u něj ale stál právě obchod a ne plány na vybudování federální Evropy. Na rozdíl od Francie a Německa neplánoval vytvoření Spojených států evropských. Londýn se tak dlouhodobě snažil o omezení svých příspěvků do společného rozpočtu a zároveň o omezení obchodních bariér. Margaret Thatcherová hovořila o EEC jen jako o dohodách suverénních zemí, které mají zajistit volný obchod, a podporovala rozšíření bloku východním směrem. Ona i její nástupci se domnívali, že to jednak urychlí transformaci bývalých komunistických zemí a zároveň se rozšíří trh pro britské exporty.

Britská strategie měla pouze omezené výsledky, ale i tak platí, že Brexit by významně změnil rovnováhu sil v Evropě. Německo se na tuto zemi spoléhá v oblasti volného obchodu, kde se někdy dostává do sporu s protekcionistickou Francií. Francie zase vidí Británii jako klíčového partnera v oblasti obrany a potenciálního spojence proti rostoucímu vlivu Německa. Pokud z těchto rovnic Británii vyjmeme, jemná rovnováha se rozpadne. Stane se tak navíc v době, kdy je fragmentovaná celá Evropa a Německo ani Francie s jejím současným stavem spokojeny nejsou.

Sever proti Jihu, Východ proti Západu

Britský odchod by zvýšil rovněž tenze mezi Severem a Jihem Evropy. Jižní země chtějí přeměnit EU na transferovou unii, která bude přesouvat bohatství mezi relativně bohatým Severem a chudším Jihem. Severní Evropa by zase měla ráda kontrolu nad tím, kolik si jižní země půjčují a jak utrácejí. Oba tábory jsou také ve sporu o tom, jak by EU měla utrácet své zdroje. Jižní Evropa by ráda podporovala zemědělství a rozvoj a podobný názor zastávají země ve východní Evropě. Sever Evropy by ale nejradši příspěvky do rozpočtu zmrazil, či dokonce snižoval.

Británie se do podobných diskusí zapojovala velmi aktivně, ale během posledních let byla obvykle na straně těch, kteří ve sporech nakonec prohráli. Obecně se dá říci, že stejně jako ona hlasovaly země jako Švédsko, Nizozemí a Dánsko. Často se shodla i s Německem, přestože nesoulad mezi nimi panoval například v oblasti ochrany životního prostředí. Británie byla ale každopádně ochotná stavět se do opozice k rozhodnutím EU a bez ní nebude v Unii silná země prosazující liberalismus a svobodný obchod. Větší váhu dostanou naopak protekcionistické země na jihu Evropy, tedy zejména Itálie, Španělsko a s nimi samozřejmě také Francie. Severní Evropa se bude této hrozby obávat a pravděpodobně tak bude bránit další integraci.

Hlubší brázda mezi Severem a Jihem nebude jedinou potíží, která se po Brexitu objeví. Prohloubí se i rozdělení mezi Východem a Západem. Střední a východní Evropa vnímala Británii jako vůdce skupiny zemí, které nejsou členy eurozóny. Polsko, Maďarsko a Česká republika jsou obecně pro EU, ale mají negativní postoj vůči intervencím Bruselu do jejich domácích záležitostí. Byly jim tak sympatické i britské snahy o rozšíření možností na zablokování legislativy EU národními parlamenty. Polsko a baltské země pak v Británii vidí i spojence proti ruské hrozbě.

Odchod země, která je schopná vojensky a politicky operovat na globální úrovni, sníží i celosvětový význam EU. Británii se v této oblasti vyrovná pouze Francie. Británie bude i po Brexitu s EU spolupracovat, protože bude nadále členem NATO a má v této oblasti stejné zájmy jako Francie a Německo. Jejich spolupráce už ale nebude tak intenzivní. Berlín soustavně odmítá aktivnější roli na mezinárodním poli a o pozici vojenského vůdce Evropy nestojí. Francie by ji přijala jen v případě, že by v Evropě existovala hlubší vojenská unie. Ta ale kvůli současné politické situaci na kontinentu není pravděpodobná.

Autorem je Adriano Bosoni.

Zdroj: Geopolitical Weekly


Čtěte více:

Zánik EU a „fiat“ zlato
29.06.2016 17:45
Padouch Dag Badman tvrdil, že „alkohol podávaný v malých dávkách neško...
Brexit: Poslední hřebíček do rakve obchodníků s luxusem?
29.06.2016 16:40
Odvětví luxusního zboží stíhá jedna rána za druhou. Na čínské poptávce...
Víkendář: Po Brexitu vítězství Trumpa a nakonec rozpad Velké Británie?
02.07.2016 6:00
V Irsku byla média po hlasování o Brexitu plná stejných nadpisů a info...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023
9:07Rozbřesk: Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu?
8:58UBS je poprvé od převzetí Credit Suisse v zisku. Výsledky podpořila investiční banka i správa majetku
8:51Evropa zamíří v úvodu výše, futures pro USA jsou váhavější. Tabák poslední den s dividendou  
6:48FX Strategie: Trh větří další důležité americké inflační číslo za duben. Jestřábí překvapení v podání ČNB poslalo korunu k 25,00 EURCZK  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)