Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Záhadné“ chování trhů ve Velké Británii

„Záhadné“ chování trhů ve Velké Británii

08.07.2016 11:31

Jak by se chovaly trhy, kdyby i u nás došlo k referendu o vystoupení z EU a vyhráli v něm zastánci Czexitu (kteří by pak po vzoru jejich britských kolegů také sami „exitovali“)? Pravděpodobně by oslabily domácí akcie, stejným směrem by se vydal i kurz koruny a ceny vládních dluhopisů (jejich výnosy by tedy vzrostly). Tedy „všechno dolů“. Tento hypotetický politicko – ekonomický scénář je, doufejme, jen ryzí fikcí. Začínám s ním svou dnešní úvahu jen proto, aby jasněji vyvstal zajímavý vývoj, který nastal na britských trzích: Ceny akcií tam po prvotním prudkém oslabení dosáhly lokálních maxim, libra oslabuje, ale výnosy vládních dluhopisů klesají (jejich ceny rostou).

Akciová „záhada“

Akciovou část této záhady celkem uspokojivě vysvětluje první graf. V něm je vyznačen podíl tržeb jednotlivých sektorů z indexu FTSE generovaný v UK a v zahraničí. Poučení je jednoduché – FTSE 100 není zrovna nejlepším odrazem vývoje v britské ekonomice, protože tržby a cash flow obchodovaných firem jsou do značné míry generovány v zahraničí. Pokud se navíc podaří vyhnout se většímu růstu rizikových prémií (tj. růstu Brexitové nejistoty), akciím by měly prospět i nižší bezrizikové výnosy (viz níže).

brx

Zdroj: FT

Detailnější pohled ukazuje, že s britskou ekonomikou je nejméně propojen tabákový průmysl, těžba a energetika. Opak přirozeně platí o odvětvích jako stavebnictví, či maloobchod, i když i u něj je téměř 40 % tržeb generováno v zahraniční.

Měna oslabuje, dluhopisy sílí…

Dluhopisové a měnové trhy v případě Británie stojí mezi dvěma extrémy, které můžeme nazvat argentinským a americkým. Když jdou věci špatným směrem v zemích, jako je Argentina, oslabuje jejich měna a výnosy vládních dluhopisů rostou, protože rozhodující roli hrají rizikové prémie. Můj czexitový scénář tedy explicitně počítá s tím, že investoři by nás automaticky hodili do této škatulky. Ale možná už ne.

Pokud si naopak z hlediska šoků a nejistoty nevedou dobře Spojené státy, výnosy amerických dluhopisů klesají a dolar může dokonce posilovat. Jde tedy o pravý opak – v předchozím případě investoři nechtějí z dané země nic, v tomto případě naopak všechno. Někdy tak na amerických trzích dochází až ke komickým situacím. Například když si Američané pod sebou řezali větev vyhrocenými hádkami o dluhových limitech. Dolar měl tehdy kvůli tomu tendenci posilovat a výnosy US dluhopisů klesat, protože investoři se stahovali do tohoto tradičního „bezpečného útočiště“.

Británie je tedy někde mezi těmito extrémy – její měna oslabuje, ceny dluhopisů rostou (jejich výnosy klesají). Na dluhopisovém trhu tak dominuje tlak očekávaného ekonomického útlumu a uvolnění monetární politiky. V tomto smyslu je tedy Británie stále považována za bezpečnou zemi, u které je nepravděpodobné, že by současné experimenty projevily výraznější pravděpodobností defaultu. Libra pak oslabuje, tlačí na ní jak zvýšená nejistota, tak výhled klesajících sazeb. Nejde tedy o tak bezpečné útočiště, aby do něj (globálně) vyšší nejistota přitahovala kapitál ze zahraničí i přesto, že ono samo je zdrojem této nejistoty. Tato „královská“ pozice je vyhrazena pouze velkému bratrovi za velkou louží.

Je dost dobře možné, že někdo jiný by popsané pohyby a rozdíly vysvětlil jinak. Hlavním poučením je ale ve většině případů to, že žádný mustr a mechanismus, který na trzích na daném místě a čase panuje, není vytesán do kamene. A co platí dnes, nemusí platit zítra. Možná bychom si to mohli občas připomenout i u Spojených států. V tuto chvíli si sice nedovedu dost dobře představit, že by ztratily onu královskou pozici ve světové ekonomice. Ale jak už jsme viděli v posledních letech několikrát, podobné změny neprobíhají postupně, ale zlomově. Investoři někomu věří, věří a najednou je všechno jinak. A to, že společensko – politická situace v USA má do stability daleko, je evidentním faktem.


Čtěte více:

ČR - Automobilky vládnou průmyslu i exportu
08.07.2016 10:09
Vysoký počet pracovních dnů a zájem o tuzemská auta táhne průmysl naho...
ČR - Maloobchodní tržby v květnu zrychlily meziroční růst na 7,5 %
08.07.2016 10:13
Tržby v maloobchodě bez aut v květnu zrychlily meziroční růst na 7,5 p...
ČNB pokračovala v intervencích i v květnu, a to za 15,5 mld. Kč
08.07.2016 10:18
Česká národní banka pokračovala v intervencích proti posilující koruně...

Váš názor
  •  
    08.07.2016 13:43

    Ve směs se s vysvětlením pohybů mezi kurzem domácí měny a výnosem státních dluhopisů dá souhlasit. Jen pro zajímavost bych doplnil můj názor na situaci v Argentině. Důvod, proč domácí měna koreluje s cenou dluhopisů, je z velké části carry trade nebo obecně spekulace. Spekulanti nakupujou argentinské pesso a za to potom nakupují rizikové dluhopisy - obojí jde nahoru. Při prodeji a stažení aktiv zpět do zahraničí je to obdobné, prodej dluhopisů a současně prodej pessa. Takhle je to vysvětleno technicky, ale lze to obhájit i fundamentálně. Argentina má obdobně jako ostatní rozvíjející se země velkou expozici v podobě cizoměnových závazků (hlavně v USD popřípadě EUR či jiná rezervní měna). Takže když pesso prudce oslabí (proti USD), tak Argentině prudce vrostou závazky z kuponových plateb, které jsou v USD -> roste pravděpodobnost defaultu -> rostou výnosy u dluhopisů.
    Nyk Lísn
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.