Zatímco v předvečer okurkové sezóny finanční média stále nechtějí opustit atraktivní téma Brexitu, tak globální trhy se již dívají dále. Kauza sporu o rekapitalizaci italských bank a americká data z trhu práce mohou být tím, co Brexit konečně vytlačí z výsluní.
Krátce se tedy nejprve zastavme u kauzy italských bank, která se rozhořela právě ve stínu Brexitu a jde o klasickou ukázku toho, jak obtížně se prosazují uvnitř EU další stupně integrace v okamžiku, kdy zrovna není po chuti některé z velkých zemí unie. Tentokrát nejde o nic menšího než o bankovní unii, která je postupně budována a stojí mimo jiné na principu toho, že pokud se banka (v eurozóně) dostane do problémů, tak to jsou v první řadě její akcionáři a držitelé jejích dluhopisů, jež odnesou to, že musí být (eventuálně) zachráněna, resp. rekapitalizována z veřejných zdrojů. Tento princip chce nyní Itálie porušit a svým bankám (nelegálně) pomoci, což se Bruselu a Berlínu logicky nelíbí, neboť bankovní unie by dostala ránu do kotníku v situaci, kdy ještě nestála na vlastních nohou. Italský premiér Renzi, kterého v říjnu rovněž čeká referendum, však zjevně o zvoleném řešení nehodlá s Bruselem příliš diskutovat. Uvidíme tedy, zdali italská vláda s Evropskou komisí najde společnou řeč, nicméně slovní přestřelky italským bankám asi život neulehčí, přičemž jasno musí být do konce měsíce, kdy budou dokončeny stres testy evropských bank.
Američané sice začínají týden svátkem, avšak i tak bude zbytek týdne, co do událostí nabitý. Vévodit všemu bude report z trhu práce, který minulý měsíc způsobil velký poprask velmi slabým číslem (přírůstek jen 38 tisíc nových pracovních míst). Mezitím přišla hezká řádka amerických dat, která tak slabý růst zaměstnanosti vcelku jasně rozporuje (mezi nimi např. v pátek odpoledne zveřejněný index ISM z průmyslu). V červnu by se podle nás mělo americkému trhu práce dařit lépe, což by mělo reflektovat to, že ekonomika za velkou louží podle nás ve druhém kvartále rostla téměř tříprocentním tempem.
Region - forex
V pátek regionální měny vůči euru vesměs oslabovaly. K tomu pomohly i slabé výsledky podnikatelských nálad v průmyslu za červen (PMI). Zejména český index se citelně propadl (na tříletá minima).
Nadcházející týden je na události v regionu tradičně bohatý, neboť bude zveřejněna řada makroekonomických statistik (v ČR například průmysl za květen, v Maďarsku inflace za červen - obojí v pátek). Dominovat však patrně bude zasedání polské centrální banky (středa). Zajímavá může být nová prognóza, jež patrně vyzní z pohledu zlotého negativně. Podle našeho názoru bude redukován zejména optimistický výhled na rok 2017, který počítá s růstem HDP ve výši 3,8 %. Zároveň s tím se dá očekávat i snížení inflačního výhledu zejména v roce 2017. Hrozí přitom, že nová prognóza bude indikovat, že inflace zůstane po většinu příštího roku pod spodní hranicí cíleného inflačního pásma (1,5-3,5 %).
Dluhopisy
Lepší než očekávaný index ISM měl nakonec na americké vládní výnosy pouze malý vliv, ačkoliv dopadl významně lépe, než se čekalo. Celkově data naznačují růst americké ekonomiky ve druhém kvartále cca o 3 % (mezikvartálně anualizovaně).
Tento týden bude pro dluhopisy tradičně zajímavý, neboť budou například zveřejněna data z trhu práce USA (payrolls). Kromě toho bude trh jistě sledovat i zveřejnění zápisu z posledního jednání Fedu (středa), ačkoliv se zvýšením sazeb trh v tuto chvíli prakticky nepočítá…
Komodity
Ropa se v pátek výrazněji nevzdalovala od 50 USD/barel. Data od společnosti Baker Hughes sice opět ukázala na růst aktivity producentů v USA, nicméně na trh to výraznější vliv nemělo. Naše analýzy naznačují, že ke stabilizaci americké produkce “břidlicové” ropy patrně dojde během prvního kvartálu 2016, přičemž k výraznějšímu uspíšení by byl nutný skutečně významný nárůst těžařské aktivity (který neočekáváme).
Dnes je v USA svátek a obchodování tak bude celkově klidnější. Kromě obligátní pozornosti věnované týdenním statistikám z trhu s ropou trh sleduje zveřejnění zápisu z jednání Fedu. Ropu může začít zajímat i postupně slábnoucí jüan…
Investiční disclaimer